Wiadomości z Tych

Konkurs fotografii dokumentalnej Tychy Press Photo 2021

  • Dodano: 2021-01-08 06:30, aktualizacja: 2021-01-07 22:36

Trzy tysiące złotych to pula nagród w kolejnym konkursie fotografii dokumentalnej Tychy Press Photo. Zdjęcia przyjmowane są do godziny 23.59 dnia 19 stycznia 2021 r., tym razem tylko elektronicznie.

Zmiana formy zbierania zdjęć to najważniejsza nowość tej edycji konkursu

Uczestnicy nie muszą już robić odbitek zdjęć i przynosić albo wysyłać ich tradycyjną pocztą do galerii. Będzie szybciej i taniej, no i pewnie choć trochę bezpieczniej. Wystarczy wysłać pliki i skan/zdjęcie wypełnionej i podpisanej karty zgłoszenia. Pliki wysyła się przez bezpłatny serwis WeTransfer.com , z którego można było korzystać już w minionym roku. Wtedy większość uczestników poprzedniego konkursu wybrała taki sposób przekazania plików, zamiast nagrywać je na płyty.

Podstawowe zasady konkursu są takie jak wcześniej: mogą w nim wziąć udział osoby fotografujące, mieszkające lub pracujące w minionym roku w Tychach, a także osoby niezwiązane z Tychami, ale w tym przypadku zgłaszane do konkursu fotografie muszą być wykonane na terenie Tychów. Nie trzeba być zawodowym fotografem ani publikować w mediach. Wszystkie zdjęcia muszą być co do zasady wykonane w 2020 roku.

Na konkurs można zgłaszać dokumentalne zdjęcia pojedyncze lub fotoreportaże, liczące do 8 ujęć

Każdy uczestnik może zgłosić łącznie do 20 zdjęć. Fotografie mogą być wcześniej publikowane, mogą również brać udział w innych konkursach fotograficznych. Tak jak we poprzednich edycjach jurorzy podejmując decyzje nie powinni wiedzieć, kto jest autorem zdjęcia, dlatego nie można umieszczać na nich żadnych podpisów ani tzw. znaków wodnych pozwalających zidentyfikować uczestnika. Zdjęcia muszą spełniać takie wymogi : plik JPG, rozdzielczość 300 dpi, dłuższy bok minimum 30 cm (3600 pikseli). W regulaminie konkursu szczegółowo opisano jak nazywać pliki.

Konkurs jest częścią Festiwalu Fotografii Dokumentalnej Tychy Press Photo. Ogłoszenie wyników zaplanowano na 13 marca 2021 r., a forma wernisażu wystawy zdjęć nagrodzonych i zakwalifikowanych na wystawę pokonkursową będzie zależała od warunków epidemiologicznych i związanych z tym ograniczeń.

Tradycyjnie jurorzy przyznają nagrody w trzech kategoriach: najlepsza fotografia, najlepszy fotoreportaż i najlepsze zdjęcie (fotoreportaż) wykonane w Tychach. Nagrody pieniężne funduje Miejska Galeria Sztuki OBOK będąca integralną częścią Teatru Małego w Tychach – instytucji artystycznej, która jest głównym organizatorem 21. edycji imprezy, a współorganizatorami są Dominik Gajda i Marcin Zimnal.

W poprzednich edycjach gośćmi imprezy byli m.in. Chris Niedenthal i Andrzej Grygiel (laureaci World Press Photo) oraz Mariusz Forecki, Arkadiusz Gola, Marek Lapis, Arkadiusz Ławrywianiec i Maciej Moskwa.

Więcej informacji na stronie www.tychypressphoto.pl.
Regulamin konkursu i karta zgłoszenia są na stronie. 
Strona na Facebooku: www.fb.com/tychypressphoto

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również