Wiadomości z Tych

"Marionetki nie mają skrzydeł". Premiera spektaklu w Miejskim Centrum Kultury

  • Dodano: 2023-02-14 07:15, aktualizacja: 2023-02-14 08:30

Zespół Teatralny „Gęba” z Miejskiego Centrum Kultury w Tychach zaprasza na premierę przedstawienia „Marionetki nie mają skrzydeł”, w którym przenikają się światy rzeczywisty i fikcyjny, ten w skali 1:1 i ten w skali mikro.

Spektakl odbędzie się w Sali Kameralnej MCK w Tychach w piątek, 24 lutego o godzinie 18.00. Wstęp wolny – liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy.

Zespół Teatralny „Gęba” z Miejskiego Centrum Kultury w Tychach działający pod opieką Piotra Józefa Adamczyka skupia młodych utalentowanych aktorsko tyszan. W swoich działaniach sięgają po klasykę literatury przedstawioną w sposób niestandardowy (wystarczy wspomnieć „Małego Księcia” A. de Saint-Exupéry’ego), ale i w pełni autorskie scenariusze – tak będzie i tym razem. Tym razem młodzież wcieli się w role drewnianych lalek i zaprezentuje się
w przedstawieniu „Marionetki nie mają skrzydeł”, w którym świat ludzi przeniknie świat marionetek, przeszłość sprzed trzech lat spotka się z popandemiczną współczesnością, w której nie brakuje marzeń i tęsknoty za tym, co było. Spektakl przedstawia historię rodziny marionetek i ich właściciela - lalkarza, występującego niegdyś w największych miastach świata – oraz spotykających ich dziewczynki Kasi oraz jej mamy, które swoimi działaniami uruchomią machinę sięgania po nieosiągalne. Przenikanie się światów realnego i fikcyjnego sprawia, że wielowymiarowe stają się pytania: czy marionetki mogą mieć skrzydła, czy ludzie potrafią fruwać, wreszcie - czy można jeszcze realizować marzenia?

Odpowiedź można będzie znaleźć w fabule przedstawienia: „gębowe” marionetki pokazują, że wszystkie istoty (te ożywione i te drewniane) zawsze i wszędzie - bez względu na zmieniający się świat, wszelkie przeciwności i otaczające zło - nie tylko mają prawo, ale nawet obowiązek realizować marzenia i wierzyć, że sky is the limit, bez względu na to czy mówimy o imponujących osiągnięciach czy po prostu przekraczaniu niemożliwego w najzwyklejszej codziennej rzeczywistości.

  • Jak nauczyłaś się fruwać?
  • Po prostu macham skrzydłami i lecę.
  • Przecież ty nie masz skrzydeł.
  • Więc macham coraz szybciej i frunę!

„Marionetki nie mają skrzydeł” to także teatr w teatrze – młodzi tyscy aktorzy wcielając się w postaci przedstawienia w pewnym momencie grają, że grają. Warto poznać perspektywę marionetek, ich smutki i radości, zobaczyć magię teatru i nić wiążącą lalki z widzami, z ich sercami i umysłami. Zespół Teatralny „Gęba” z Miejskiego Centrum Kultury w Tychach zaprasza do wspólnego lotu na skrzydłach – wystarczy rozprostować sznureczki i spróbować działać wbrew temu, co zaplanował dla nas twórczy Konstruktor, a przynajmniej doceniać to, co ludzkie w człowieku – od biegania i skakania, przez umiejętność śmiechu i odczuwania emocji, po zwykłe, ale tak niezwykłe dla marionetek samodzielne i autonomiczne zabieranie głosu. 

„Marionetki nie mają skrzydeł” Zespół Teatralny „Gęba” z Miejskiego Centrum Kultury w Tychach

  • Reżyseria: Piotr Józef Adamczyk
  • Występują: Kinga Opala, Jowita Ladrowska, Zuzanna Ratajczyk, Julia Kokoszka, Gabriela Ozimek, Sonia Stanisławska, Anna Seweryn, Kamil Krzyszczak, Anastazja Ciszek
  • Czas trwania spektaklu: ok. 45 min

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: mck@mck.tychy.pl i 32 438 20 61.

  • Data: 24 lutego 2023 r., godz. 18.00
  • WSTĘP WOLNY – LICZBA MIEJSC OGRANICZONA
"Marionetki nie mają skrzydeł". Premiera spektaklu w Miejskim Centrum Kultury / fot. MCK

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również