Wiadomości z Tych

Jak tworzy się panele monokrystaliczne i polikrystaliczne?

  • Dodano: 2020-05-06 07:45, aktualizacja: 2020-05-06 07:52

Od kilku dekad fotowoltaika rozwija się w błyskawicznym tempie. Dziś panele fotowoltaiczne można spotkać na dachach wielu budynków. I nic w tym dziwnego, gdyż korzystając z energii pochodzącej ze słońca można w ogromnym stopniu obniżyć rachunki za prąd. Ponadto fotowoltaika jest rozwiązaniem w pełni proekologicznym. Czym różnią się panele polikrystaliczne od monokrystalicznych?

Z czego są zbudowane panele fotowoltaiczne

Obecnie wybór paneli słonecznych jest na rynku ogromny. Produkty te stanowią podstawę każdej instalacji fotowoltaicznej i składają się z wielu połączonych ze sobą ogniw. Zasada ta dotyczy zarówno paneli mono-, jak i polikrystalicznych. Ponadto w obu przypadkach identyczny jest także materiał, z którego są wykonane ogniwa. A jest nim półmetal o nazwie krzem. W jaki sposób powstaje w nim prąd? Otóż warto wiedzieć, że generują go fotony, które to lecą nieprzerwanym strumieniem z promieni słonecznych i uderzają w elektrony. Z kolei wynikający ruch w kryształach krzemu jest tak swobodny, że przenosi się przez przewody do falownika i w dalszej kolejności do gniazdka.

Jak powstają panele fotowoltaiczne monokrystaliczne?


Jak powszechnie wiadomo przedrostek mono oznacza “pojedynczy”. Zgodnie z tą nazwą, ogniwo monokrystaliczne tworzy jeden kryształ, dzięki któremu elektrony poruszają się w nim bardziej swobodnie.

Proces produkcyjny paneli monokrystalicznych nazywany jest powszechnie na część wynalazcy metodą Czochralskiego. Podczas produkcji do tygla wrzucane są wysokiej czystości polikryształki krzemu, które to w temperaturze 1500 stopni zostają stopione w jedną masę. Do tej masy wprowadza się następnie pojedynczy blok krzemu, z którego to powstaje cały kryształ.

Jak się tworzy ogniwa fotowoltaiczne polikrystaliczne?


Proces produkcji tego typu ogniw fotowoltaicznych nie należy do skomplikowanych. Prosty proces produkcji wpływa w dużym stopniu na to, że panele polikrystaliczne są na ryku znacznie tańsze, niż panele monokrystaliczne.

Pierwszym krokiem podczas procesu produkcji jest krystalizacja krzemu. W tym celu łączy kilka bloków krzemu i tworzy z nich dużą bryłę. W dalszej kolejności bryła ta zostaje schłodzona i pocięta na cienkie plastry.A później powstałe plastry przetwarza się w taki sposób, aby tworzyły one prawdziwe ogniwa fotowoltaiczne.

Fotowoltaika z roku na rok rozwija się coraz bardziej, a klienci mają do wyboru różnorodne panele słoneczne, które to służą niezawodnie przez długi czas.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.