Wiadomości z Tych

"Nowe miasto. Nowe widzenie" - Muzeum Miejskie zaprasza na warsztaty

  • Dodano: 2022-01-10 07:00, aktualizacja: 2022-01-09 18:42

Muzeum Miejskie w Tychach rozpoczyna współpracę ze Szkołą Filmową im. K. Kieślowskiego.

Pierwsze działanie w ramach projektu "Nowe miasto. Nowe widzenie“ już 10 i 11 stycznia 2022 roku – to warsztaty plastyczne dla najmłodszych "Papier, zdjęcia, nożyce. Tworzymy kolaż“.

W nowym wspólnym projekcie fotograficznym uczestniczyć będą studentki i studenci, a opiekę artystyczną, naukową i techniczną sprawuje uznany artysta fotograf dr hab. prof. UŚ Rafał Milach. 

Warsztaty dla najmłodszych

Pierwsze działanie w ramach projektu "Nowe miasto. Nowe widzenie“ już 10 i 11 stycznia 2022 roku – to warsztaty plastyczne dla najmłodszych "Papier, zdjęcia, nożyce. Tworzymy kolaż“ prowadzone przez studentkę Filmówki Annę Ryń, podczas których zamienimy czarno–białą rzeczywistość w kolorowe królestwo dzieci. Wspólny projekt fotograficzny „Nowe miasto. Nowe widzenie“ będzie trwał cały 2022 rok. 

Nazwa projektu czerpie z tego momentu w historii miasta, kiedy entuzjaści budowy Tychów – architekci, urbaniści, artyści i sami mieszkańcy – mianem Nowych Tychów określili swoje przyszłe miasto, swój dom. Choć nazewnictwo z lat 50. i 60. XX wieku nie przetrwało, aktualna pozostaje myśl, że w pewnych obszarach miasto zawsze jest nowe. Wchłania podmiejskie tereny. Adaptuje nieużytki. Wstawia plomby. Nie cierpi pustki.   Co dzień stwarzają je mieszkańcy, którzy swoimi wyborami i decyzjami wpływają na jego kształt. Dbają o miasto i demolują je.

Tej miejskiej żywotności przyglądają się uczestniczki i uczestnicy projektu realizowanego przez Muzeum Miejskie w Tychach i Szkołę Filmową im. K. Kieślowskiego w Katowicach. Fotografując pod okiem artysty i wykładowcy Rafała Milacha (Szkoła Filmowa im. K. Kieślowskiego w Katowicach), przy wsparciu Eweliny Lasoty (Dział Fotografii Muzeum Miejskiego w Tychach), studentki i studenci kierują swoją uwagę w stronę tego, co w mieście nowe i młode, co jednocześnie prowokuje do pytań o trwanie, wzrost, rozkład i upadek.

Interesuje ich relacja ludzi z przestrzenią, w której żyją. Ich indywidualne portrety w zderzeniu z powtarzalnością i jednolitością miejsca zamieszkania.   W jaki sposób młodzież przejmuje miasto, okupując podwórka, pustostany i centra handlowe?   Jakie perspektywy miasto oferuje dzisiejszym trzydziestolatkom: małżeństwom, parom, singlom, ludziom stąd i cudzoziemcom? Jaka jest przyszłość sklepikarzy i rzemieślników wypieranych przez sieciówki?

Autorki i autorzy stawiają pytania o to, co  codzienne, lecz nie zawsze nazwane. Czy apartamentowiec to nowy blok? Czy osiedla strzeżone to jeszcze przestrzeń wspólna? Czy szeregówka to spełnienie mieszkaniowych ambicji, a może jedyna alternatywa dla budownictwa wielomieszkaniowego?

Powstałe cykle fotografii zostaną opublikowane w wydawnictwie podsumowującym przedsięwzięcie w 2022 roku.

  • uczestniczki i uczestnicy projektu: Bartosz Gaczyński, Paweł Grabarek, Tomek Grzymała, Lena Jabłońska, Jakub Kaźmierczak, Maks Plater, Anna Ryń, Jakub Stoszek
  • opieka artystyczna, naukowa i techniczna: dr hab. Rafał Milach, prof. UŚ
  • opieka merytoryczna i koordynacja: Ewelina Lasota, adiunkt w Dziale Fotografii Muzeum Miejskiego w Tychach
  • organizatorzy: Muzeum Miejskie w Tychach oraz Instytut Sztuk Filmowych i Teatralnych Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Więcej o projekcie „Nowe miasto. Nowe widzenie“ na stronie Muzeum Miejskiego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również