Wiadomości z Tych

System ITS a bezpieczeństwo na tyskich drogach

  • Dodano: 2023-02-14 06:30, aktualizacja: 2023-02-13 19:52

Wdrożenie systemu ITS ma usprawnić komunikację w mieście, a także podnieść poziom bezpieczeństwa na tyskich drogach. System sterowania i monitorowania ruchu drogowego obejmuje blisko 40 skrzyżowań w mieście.

W jaki sposób system ITS może wspomóc pracę policjantów?

Inteligentny System Zarządzania i Sterowania Ruchem (w skrócie ITS - Intelligent Transportation Systems) to jeden z najbardziej zaawansowanych i rozbudowanych systemów sterowania ruchem w Polsce. Najważniejszy element stanowi Centrum Sterowania Ruchem (CSR), zlokalizowane w pomieszczeniach Stadionu Miejskiego przy ulicy Edukacji. Tam, gromadzone są bieżące informacje o sytuacji ruchowej w mieście oraz podejmowane są decyzje, o pracy poszczególnych podsystemów i urządzeń. CSR stanowi również element zapewniający sprawne udostępnianie informacji służbom mundurowym: Policji, Straży Pożarnej, Wojewódzkiemu Inspektoratowi Transportu Drogowego (WITD) oraz Straży Miejskiej.

Z perspektywy pracy policjantów najważniejszym elementem jest system sterowania i monitorowania ruchu drogowego. Dzięki blisko 600 kamerom możliwy jest stały monitoring skrzyżowań w naszym mieście, co jest szczególnie przydatne w przypadku zdarzeń drogowych i ustalania ich przebiegu oraz okoliczności. Mundurowi mają możliwość przeglądania zarejestrowanego obrazu w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu w komendzie. W ten sposób, w przypadku prowadzenia postępowań lub czynności wyjaśniających możliwe jest odtworzenie nagrań, które mogły zarejestrować zdarzenia drogowe.

Inną istotną funkcją jest podsystem automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych. W tym celu korzysta się z wysokiej klasy kamer, umożliwiających wykrywanie i rozpoznawanie tablic rejestracyjnych przejeżdżających pojazdów.

Kiedy może się to okazać przydatne?

Obraz z kamer oraz identyfikacja numerów rejestracyjnych mogą pomóc mundurowym w ustaleniu sprawców zdarzeń, którzy oddalili się z miejsca wypadku czy kolizji. Może również wytyczyć trasy pojazdów skradzionych. W tym momencie należy zaznaczyć, że zachowana zostaje przy tym pełna prywatność podróżnych i anonimowość na drodze. Numery rejestracyjne zbierane przez urządzenia są automatycznie szyfrowane i jeżeli nie dojdzie do naruszenia prawa zdjęcia są usuwane. Zbierane dane służą wyłącznie celom statystycznym i nie są powiązane z danymi osobowymi właścicieli pojazdów.

Ważnym elementem dla użytkowników tyskich dróg są również tablice o zmiennej treści, gdzie mogą wyświetlać się komunikaty o utrudnieniach w ruchu drogowym, co powinno znacznie ograniczyć powstawanie zatorów na drogach. Zasadniczym zadaniem tablic jest wyświetlanie treści informujących o czasach przejazdu czy objazdach. Mogą zostać również wyświetlone informacje meteorologiczne oraz ostrzeżenia pogodowe. Odrębną grupę stanowią znaki automatycznego pomiaru prędkości, które w stanie podstawowym wyświetlają dopuszczalną prędkość. W przypadku przekroczenia dozwolonej prędkości (średniej na odcinku pomiarowym), wyświetlana jest grafika aparatu fotograficznego z obliczoną średnią przekroczoną prędkością.

System ITS to szereg możliwości przeprowadzania różnego rodzaju analiz czy pomiarów. Wszystko po to, by na tyskich drogach było bezpieczniej, nie tylko dla kierujących pojazdami, ale także dla pieszych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również