W dniach 21-27 listopada Teatr Mały w Tychach zaprasza na wyjątkową ucztę teatralną – XLVIII Tyskie Spotkania Teatralne.
Program 48. Tyskich Spotkań Teatralnych zbudowany jest wokół relacji kobieta – mężczyzna. Zarówno w nurcie konkursowym, jak i mistrzowskim mamy spektakle podejmujące ten temat z perspektywy współczesnej, ale też nawiązujące do klasyki literatury.
Jak mówi Paweł Drzewiecki, dyrektor Teatru Małego i kurator Tyskich Spotkań Teatralnych, w temacie przewodnim tegorocznych TST chodzi nie tylko o samą relację między kobietą a mężczyzną, ale także o próbę opowiedzenia czym jest dzisiaj kobiecość i męskość.
W nurcie mistrzowskim zobaczymy Panny z Wilka, gdzie relacja kobieta – mężczyzna pozostaje na drugim planie, a istotne są wzajemne oddziaływania emocjonalne między bohaterkami historii. Proza Jarosława Iwaszkiewicza w inscenizacji Agnieszki Glińskiej zainauguruje TST. Co ciekawe, ta inauguracja nastąpi na macierzystej scenie spektaklu – w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.
XLVIII Tyskie Spotkania Teatralne ruszają w poniedziałek 21 listopada
Pierwotnie zamierzaliśmy pokazać ten spektakl w Tychach, okazało się jednak, że detale techniczne uniemożliwiają te plany. Ufam, że zbliżający się remont naszej sceny zażegna podobnym niedogodnościom w przyszłości – wyjaśnia Paweł Drzewiecki.
Widzom zapewniony zostanie transport spod Teatru Małego i z powrotem. Dzięki dotacji ministerialnej, którą udało się pozyskać na realizację festiwalu, nie będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami i cena biletu pozostaje bez zmian.
Kolejną propozycją w nurcie mistrzowskim będzie przedstawienie Kto się boi Virginii Woolf? Teatru Polonia w Warszawie, w reżyserii Jacka Poniedziałka i według jego autorskiego przekładu. To jedno z najsłynniejszych we współczesnej dramaturgii studiów relacji kobieta-mężczyzna. Następna inscenizacja w nurcie mistrzowskim – Karamazow Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi według powieści Fiodora Dostojewskiego – to rzecz o męskim świecie, trudnych relacjach z ojcem i próbach wyrwania się spod ciężaru rodzinnej tradycji.
Przedstawienie finałowe festiwalu to Miłość od ostatniego wejrzenia Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy – widowisko zrealizowane na podstawie współczesnej sztuki chorwackiej pisarki Verdany Rudan, wyreżyserowane przez Iwonę Kempę.
Na scenie mamy znakomite aktorki, z których każda opowiada historię swojej postaci, zanurzoną w poszukiwaniu definicji kobiecości przez każdą z bohaterek – mówi Paweł Drzewiecki.
Kostiumami granych postaci stają się suknie ślubne, które nie zawsze kojarzą się im ze szczęściem.
Nie mniej ciekawie i różnorodnie zapowiada się nurt konkursowy. Z archetypami i stereotypami dotyczącymi męskości mierzą się bohaterowie realizacji Ojcowie, Chudy żołnierz czy Last minute. Z kolei przedstawienie Stąd, budowane w oparciu o wywiady z uczestniczkami jednego z programów społecznych, to wielowymiarowy obraz sytuacji współczesnej kobiety.
Spektakl Szczęście umiejętnie opisuje uczuciowe perturbacje dojrzałej pary. To przedstawienie zrealizowane w niebywale błyskotliwy, interesujący formalnie sposób, w formie literackiej nawiązuje do legendarnej „Ławeczki” Gelmana, co sprawia, że obejrzymy spektakl stanowiący kwintesencję tego, co może wydarzyć się pomiędzy kobietą a mężczyzną – opowiada Paweł Drzewiecki.
W nurcie konkursowym są też dwie tyskie propozycje, z pewnością znane już części publiczności: karma. Teatru OdRuchu oraz CPK Teatru T.C.R., które bardzo dobrze wpisują się w sceniczny dialog o kobiecości i męskości we współczesnym świecie.
Poziom prezentacji konkursowych jest bardzo wysoki i niebywale wyrównany. Nie ma tutaj jednoznacznych faworytów, każdy ma szansą na Grand Prix, podsumowuje kurator Tyskich Spotkań Teatralnych. Większość pozycji konkursowych będzie pokazywana jako spektakle kameralne, z widownią na scenie. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego warto odbierać wejściówki z wyprzedzeniem.
Program:
NURT MISTRZOWSKI
- 21.11 godz. 19.15 - Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
„Panny z Wilka” Jarosława Iwaszkiewicza, reż. Agnieszka Glińska
UWAGA! Spektakl wyjazdowy, transport w cenie biletu!
- 22.11 godz. 18.00 - Teatr Polonia
„Kto się boi Virginii Woolf?” Edwarda Abee, reż. Jacek Poniedziałek
- 26.11 godz. 18.00 - Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi
„Karamazow” Fiodora Dostojewskiego, reż. Jacek Orłowski
- 27.11 godz. 18.00 - Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy
„Miłość od ostatniego wejrzenia” Vedrany Rudan, reż. Iwona Kempa
NURT KONKURSOWY
- 23.11 godz. 17.00 Teatr Naumiony
„Last minute”, reż. Iwona Woźniak
- 23.11 godz. 21.00 Teatr OdRuchu
„karma.”, reż. Michał Misza Czorny, Monika Szydłowiecka
- 24.11 godz. 15.00 Teatr Ziemi Chełmskiej
„Stąd”, reż. Marcin Wąsowski
- 24.11 godz. 17.00 AST Kraków
„Ojcowie” reż. Błażej Biegasiewicz
- 24.11 godz. 21.00 Teatr Bez Sceny
„Szczęście”, reż. Andrzej Dopierała
- 25.11 godz. 18.00 Grupa Artystyczna Teatr T.C.R.
„CPK”, reż. Maciej Dziaczko
- 25.11 godz. 21.00 Scena Supernova
„Chudy żołnierz”, reż. Jakub Kowalik
WYSTAWA w Galerii Sztuki OBOK
- 18.11.2022-04.01.2023 – Wystawa rysunków Andrzeja Mleczki
Dofinansowano z budżetu państwa, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.