Wiadomości z Tych

Zamknięcie skrzyżowania ul. Grota-Roweckiego i Edukacji

  • Dodano: 2021-08-10 06:30, aktualizacja: 2021-08-09 23:03

Od 11 sierpnia skrzyżowanie ulic Grota-Roweckiego i Edukacji zostanie zamknięte dla ruchu kołowego, za wyjątkiem pojazdów komunikacji zbiorowej.

Trwające od połowy czerwca prace na skrzyżowaniu ulic Edukacji i Grota Roweckiego, wkraczają w kolejną fazę. Od środy - 11 sierpnia - skrzyżowanie to zostanie zamknięte dla ruchu kołowego, za wyjątkiem pojazdów komunikacji zbiorowej. Ich ruchem sterować będzie sygnalizacja wahadłowa. Informacje o zamknięciu będą umieszczone na pobliskich skrzyżowaniach, skorygowane zostaną również tablice drogowskazowe.

Wyłączenie potrwa około 2,5 miesiąca (do drugiej połowy października).

W tym czasie skrzyżowanie zostanie gruntownie przebudowane

- W pierwszej kolejności stara nawierzchnia zostanie rozebrana, a także przebudujemy kolidujące z projektem sieci - wyjaśnia Arkadiusz Bąk, z-ca dyrektora Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach. - Będziemy prowadzić nasilone prace ziemne, zejdziemy w dolne warstwy nawierzchni i wymieniamy całą konstrukcje dogi. Po przebudowie skrzyżowanie zyska nową geometrię, zmodyfikujemy łuki, poszerzymy 3 wloty o dodatkowe pasy ruchu oraz ustawimy nową sygnalizację świetlną, która będzie włączona do systemu sterowania ruchem. Przebudowane zostaną także chodniki i ścieżki rowerowe, oświetlenie i trakcja trolejbusowa. Wszystkie te działania prowadzone są w celu zwiększenia bezpieczeństwa i poprawy płynności ruchu.

Modernizacja skrzyżowania prowadzona jest w ramach szerokiego projektu pod nazwą Inteligentny System Zarządzania i Sterowania Ruchem - w skrócie ITS.

- Prace nad ITS-em idą pełną parą. Roboty prowadzone są i będą na wielu tyskich skrzyżowaniach - mówi Agnieszka Kijas, rzecznik Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów. - Utrudnień w ruchu nie da się uniknąć. Kierowców przepraszamy i jednocześnie prosimy o cierpliwość, o ostrożną jazdę i stosowanie się do znaków. Pamiętajmy, że z chwilą, gdy inwestycja dobiegnie końca, a przejazd przez miasto będzie bezpieczniejszy i sprawniejszy, te wszystkie niedogodności zostaną nam zrekompensowane.

Przypomnijmy, że łącznie w ramach ITS Tychy przebudowanych zostanie blisko 40 skrzyżowań w Tychach. Ponadto powstanie szeroko zakrojona struktura teleinformatyczna, co stworzy możliwość sterowania ruchem. W efekcie komunikacja ma działać lepiej i bardziej punktualnie, a kierowcy mają przemieszczać się po mieście płynniej.

Prace nad systemem ITS w Tychach rozpoczęły się w 2019 r. i planowo potrwają do połowy 2022. Całkowity koszt wraz z przebudową skrzyżowań to prawie 120 mln zł z czego blisko 85% procent stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, z puli na tzw. niskoemisyjny transport miejski dla wydatków kwalifikowanych. Środki te zostały ujęte w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Śląskiego.

Więcej o projekcie na stronie internetowej ITS Tychy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również