Wiadomości z Tych

Umiejętności miękkie - co to jest?

  • Dodano: 2019-11-13 12:30, aktualizacja: 2019-11-14 12:31

Wykształcenie i dodatkowe kwalifikacje otwierają drzwi do kariery zawodowej. Bez nich nie ma mowy o tym, by zdobyć wymarzoną pracę. Zwłaszcza, gdy wymaga ona jasno określonych umiejętności zdobytych na kursach, szkoleniach lub na poszczególnych szczeblach edukacji. To kompetencje twarde, potwierdzone dyplomami i certyfikatami, łatwe do zweryfikowania w praktyce. Równie ważne są kompetencje miękkie, czyli cechy charakteru i predyspozycje psychofizyczne.

Jakie kompetencje miękkie posiadasz?

Zastanawiając się, czy dana praca będzie dla Ciebie odpowiednia, weź pod uwagę cechy swojego charakteru i predyspozycje potrzebne, by wykonywać dany zawód. O tym, czego będzie oczekiwał od Ciebie przyszły pracodawca, dowiesz się z oferty pracy. Znajdziesz ją np. w serwisie internetowym typu Pracuj.pl.

Do najczęściej poszukiwanych przez pracodawców kompetencji miękkich pracownika należą m.in. komunikatywność, dynamicznie działanie, kreatywność, umiejętność pracy w zespole, zarządzanie czasem i dobra organizacja pracy oraz odporność na stres. Przypomnij sobie sytuacje, w których skorzystałeś z tych umiejętności lub z którymi nie poradziłeś sobie, bo tych umiejętności nie posiadałeś.

Umiejętności miękkie można rozwijać

To, że kompetencje miękkie uwarunkowane są cechami charakteru i indywidualnymi predyspozycjami nie oznacza, że nie można ich rozwijać i doskonalić korzystając z różnego rodzaju kursów i szkoleń. Praca nad własną osobą możliwa jest również w codziennych, pozazawodowych sytuacjach. Można np. zapoznać się z technikami relaksacyjnymi, by opanować sztukę szybkiego i skutecznego radzenia sobie ze stresem lub zdobywać nowe kontakty towarzyskie, by pracować nad doskonaleniem swoich umiejętności interpersonalnych.

Wiele osób do kompetencji miękkich podchodzi lekceważąco. O ile umiejętności twarde łatwo zweryfikować np. zlecając wykonanie konkretnego zadania lub prosząc o odpowiedni certyfikat, o tyle ewentualny brak kompetencji miękkich wyjdzie na jaw dopiero po pewnym czasie. Jeśli więc w procesie rekrutacji zdarzyło Ci się nieco podkoloryzować swoje cechy i powołać się na umiejętności, których nie posiadasz, postaraj się zdobyć je jak najszybciej. One znacznie ułatwią Ci wykonywanie obowiązków służbowych i odnalezienie się w firmowej codzienności. Bez komunikatywności trudno będzie porozumieć się z zespołem współpracowników, a nieumiejętne planowanie pracy odbije się na efektywności Twoich działań.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.