Od 16 do 21 września Tychy aktywnie włączyły się w działania w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności, realizując pilotażowy projekt "Szkolna ulica", promujący ideę ograniczania ruchu przy placówkach oświatowych.
Przygotowano wiele atrakcji m.in. strefę gier podwórkowych w których uczestniczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Tychach.
16 września od 9.30 do 14.30 wyłączona została z ruchu część ulicy Czarnieckiego przy Szkole Podstawowej nr 5. Na placu Czarnieckiego powstało miasteczko edukacyjne.
- Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa, a także zwiększenie świadomości dotyczącej nawyków związanych ze sposobem dotarcia dzieci do szkół. Cieszę się, że dzieci i społeczność szkolna tak aktywnie włączyła się w ten projekt – to bardzo ważne, by od małego w dzieciach zaszczepiać dobre nawyki, to one w przyszłości będą decydowały o kierunkach rozwoju naszego miasta – mówi Hanna Skoczylas – zastępca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.
- Zapewnienie dzieciom bezpieczniejszych warunków w drodze do i ze szkoły, tak by mogły tę drogę pokonywać pieszo lub na rowerze, przekłada się nie tylko na ruch samochodowy i środowisko, ale przede wszystkim poprawia zdrowie, samopoczucie i rozwój dzieci, zwiększając ich samodzielność – zauważa Michał Lorbiecki – inicjator akcji, Oficer Pieszy Miasta Tychy. - Dzisiejsza akcja pokazuje, że ulica nie musi służyć tylko temu, by przed nią przejeżdżać, zwłaszcza taka ulica jak ta przy szkole nr 5 – dodaje.
Projekt jest realizowany razem ze społecznościami szkolnymi i wpisuje się w strategiczny cel polityki mobilności miasta i całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
- Widzimy w Tychach lidera jeśli chodzi o zrównoważoną mobilność spośród wszystkich miast metropolitalnych. Możemy powiedzieć ,że w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego Tychy są jednym z liderów w Polsce. Dobre praktyki chcemy kopiować. Cieszymy się, że zaczynamy w Tychach i mamy nadzieje, że pójdziemy z tym przekazem do innych miast – mówi Marcin Domański – z-ca dyrektora Departamentu i Transportu GZM
Teren została podzielona na tematyczne strefy, takie jak Strefa Gier Podwórkowych, Strefa Ciszy, Strefa Eko, Strefa Bezpieczeństwa, Strefa Edukacji i Kawiarenka. Można było wziąć udział w popularnych grach m.in. berek z bazami, gra w klasy, twister chodzony, skakanie na skakance, skakanie w „gumę”, hula hop, zabawa z chustą Klanzy czy przeciąganie liny. Na najmłodszych czekały także materiały przeznaczone do rysowania na asfalcie, a ze względu na obecność w szkole uczniów z niepełnosprawnościami, także kreda w spray'u oraz uchwyty dla dzieci poruszających się na wózku, umożliwiające korzystanie z atrakcji.
W Strefie Ciszy dzieci mogły posłuchać książek czytanych przez Tyszaki. Na wydarzeniu pojawił się także bus "Gramy w kolory” z atrakcjami uczącymi segregacji odpadów. Odbyły się także pokazy z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz zasad bezpiecznych zachowań. Dwie strefy (edukacji i relaksu) przygotowali nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach.
W Strefie Bezpieczeństwa swoje stoiska miały także Straż Miejska, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej oraz Komenda Miejska Policji w Tychach. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tychach zorganizowała stoisko informacyjno-edukacyjne, a Tyski Zakład Usług Komunalnych zadbał, by ulica stała się bardziej zielona.
Przez kolejne 3 dni robocze (od 19 do 21 września) planowane jest wyłączenie z ruchu samochodowego odcinka ulicy Czarnieckiego przy Szkole Podstawowej nr 5 w godzinach odwożenia i odbierania dzieci ze szkoły (7:30-8:15 i 14:45-15:30). Na czas zamknięcia jezdnia będzie przestrzenią pieszą, dopuszczającą jedynie przejazd pojazdów uprzywilejowanych i z zezwoleniem.