Wiadomości z Tych

Rejestracja samochodów używanych - 180 dni na zgłoszenie kupna i sprzedaży

  • Dodano: 2020-04-09 11:00

31 marca 2020 roku wprowadzono przepisy wydłużające z 30 dni na 180 dni terminy dotyczące obowiązku zgłoszenia kupna, sprzedaży oraz rejestracji pojazdu używanego sprowadzonego z terytorium Unii Europejskiej.


Przepisy obowiązują dla umów zawartych po 1 marca 2020 roku

Osoby, które po tym dniu kupiły bądź sprzedały samochód używany mają 180 dni na dopełnienie formalności związanych z rejestracją pojazdu. Jeśli nie dopełnią tego obowiązku w w/w terminie, otrzymają kary finansowe.

Obecnie zajmujemy się rejestracją samochodów nowych, kupionych w Polsce oraz ściągniętych z zagranicy, czyli takich, które nie mają tablic rejestracyjnych. Chciałabym uspokoić, bo wiele osób o to pyta: samochodami, które mają tablice rejestracyjne możemy jeździć. Najważniejszy jest  przegląd techniczny i ubezpieczenie OC. Jeżeli komuś skończyło się miejsce w dowodzie rejestracyjnym na pieczątkę za przegląd techniczny, proszę się nie przejmować. Przegląd jest zarejestrowany w systemie, a po wymianę dowodu rejestracyjnego będzie można przyjść, jak sytuacja się uspokoi – mówi Maria Losko – naczelnik Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta w Tychach.

Osoby, które chcą zarejestrować pojazd w tyskim urzędzie, wypełniony wniosek wraz z dokumentami oraz potwierdzeniem dokonania opłaty za rejestracją mogą wrzucić do skrzynki na korespondencję, ustawionej przed wejściem do wydziału.

Codziennie skrzynka jest pełna, ale staramy się realizować wnioski na bieżąco. Terminy odbioru tablic ustalimy telefonicznie. Można do nas dzwonić na numer tel. 32 780 09 50, 32 780 09 55, 32 780 09 65 . Mam nadzieję, że klienci nasi są zadowoleni z  przyjętych rozwiązań, liczymy na ich zrozumienie tej wyjątkowej sytuacji – dodaje naczelnik Losko.

Wnioski online w jednym miejscu Pobierz

Nowe przypisy dotyczą nie tylko terminów rejestracji pojazdów. Zawieszają także wykonywanie niektórych obowiązków wobec kierowców zawodowych, których prawo jazdy utraciło ważność po 7 marca 2020   r.

Kierowcy w okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii nie mają obowiązku poddania się badaniom lekarskim i psychologicznym. W terminie 60 dni od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego kierowcy mają obowiązek poddać się tym badaniom i złożyć wniosek o wymianę prawa jazdy – tłumaczy Maria Losko.

W czasie zagrożenia epidemicznego od kierowców zawodowych nie wymaga się także dostarczenia świadectwa kwalifikacji zawodowej, a prawa jazdy kierowców "niezawodowych" nie tracą ważności i można z nich korzystać w tym okresie.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Tomasz

    Na innych serwisach jest napisane na odwrót, że nowy wydłużony termin dotyczy pojazdów kupionych nie później niż 30 dni przed wejściem specustawy z 31 marca , czyli przed 1 marca!!!! To w końcu jak to jest???

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również