Wiadomości z Tych

Kierowco! Nie wyprzedzaj przed przejściem dla pieszych! [FILM]

  • Dodano: 2022-09-16 07:00, aktualizacja: 2022-09-15 18:17

Kamera tyskiej drogówki zarejestrowała dwa niebezpieczne wykroczenia względem pieszych. Kierujący samochodami ciężarowymi otrzymali mandaty w wysokości 1500 złotych oraz 10 punktów. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu dla pieszych należy do bardzo niebezpiecznych przewinień, ponieważ w starciu z samochodem pieszy nie ma szans.

Policyjne działania na tyskich drogach

W ramach poprawy bezpieczeństwa na tyskich drogach policjanci prowadzą szereg działań mających na celu dyscyplinowanie uczestników ruchu drogowego. Mundurowi zwracają szczególną uwagę na wykroczenia popełniane przez kierujących względem pieszych. Podczas ostatnich działań „Bezpieczny pieszy” ujawnili 25 wykroczeń, a wszystkie zostały popełnione przez kierowców w rejonach przejść dla pieszych.

Natomiast w ubiegłym tygodniu dwaj kierujący samochodami ciężarowymi dopuścili się wykroczenia, które zarejestrowała kamera tyskiej drogówki. Sytuacja miała miejsce na DK44, drodze o dwóch pasach ruchu w tym samym kierunku przy ulicy Oświęcimskiej. W materiale widać kobietę, która zatrzymała się przed przejściem dla pieszych, następnie samochód dostawczy zatrzymał się, by przepuścić pieszą. Kobieta na szczęście ostrożnie zastosowała zasadę ograniczonego zaufania na drodze i upewniła się, czy kierowca na drugim pasie jezdni również się zatrzyma. Wtedy mogłaby bezpiecznie przejść przez przejście. Niestety dwa samochody ciężarowe ominęły pojazd, nie zważając na osobę na przejściu. Policjanci, widząc wykroczenie, natychmiast zatrzymali kierujących, na których nałożyli mandaty karne w wysokości po 1500 złotych oraz nałożyli po 10 punktów karnych.

- Kierowco! Pamiętaj, że pieszych i rowerzystów nie chronią pasy bezpieczeństwa, karoseria czy poduszka powietrzna! Przypominamy, że zbliżając się do przejścia dla pieszych, kierujący jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, albo też wchodzącemu na to przejście - przekazują policjanci.

Pieszy, rowerzysta czy użytkownik hulajnogi elektrycznej także powinni pamiętać, że regulacje prawne nie zwalniają ich z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

- Apelujemy do siedzących za kółkiem, aby pamiętali o zachowaniu szczególnej ostrożności w rejonach przejść dla pieszych. Tylko połączenie stosowania się do przepisów ruchu drogowego z naszą ostrożnością, uwagą i myśleniem może być skuteczne w ciągłym dążeniu do poprawy bezpieczeństwa na drodze - apleują policjanci.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również