Od kilku dekad fotowoltaika rozwija się w błyskawicznym tempie. Dziś panele fotowoltaiczne można spotkać na dachach wielu budynków. I nic w tym dziwnego, gdyż korzystając z energii pochodzącej ze słońca można w ogromnym stopniu obniżyć rachunki za prąd. Ponadto fotowoltaika jest rozwiązaniem w pełni proekologicznym. Czym różnią się panele polikrystaliczne od monokrystalicznych?
Z czego są zbudowane panele fotowoltaiczne
Obecnie wybór paneli słonecznych jest na rynku ogromny. Produkty te stanowią podstawę każdej instalacji fotowoltaicznej i składają się z wielu połączonych ze sobą ogniw. Zasada ta dotyczy zarówno paneli mono-, jak i polikrystalicznych. Ponadto w obu przypadkach identyczny jest także materiał, z którego są wykonane ogniwa. A jest nim półmetal o nazwie krzem. W jaki sposób powstaje w nim prąd? Otóż warto wiedzieć, że generują go fotony, które to lecą nieprzerwanym strumieniem z promieni słonecznych i uderzają w elektrony. Z kolei wynikający ruch w kryształach krzemu jest tak swobodny, że przenosi się przez przewody do falownika i w dalszej kolejności do gniazdka.
Jak powstają panele fotowoltaiczne monokrystaliczne?
Jak powszechnie wiadomo przedrostek mono oznacza “pojedynczy”. Zgodnie z tą nazwą, ogniwo monokrystaliczne tworzy jeden kryształ, dzięki któremu elektrony poruszają się w nim bardziej swobodnie.
Proces produkcyjny paneli monokrystalicznych nazywany jest powszechnie na część wynalazcy metodą Czochralskiego. Podczas produkcji do tygla wrzucane są wysokiej czystości polikryształki krzemu, które to w temperaturze 1500 stopni zostają stopione w jedną masę. Do tej masy wprowadza się następnie pojedynczy blok krzemu, z którego to powstaje cały kryształ.
Jak się tworzy ogniwa fotowoltaiczne polikrystaliczne?
Proces produkcji tego typu ogniw fotowoltaicznych nie należy do skomplikowanych. Prosty proces produkcji wpływa w dużym stopniu na to, że panele polikrystaliczne są na ryku znacznie tańsze, niż panele monokrystaliczne.
Pierwszym krokiem podczas procesu produkcji jest krystalizacja krzemu. W tym celu łączy kilka bloków krzemu i tworzy z nich dużą bryłę. W dalszej kolejności bryła ta zostaje schłodzona i pocięta na cienkie plastry.A później powstałe plastry przetwarza się w taki sposób, aby tworzyły one prawdziwe ogniwa fotowoltaiczne.
Fotowoltaika z roku na rok rozwija się coraz bardziej, a klienci mają do wyboru różnorodne panele słoneczne, które to służą niezawodnie przez długi czas.