Stres, niewystarczająca ilość snu i niewłaściwa dieta rujnują nasze zdrowie. Wiele osób, chcąc podratować swoją kondycję, zażywa suplementy, które obiecują szybkie efekty. Jednak świadomość w kwestiach wspierania witalności wzrasta i Polacy coraz bardziej doceniają naturalne, bezpieczne produkty. Na szczególną uwagę zasługuje m.in. miód, czy pyłek kwiatowy, które wzmacniają organizm i pomagają w detoksykacji.
Miód – naturalne wsparcie organizmu
Jego dobroczynne właściwości były doceniane już tysiąclecia temu. Po miód sięgano nie tylko ze względu na przyjemny smak, choć ten z pewnością rozpieszcza podniebienie, ale przede wszystkim za jego zdolność do wspomagania zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Już starożytni Egipcjanie korzystali z jego antyseptycznych właściwości i stosowali go do odkażania ran.
Miód nazywany jest naturalnym antybiotykiem, ponieważ działa antybakteryjnie i przeciwwirusowo, co jest związane m.in. z obecnością nadtlenku wodoru i niskim pH tego specjału. W jego bogatym składzie znajdują się inhibiny i enzymy, czyli aktywne związki białkowe zwalczające patogeny. Pszczeli produkt obfituje też w przeciwutleniacze flawonoidy i polifenole zwalczające wolne rodniki, które są odpowiedzialne za niszczenie komórek, a tym samym starzenie organizmu i występowanie chorób.
Również inne składniki zawarte w miodzie takie jak witaminy, minerały i aminokwasy wspierają organizm na wielu poziomach, dlatego jego regularne spożywanie jest korzystne dla zdrowia. Miód szczególnie sprawdza się jako środek pomocniczy w okresie zachorowań na przeziębienie i grypę, ale to nie jedyne jego właściwości – jako źródło kwasów organicznych m.in. kwasu glukonowego wspiera usuwanie toksyn, usprawniając pracę wątroby. Natomiast enzymy takie jak inwertaza czy katalaza, wspomagają procesy trawienne, poprawiając metabolizm.
Który miód wybrać?
Istnieje wiele rozmaitych rodzajów tego pszczelego specjału, z których każdy charakteryzuje się unikalnymi właściwościami i smakiem. Różnice te wynikają głównie z rodzaju roślin, z których pszczoły zbierają nektar, ale także z regionu, klimatu czy pory roku, podczas której owady gromadziły surowce. Na przykład miód lipowy, pozyskiwany z kwiatów lipy, jest ceniony za swoje właściwości łagodzące objawy przeziębienia i wspomagające układ oddechowy.
Natomiast miód leśny właściwości zawdzięcza nektarom i spadzi, które owady zbierają z wielu gatunków roślin i drzew występujących w lesie, takich jak m.in. borówki, maliny, jeżyny, a także świerki czy sosny. Jego smak jest wielowymiarowy. Ta odmiana polecana jest również w przypadku przeziębienia i grypy. Pomaga zwalczać infekcje i skraca jej przebieg. Pozyskiwany z ziół i roślin, które same w sobie już są lecznicze, potęguje cenne dla zdrowia składniki. Zawiera enzymy, kwasy organiczne i mikroelementy, które wpływają na procesy oczyszczania organizmu - wspierają regenerację komórek i chronią przed szkodliwymi skutkami toksyn, które mogą powstawać na skutek stresu, zanieczyszczeń środowiskowych czy niezdrowej diety.
Wybór miodu powinien opierać się na osobistych preferencjach smakowych – można wybierać spośród produktów o delikatniejszym aromacie np. akacjowych, czy intensywnych nutach, jak gryczany. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na źródła roślinne, z których pochodzi, aby dobrać produkt o najbardziej pożądanych właściwościach.
Czym jest pyłek kwiatowy i dlaczego warto go spożywać?
Dzięki pszczołom możemy dbać o nasze zdrowie, korzystając również z pyłku kwiatowego. Jest on przenoszony do ula przez te małe, pożyteczne owady i stanowi główne źródło ich pożywienia. Zawiera całą gamę silnie skoncentrowanych substancji odżywczych, dlatego jest tak bardzo wartościowy również dla naszego zdrowia. Pyłek kwiatowy pomaga w regeneracji organizmu. Jest bogaty w aminokwasy, białka, enzymy, lipidy i kwasy tłuszczowe, zawiera też związki fenolowe, koenzymy, biopierwiastki – m.in. sporą ilość żelaza, wiele witamin zarówno tych rozpuszczalnych w tłuszczach jak A, E, D, jak i rozpuszczalnych w wodzie, jak witaminy z grupy B i witaminę C.
Ten złożony produkt ma w swoim składzie ponad 200 substancji, które wspierają witalność i pomagają budować odporność. Regularne spożywanie pyłku może pomóc w regeneracji komórek wątroby i poprawiać jej funkcjonowanie, a jak wiadomo jest to narząd odpowiedzialny za usuwanie toksyn z organizmu.
Ponadto zawarte w drobnych cząsteczkach amylaza, proteaza oraz lipaza są enzymami, które poprawiają trawienie i wchłanianie składników odżywczych. Lepsze trawienie oznacza efektywniejszą eliminację produktów przemiany materii z organizmu. Warto również wspomnieć, że pyłek wspiera mikroflorę jelitową, co jest ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego, usuwania zbędnych substancji z organizmu, ale też ma znaczenie dla systemu immunologicznego.
Więcej na temat znaczenia pyłku znajdziesz tutaj: https://www.pszczolamusibyc.pl/blog/pylek-pszczeli-na-co-pomaga-i-jak-go-jesc-wlasciwosci-i-zastosowanie-pylku-kwiatowego.
Regularne spożywanie produktów pszczelich, które są bogate w cenne składniki odżywcze, może przynieść znaczące korzyści, jednak aby w pełni wykorzystać ich potencjał, należy nabywać je z zaufanych i sprawdzonych źródeł. Tylko wtedy można mieć pewność, że dostarczają one najwyższej jakości substancji wspierających zdrowie.