Wiadomości z Tych

Małej Natalce z Tychów grozi amputacja. Potrzebne nasze wsparcie!

  • Dodano: 2023-07-26 12:15

Rocznej tyszance grozi amputacja nogi. Kosztowna, wieloetapowa operacja może jej pomóc zachować kończynę i wrócić do zdrowia. Powstała internetowa zbiórka, którą może wesprzeć każdy z nas!

Natalka od urodzenia walczy o zdrowie

Mała Natalka od początku swojego życia zmagała się z problemami zdrowotnymi. Urodziła się jako wcześniak w ciężkim stanie, między innymi z wrodzonym zapaleniem płuc czy niewydolnością oddechową. Dziewczynka przeszła także wylew wewnątrzczaszkowy I i II stopnia.

Dwa pierwsze tygodnie swojego życia spędziła w inkubatorze, a po opuszczeniu szpitala rozpoczęła się dalsza walka o jej zdrowie. Stan Natalki musiał zostać skontrolowany przez 8 specjalistów. Po wizytach w placówkach medycznych i postawieniu odpowiednich diagnoz rodzice dziewczynki zaczęli uczęszczać z nią na wizyty u fizjoterapeuty, które były konieczne przez obniżone napięcie mięśniowe.

Diagnoza, która wszystko zmieniła

Pod koniec maja 2023 roku rodzice Natalki usłyszeli kolejną mrożącą krew w żyłach diagnozę. Okazało się, że dziewczynka od urodzenia cierpi na szpotawe podudzie. Najgorszą wieścią dla rodziców było to, że wada nie ma podstaw fizjologicznych i niestety nie zniknie samoistnie podczas dalszego rozwoju Natalki. 

Wrodzony staw rzekomy kości piszczelowej jest wynikiem nieuleczalnej choroby genetycznej neurofibromatozy typu 1. Problem, z którym zmaga się mała Natalka, jest bardzo trudny do wyleczenia. Bez podjęcia odpowiednich działań kość piszczelowa, która jest wygięta prędzej czy później ulegnie złamaniu i nigdy poprawnie się nie zrośnie. Jeśli do tego dojdzie, wytworzy się staw rzekomy, nóżka dziewczynki będzie ulegać kolejnym złamaniom i przestanie rosnąć prawidłowo. Konsekwencją braku odpowiedniego leczenia będzie to, że jedna nóżka dziewczynki będzie krótsza od drugiej. Gdyby tego było mało, rodzice Natalki dowiedzieli się, że niepowodzenia w leczeniu, które w przypadku stawu rzekomego występują dosyć często, mogą prowadzić do amputacji kończyny.

Kosztowna operacja może pomóc Natalce uniknąć amputacji

Nadzieją dla dziewczynki jest kosztowna, skomplikowana operacja w Paley European Institute, polegająca między innymi na umieszczeniu w kości pręta oraz usunięciu zmienionej chorobowo okostnej. Pręt umieszczony w kości co kilka lat będzie musiał być wymieniany przy pomocy przeszczepów kostnych z miednicy.

Rodzice Natalki robią wszystko, aby zachować jak najlepszy stan zdrowia córki przed operacją. Dla dziewczynki wykonany został odlew gipsowy do ortezy, który ma uchronić jej nóżkę przed złamaniami.

– Musimy zrobić wszystko, by doprowadzić do wykonania tej pierwszej, najważniejszej operacji ratującej nóżkę naszej córeczki – przekazują rodzice dziewczynki w opisie zbiórki.

Rodzice Natalki proszę o wsparcie

Uniknąć amputacji kończyny i poprawić stan zdrowia może kosztowna operacja. Rodzice dziewczynki nie poddają się jednak i proszę o nasze wsparcie.

– Za kilka dni nasza córeczka skończy roczek. Chcemy, żeby dostała prezent, który nie tylko uchroni ją przed bolesnymi przeżyciami, ale także zagwarantuje, że następne wspomnienia będą wypełnione niezliczonymi momentami radości, a nie bólu. Mamy ogromną nadzieję, że razem z Tobą uratujemy jej nóżkę, a nasza Kruszynka bez strachu będzie mogła uczyć się chodzić – czytamy w opisie zbiórki. 

Zbiórkę, dzięki której możliwa będzie operacja i szansa na lepsze życie małej Natalki, można wesprzeć TUTAJ.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również