Katalog firm dodaj firmę

Muzeum Miejskie

Korzystasz z naszych usług?
Dodaj polecenie »x

Adres i telefon

ul. Wolności 1
43-100 Tychy
Godziny otwarcia: 10:00 - 19:00
otwarte
 • Poniedziałek: nieczynne
 • Wtorek: 8:00 - 16:00
 • Środa: 10:00 - 17:00
 • Czwartek: 10:00 - 19:00
 • Piątek: 10:00 - 18:00
 • Sobota: 10:00 - 18:00
 • Niedziela: nieczynne

Oferta

Muzeum Miejskie

Muzeum Miejskie Tychyznajduje się przy placu Wolności 1 (Stary Magistrat) oraz dodatkowo przy ul. Katowickiej 9 (Dawna Młótownia) i przy ul. Edukacji 7 (Tyska Galeria Sportu). Muzeum w Tychach gromadzi zbiory w działach merytorycznych - Dziale Historii Miasta, Dziale Fotografii, Dziale Sztuki i Dziale Etnologii, a także w oddziale - Tyskiej Galerii Sportu. Realizuje wystawy czasowe w siedzibach muzeum oraz ekspozycje plenerowe w przestrzeni miasta.

Dział Historii Miasta gromadzi eksponaty związane z historią Tychów i Górnego Śląska. Spośród kilku tysięcy obiektów warto wymienić bogate kolekcje sztandarów, pocztówek z końca XIX i pocz. XX w., projektów tzw. Nowych Tychów oraz dokumentów związanych z życiem codziennym tyszan. Dział prowadzi badania naukowe dotyczące historii Tychów ze szczególnym uwzględnieniem takich zagadnień jak: historia wielopokoleniowych rodzin tyskich, budowa tzw. Nowych Tychów, ważne dla historii Tychów postacie i miejsca.


Dział Sztuki gromadzi dzieła artystów związanych z Tychami oraz całym obszarem Górnego Śląska. Liczącą kilkaset obiektów kolekcję tworzą eksponaty z zakresu rysunku, malarstwa, grafiki i rzeźby. W ramach działalności Działu Sztuki prowadzone są badania naukowe, skupiające się na zagadnieniach powstawania miejscowego środowiska artystycznego oraz roli sztuki w przestrzeni miejskiej. 


Dział Fotografii gromadzi fotografie archiwalne i współczesne, dokumentujące życie społeczno-polityczne, kulturalne i artystyczne miasta, związane z historią Tychów i okolicy. Pochodzące z początku XX wieku i wykonane w okresie międzywojennym, przedstawiające historyczny układ przestrzenny z kościołem św. Marii Magdaleny, Browarem Książęcym i Obywatelskim, fotografie z uroczystości religijnych i rodzinnych. Fotografie wykonane po 1951 r. obrazujące budowę Nowych Tychów, rozwój przemysłu, m. in. budowę FSM oraz przemiany zachodzące w czasie i przestrzeni miasta. 


Na Dział Etnologii składają się dwie sekcje – Sekcja Tradycji Kultury Historycznej Ziemi Pszczyńskiej i Sekcja Kultury Życia Codziennego. Sekcja Tradycji Kultury Historycznej Ziemi Pszczyńskiej tworzy kolekcję dokumentującą tradycje kulturowe na ziemi pszczyńskiej. W zbiorach Sekcji znajduje się bogata kolekcja pszczyńskiego stroju ludowego, przedmioty codziennego użytku, meble, akcesoria obrzędowe, dewocjonalia, sztuka ludowa i nieprofesjonalna, wyposażenie warsztatów rzemieślniczych. Sekcja Kultury Życia Codziennego powstała w 2011 roku. Jej zadaniem jest gromadzenie obiektów pochodzących z okresu po 1950 roku, towarzyszących życiu codziennemu tyszan w przeszłości oraz obecnie. Na liczące kilkaset obiektów zbiory  składają się m.in. urządzenia elektroniczne, elementy wyposażenia zakładów pracy, meble i sprzęty domowe, akcesoria związane z różnymi sposobami spędzania czasu wolnego, ubiory czy zabawki.

Od 2016 roku działa Tyska Galeria Sportu, nowy oddział Muzeum Miejskiego w Tychach. Inicjatywa to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w naszym regionie. Zadaniem Tyskiej Galerii Sportu jest popularyzacja, w atrakcyjnej formie, sportu w Tychach i jego najwybitniejszych przedstawicieli. Jak na wciąż młode miasto, Tychy osiągnęły w sporcie już bardzo dużo sukcesów. Związanych jest z nim wielu wybitnych sportowców – medalistów olimpijskich, mistrzów świata i Europy. Kolejne sportowe imprezy krajowe i zagraniczne dopisują nowe nazwiska do tej listy. Tyska Galeria Sportu mieści się na Stadionie Miejskim przy ul. Edukacji 7.

Galeria

Polecenia i opinie (1) Dodaj opinię

 • Muzeum Miejskie posiada prezentację w katalogu firm portalu miejskiego Tych od 2016 roku. Czy polecasz tą firmę? Dodaj opinię w portalu miejskim.

Napisali o nas

 •  

  O historii tyskiego hokeja

  Tyska Galeria Sportu – Oddział Muzeum Miejskiego w Tychach zaprasza do swej siedziby przy ul. Edukacji 7 na kolejne spotkanie z cyklu „Czwartki dla wymagających”. Tym razem tematem spotkania będzie hokej.

 •  

  Piłkarski mural na kultowym Osiedlu A w Tychach

  Na ścianie bloku przy ul. Arkadowej 2 powstał mural w hołdzie dla Polonii Tychy - amatorskiego klubu, którego zawodnikami byli w większości mieszkańcy starych dzielnic miasta oraz właśnie Osiedla A. Autorem realizacji jest artysta Paweł Ryżko.

 •  
 •  
 •  

  Tyskie muzeum wyróżnione

  Wystawa Agnieszki Szymuli „Od myszy do cesarza wszyscy żyją z gospodarza. Rok gospodarski na ziemi pszczyńskiej” została wyróżniona w Konkursie Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne 2016 Roku!

12następna »

Redakcja portalu nie odpowiada za prawidłowość danych teleadresowych, treści ofert zamieszczonych w katalogu firm, oraz wiadomości wysyłane poprzez formularz kontaktowy.