Wiadomości z Tych

Stypendia "Quod discis tibi discis" przyznane

  • Dodano: 2021-11-02 07:00, aktualizacja: 2021-11-01 21:48

Na sesji Rady Miasta Tychy, 28 października br. 7 osobom przyznane zostały stypendia "Quod discis tibi discis"(„Czegokolwiek się uczysz dla siebie się uczysz”).

Otrzymali je: Łukasz Antkowiak, Natalia Skrzypczyk, Katarzyna Tyśkiewicz, Michał Botor, Agnieszka Czapska i Kamil Janko.

Stypendium przyznawane jest studentom legitymującym się wybitnymi osiągnięciami naukowymi i zaangażowaniem w pracę na rzecz promocji i rozwoju miasta Tychy. Uprawnionymi do składania wniosków są studenci, których średnia ocen pozwala otrzymać stypendium naukowe w macierzystej uczelni.

- To bardzo potrzebna i dobra inicjatywa Rady Miasta Tychy, aby wyławiać takich uzdolnionych ludzi. Wszystkim nam bardzo zależy na tym, aby te wybitne osoby zostały z nami w Tychach. Oczywiście nie zawsze się to udaje, ale mamy bardzo uzdolnioną młodzież i staramy się ich w różny sposób doceniać i nagradzać. Mamy inne stypendia np. Tyskie Orły, ale to, które dziś wręczamy studentom, którzy nie tylko są świetni i osiągają bardzo dobre wyniki na swoich uczelniach, ale również angażują się społecznie jest szczególne. Powiedziałbym – elita z elit – mówił na sesji Rady Miasta Tychy – Andrzej Dziuba – prezydent Miasta Tychy. Życzymy im dalszych sukcesów - przede wszystkim ukończenia studiów, powodzenia w pracy zawodowej i dalszej karierze. Trzymamy za nich kciuki, by osiągali kolejne sukcesy! – dodał prezydent.

Jeden z wyróżnionych studentów, Piotr Pudełko - absolwent Szkoły Muzycznej w Tychach oraz Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach mówił podczas uroczystości: To duże wyróżnienie, ale przede wszystkim satysfakcja, że trudy które ponosimy jako studenci, jako artyści są gdzieś tam potem doceniane i honorowane. Także bardzo się cieszę i czuję ogromną satysfakcję. Stypendium przeznaczę na wszelkiego rodzaju koszty, jakie ponoszę szukając, poszukując badając, ale również na wyposażenie mojego stanowiska pracy – mojego studia kompozytorskiego.

Wysokość stypendium ustala się na jednokrotność kwoty bazowej określonej każdorazowo w budżecie państwa i stanowiącej podstawę do obliczania diet radnych miasta Tychy, kwota ta jest kwotą brutto i wynosi 1 789,42 zł.

Serdecznie dziękujemy wszystkim mieszkańcom Tychów za wspieranie naszych talentów i motywowanie nas do dalszej pracy twórczej – powiedzieli zgodnie stypendyści podsumowując uroczystość. 

Stypendia "Quod discis tibi discis":

ŁUKASZ ANTKOWIAK

Student kierunku Lekarskiego na Wydziale Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (oddział Zabrze). Przyszły lekarz prowadzi projekty badawcze, publikuje w prasie specjalistycznej oraz bierze udział  konferencjach naukowych.

MICHAŁ BOTOR

Student Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na na Wydziale Instrumentalnym. Uczestnik wielu koncertów min. Jubileuszowych XXX Tyskich Wieczorów Kolędowych. Finalista 11 Międzynarodowego Konkursu Muzyki Organowej w Gdańsku oraz I Międzynarodowego Konkursu „Muzyczne Orły” w Łodzi. 

AGNIESZKA CZAPSKA

Studentka kierunku Lekarskiego na Wydziale Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Finalistka licznych Olimpiad przedmiotowych. Wolontariuszka IX Tyskiego Półmaratonu oraz Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo. 

KAMIL JANKO

Student Warszawskiej Szkoły Filmowej na Kierunku Reżyseria Filmowa. Zwycięzca prestiżowego konkursu Grand Video Awards  2020, w kategorii Wideotutorial, konkursu wyróżniającego najlepszych polskich twórców wideo działających w sieci. Twórca krótkometrażowego projektu filmowego pod tytułem „Fenomen” realizowanego min. w Tychach.

PIOTR PUDEŁKO

Absolwent Szkoły Muzycznej w Tychach oraz Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jest nauczycielem w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach, a także akompaniatorem grup teatralnych i zespołów tanecznych. W 2015 roku Piotr Pudełko wygrał Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski z okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, drugą nagrodę podczas Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. H. M. Góreckiego, który organizowany jest przez Filharmonię Śląską w Katowicach. W konkursie Filharmonii zdobył drugie miejsce za utwór "Pater Noster na chór mieszany a cappella". Nagrodą w konkursie jest premierowe wykonanie utworu w trakcie Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego oraz profesjonalna rejestracja audiowizualna koncertu.

NATALIA SKRZYPCZYK

Studentka 6 roku Wydziału Lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. W trakcie studiów odbywała praktyki  m.in. w szpitalu na oddziale internistycznym w Rio de Janeiro w Brazylii. Prowadzi także działalność w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA - Poland. Stowarzyszenie to jest największą na świcie organizacją studencką (zrzesza ponad 1 milion ludzi na całym świecie).

KATARZYNA TYŚKIEWICZ

Studentka Filologii Klasycznej na Uniwersytecie Śląskim. W roku akademickim 2020/2021 członek grupy projektowej w programie naukowo – dydaktycznym „Gry, zabawy, rozrywka w antyku i wiekach późniejszych” oraz współorganizator Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Jak dobrze spędzić czas - Gry, zabawy, rozrywka w antyku i wiekach późniejszych”.   Współorganizator Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Starożytność na łonie natury. Relacja człowieka z przyroda na przestrzeni wieków”.

Wysokość stypendium ustala się na jednokrotność kwoty bazowej określonej każdorazowo w budżecie państwa i stanowiącej podstawę do obliczania diet radnych miasta Tychy, kwota ta jest kwotą brutto i wynosi 1 789,42 zł.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również