Wiadomości z Tych

Miejskie Centrum Kultury zaprasza na kolejną serię wydarzeń w marcu

  • Dodano: 2021-03-17 06:30, aktualizacja: 2021-03-16 20:41

Spotkanie z Piotrem Mojżyszkiem, Tyski Bank Kultury - to tylko niektóre z wydarzeń oferowanych przez Miejskie Centrum Kultury w Tychach.

15 marca ruszyła VII edycja Tyskiego Banku Kultury

Masz w głowie kreatywne pomysły, których jeszcze nie udało Ci się zrealizować? Planujesz projekt artystyczny, ale nie wiesz, jak się za niego zabrać? Opisz pomysł, złóż wniosek i działaj z Miejskim Centrum Kultury w Tychach – pomożemy spełnić Twoje szalone wizje!

Dobrze już znany Tyski Bank Kultury rusza w tym roku już po raz siódmy, ale w zmienionej formule, pozwalając na całoroczne składanie wniosków wszystkim tyszanom, którzy zaskoczą ciekawym pomysłem artystycznym. 
Bez względu na to, czy planujesz coś naprawdę dużego, czy może myślisz o mikroprojekcie – Tyski Bank Kultury daje możliwość zrealizowania tego, co dopiero chodzi Ci po głowie. Specjaliści z MCK Tychy pomogą usystematyzować pomysły, stworzyć plan działania i zachęcić mieszkańców Tychów do udziału w Twojej inicjatywie. 
Nieważne, ile masz lat – jeśli piszesz, muzykujesz, malujesz, rzeźbisz, grasz, czy też spełniasz się w innych dziedzinach sztuki – chętnie zainwestujemy w Twój talent i zaprezentujemy go na tyskiej scenie kultury. 

Pomysły można zgłaszać od 15 marca do końca października, tak, aby jeszcze w roku 2021 móc zrealizować Twoją wizję! Odwiedź stronę www.kultura.tychy.pl, zapoznaj się z regulaminem i wypełnij formularz zgłoszeniowy.
Czekamy właśnie na Ciebie – bo tu rodzą się pomysły!


Od 16 marca Zespół Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach (ul. Wejchertów 20).

Kraina Czarnych Diamentów – stulecie Powstań Śląskich 

Kraina Czarnych Diamentów to wystawa twórców profesjonalnych inspirowanych stuleciem powstań śląskich 1919-1921 oraz rokiem 2019 ustanowionym przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej rokiem obchodów zbrojnego zrywu Ślązaków, a również samą ziemią śląską. Jej historią, krajobrazem, przywiązaniem do własnej kultury, języka, obyczajów. 

Galeria "Juvenis Amicus Artis" Śląskiego Towarzystwa Kultury i Zespołu Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach zaprosiła czołowych przedstawicieli śląskiego środowiska plastycznego do udziału w tej wystawie. 

– Twórcy z radością odpowiedzieli na to zaproszenie. Czternastu autorów przysłało 28 prac wykonanych w różnych technikach plastycznych –  mówi Teresa Wodzicka, kurator galerii "Juvenis Amicus Artis" i prezes stowarzyszenia Śląskie Towarzystwo Kultury.

Wśród nadesłanych prac znaleźć można te wykonane ołówkiem, piórem, akwarelą, farbami olejnymi i akrylowymi, sitodruki, collage, grafikę komputerową, druk cyfrowy, plakat, litografię, rzeźbę, medale i plakiety. 
Tematyka prac oscyluje ściśle wokół powstań śląskich i ich przywódców. Znaleźć tu można również prace przedstawiające pejzaże z charakterystycznymi dla śląska obiektami górniczymi, a także przyrodę.
 

- Nie sposób opowiedzieć o wszystkich walorach dzieł znajdujących się na wystawie. Serdecznie zachęcam do zwiedzania ekspozycji, będącej pokłonem artystów dla trudu żołnierzy powstańczych, dla Śląska, dla jego mieszkańców, języka i zwyczajów – wyjaśnia Teresa Wodzicka.

Wystawę można oglądać od 16 marca do końca października 2021 w Galerii Sztuki Współczesnej "Juvenis Amicus Artis" w Zespole Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach (ul. Wejchertów 20, Tychy).


17.03.2021, godzina 17:00 Klub Urbanowice MCK, ul. Przejazdowa 8

Kulturalna Środa w Klubie Urbanowice MCK
Spotkanie z Piotrem Mojżyszkiem

Kawa ruszyła w świat startując z Afryki. Dzisiaj każda kultura, każdy kraj nadał jest swoistego rysu i charakteru. Umawiamy się na kawę, robimy przerwę na kawę, przy niej omawiamy biznesy i życiowe plany – rozgrzewa nasze serca i umysły. Podobno rewolucje zaczynały się w kawiarniach! Małe filiżaneczki, duże kubki, frenchpressy, aeropresy, kawiarki, tygielki, z kardamonem i cukrem, pianką i śmietanką. Zmieniają się mody, co rusz pojawiają się nowe sposoby palenia kawy, zaparzania, serwowania. To już nie tylko kawa, ale cała kultura. Podczas warsztatów o kawie pomożemy Wam się w tym trochę rozeznać. Zabierzemy Was w etnologiczną podróż po świecie śladem tego magicznego napoju.

  • I grupa – 17:00
  • II grupa – 18:30

Wstęp wolny!

Obowiązują wcześniejsze zapisy:

Liczba miejsc ograniczona!


18.03.2021, godzina: 19:00 Klub Wilkowyje MCK, ul. Szkolna 94

Czwartek z Teatrem dla Dorosłych w Klubie Wilkowyje MCK    

Tym razem wyjątkowa, śląska i kabaretowa odsłona naszego cyklu w wykonaniu Dejcie Pozór – Ognista Małpa!
"Weź mie we stowie nikt sie nie dowie"

Wejdźcie z nami do świata legendarnych, śląskich stworoków, gdzie tradycja przeplata się z prozą dnia codziennego. Czy to prawda, że Bóg najpierw stworzył Utopca? I czy możliwy jest związek ziemianki ze stworokiem? Przyjdźcie i przekonajcie się sami! Specjalnie dla Was wcielimy się w postaci z legend śląskich i przybliżymy ich świat w kabaretowych etiudach teatralnych, okraszonych piękną muzyką ludową, a wszystko to grane gwarą. Dejcie pozór, bo takiego kabaretu jeszcze na Śląsku nie było!

WSTĘP WOLNY, obowiązuje rezerwacja miejsc:

Ognista Małpa (Afa Fire – wersja śląsko-międzynarodowa), to grupa kabaretowa założona przez trójkę przyjaciół, których połączyła miłość do Śląska i jego godki. Swoje występy tworzą w oparciu o improwizację, wciągając jednocześnie publiczność w przebieg akcji. Swoimi działaniami starają się pokazać, iż posługiwanie się gwarą daje nieograniczone możliwości i tym samym zachęcają do posługiwania się nią na co dzień.

W 2019 roku Ognista Małpa zaprosiła do współpracy muzyków z zespołu Dejcie Pozór i w ten oto sposób powstał projekt kabaretowy Dejcie Pozór – Ognisto Małpa! Zespół tworzą:

  • Anna Bączek – Lieber
  • Ewelina Wojtak
  • Marcin Lieber
  • Karo Przewłoka
  • Aleksander Olo Mateja
Miejskie Centrum Kultury zaprasza na kolejną serię wydarzeń w marcu

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również