Wiadomości z Tych

Kiedy rodzic wybiera przedszkole - kilka praktycznych rad

  • Dodano: 2017-03-10 10:00, aktualizacja: 2017-03-20 08:03

Wybór przedszkola dla dziecka to kluczowa decyzja, która znacząco wpłynie na jego dalszy rozwój. To właśnie tam nasza pociecha będzie spędzać najwięcej czasu, zaraz po domu rodzinnym. Dobre przedszkole powinno troszczyć się o całościowy rozwój dziecka, zachęcać do samodzielności, odkrywać talenty, rozwijać kreatywność i budować pewność siebie. Czym się kierować szukając odpowiedniej placówki?

Publiczne, niepubliczne czy prywatne?

Przedszkole publiczne jest z reguły najtańsze, ponieważ jest zakładane i finansowane przez gminę. Kontrolę nad taką placówką sprawują kuratorzy oświaty. W przedszkolu publicznym możemy pozostawić naszą pociechę nawet na 10 godzin dziennie.
Przedszkole niepubliczne jest bardzo podobne do publicznego – również jest kontrolowane przez kuratorów i otrzymuje dofinansowanie z gminy, jednak w mniejszym zakresie (70%). Placówki niepubliczne otwierane są przez osoby fizyczne lub prawne (przedsiębiorcy, fundacje, stowarzyszenia). Tu również nasza pociecha może zostać pod dobrą opieką przez całe 10 godzin. Pierwsze 5 godzin to zajęcia w ramach podstawowej nauki przedszkolnej,  a popołudnia przeznaczone są na zajęcia dodatkowe (dodatkowo płatne), np. naukę języków czy zajęcia szachowe.

Trzecią opcją jest prywatne przedszkole. Placówka tego typu podlega wszelkim przepisom BHP i normom sanepidu. Nie musi jednak dostosowywać się do wymogów gminy, co daje jej większą swobodę przy wyborze odpowiednich programów edukacyjnych i zajęć dodatkowych.
Jeśli jednym z ważniejszych kryteriów wyboru przedszkola jest wysokość opłaty, warto sporządzić listę placówek w regionie i porównać koszty, tj. opłaty stałe (czesne i koszty wyżywienia) oraz koszty udziału dziecka w dodatkowych zajęciach.

Lokalizacja

Jednym z kluczowych kryteriów wyboru przedszkola będzie jego lokalizacja. Musimy wziąć pod uwagę potrzebę odprowadzenia dziecka. Ważne będą zatem: odległość placówki od domu i pracy rodzica, szybkość dojazdu, alternatywne środki komunikacji (np. bliskość przystanku autobusowego). Idealnym rozwiązaniem jest wybranie przedszkola w odległości nie większej niż 20 minut drogi od domu lub na trasie którą rodzic dojeżdża do pracy.

Budynek i otoczenie

Również sam obiekt powinien być przez nas dokładnie sprawdzony. Sale, w których przebywają dzieci, powinny być jasne, przestronne i odpowiednio wentylowane i wyposażone. Istotne jest również przemyślane rozplanowanie szatni i łazienki. Warto zwrócić uwagę, czy toalety są dostosowane do najmłodszych pociech. Ważne będą również informacje, czy przedszkolny plac zabaw posiada niezbędne zezwolenia, a cały teren jest monitorowany.  Budynek i otoczenie przedszkolaków musi być bezpieczne i pod pełną kontrolą.

Liczebność i struktura grup

Ilość przedszkolaków w grupie będzie miała wpływ na podejście opiekuna do całości i do każdego podopiecznego z osobna. W grupach liczących więcej niż 10 osób indywidualne podejście do dziecka może być utrudnione.  Warto zapytać czy dzieci w grupie są rówieśnikami, czy są to łączone grupy przedszkolaków w różnym wieku. Dzięki łączeniu grup maluchy mogą nabyć nowych umiejętności, a starsze dzieci uczą się opiekuńczości i tolerancji. Warto także dowiedzieć się, czy jeden opiekun będzie prowadzić grupę przez cały okres przedszkolny. Dzieci szybko się przywiązują i budują zaufanie ze swoimi opiekunami.

Opiekun = przyjaciel

Przed zapisaniem dziecka do przedszkola warto bliżej poznać przyszłych wychowawców, porozmawiać z nimi, poobserwować w czasie pracy oraz zobaczyć, jak radzą sobie w sytuacjach konfliktowych. Kadra pedagogiczna w dużej mierze odpowiada za panującą w przedszkolu atmosferę. Wychowawcy powinni umieć nawiązywać kontakt z dziećmi i budować z nimi ciepłe relacje, jak również jasno i stanowczo wyznaczać granice.

- Wychowawcy w przedszkolu muszą być przede wszystkim ciepłymi, cierpliwymi i wrażliwymi ludźmi oraz pasjonatami pracy z dziećmi. Oprócz przekazywania wiedzy, powinni uczyć swoich podopiecznych szacunku do innych i empatii - mówi Monika Giza-Guc, Dyrektor Przedszkola Zaczarowany Ogród w Mikołowie.


Edukacja przez zabawę

Oferta edukacyjna przedszkola powinna być potwierdzona przez MENiS. Warto przy tym pamiętać, że kluczową rolę w rozwoju intelektualnym dziecka w wieku przedszkolnym odgrywa zabawa. Dobre przedszkole powinno realizować swój program przede wszystkim poprzez zabawę. Tak popularne prywatne placówki oferują różne ciekawe metody dydaktyczno-wychowawcze. Są to m.in.:

  • metoda Marii Montessori, która wspiera aktywność twórczą dziecka
  • metoda ruchowej ekspresji twórczej R. Labana, która wykorzystuje naturalną ruchliwość dziecka (ćwiczenia muzyczno-ruchowe, zabawy, taniec, inscenizacja, pantomima)
  • metoda Weroniki Sherborne, która polega na poznawaniu własnego ciała, kształtowaniu relacji z otoczeniem i rozwijaniu kreatywności poprzez ruch
  • metoda Paula Dennisona, która opiera się na kinezjologii edukacyjnej, stymulując sieci neuronowe w całym mózgu
  • pedagogika zabawy, która pomaga zintegrować grupę, ułatwia adaptację i uczy wyrażania emocji
  • drama, która angażuje całą wiedzę dziecka o świecie oraz rozwija twórczość i umiejętności interpersonalne
  • metoda Aktywnego Słuchania Muzyki według Batii Strauss, która kształci wyobraźnię dźwiękową
  • arteterapia, która wykorzystuje szeroko pojętą kulturę i sztukę, aby rozwijać twórczość dziecka oraz pomagać mu w uzewnętrznianiu emocji i pragnień
  • metoda Carla Orffa, której celem jest wszechstronny rozwój dziecka poprzez wychowanie muzyczne

- Doskonałą metodą rozwoju intelektualnego i kulturalnego dziecka są zajęcia teatralne. Obcowanie ze sztuką od najmłodszych lat rozwija twórczość, wyobraźnię i uczuciowość, pomaga odnaleźć własny, unikalny talent oraz, co najistotniejsze, pozwala nabrać większej pewności siebie i wiary we własne możliwości - podkreśla Monika Giza-Guc.

Bogata oferta zajęć to nie wszystko. Należy zwrócić uwagę, kto takie zajęcia prowadzi.

- W naszym przedszkolu warsztaty muzyczne prowadzi Paweł Stawarz - kompozytor, aranżer, producent i pedagog. Za realizację warsztatów teatralnych odpowiadają osoby, które ze światem filmu i teatru związane są od lat. Są to m.in. aktorka Ewa Grzelak, reżyser i scenograf Michał Tramer oraz aktorka Magdalena Tramer. Zajęcia judo prowadzi Bartosz Rzemieniecki, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, a zajęcia szachowe Hanna Leks, Mistrzyni Międzynarodowa oraz wielokrotna Mistrzyni Polski i Europy – dodaje Monika Giza-Guc.

Posiłki i odpoczynek

Odpoczynek w przedszkolu wielu rodzicom wciąż kojarzy się z wymuszonym leżakowaniem, a posiłek z zupą mleczną. Warto wprost zapytać pracownika przedszkola, jak dzieci odpoczywają i jedzą, a także jak wychowawcy radzą sobie z niejadkami oraz z dziećmi, które nie chcą spać w ciągu dnia. W przedszkolach prywatnych posiłki są często dostarczane przez firmy cateringowe. Warto poprosić pedagoga o przykładowy jadłospis oraz sprawdzić opinie o współpracującej z przedszkolem firmie cateringowej. Istotne jest również, czy przedszkole uwzględnia specjalne potrzeby żywieniowe, np. alergików lub dzieci z cukrzycą.

Rodzeństwo

Jeśli w naszej rodzinie mamy dwoje (lub więcej) dzieci w wieku przedszkolnym, warto podpytać o zniżkę dla rodzeństwa. Część przedszkoli obniża cenę o 20-25% na drugie i kolejne dziecko. Są nawet takie przedszkola, gdzie zniżka sięga 50%. Tu warto sprawdzić placówki niepubliczne – jakość edukacji może być wyższa i ciekawsza, a cena zbliżona do przedszkola publicznego.

- Rodzice wahają się przed wyborem placówek niepublicznych, ze względu na koszty. Nasze przedszkole, jako jedyne w okolicy, oferuje aż 50% zniżkę na drugie i kolejne dziecko. Warto to sobie przeliczyć. Może się okazać, że za szeroki wachlarz zajęć dodatkowych prowadzonych przez wykwalifikowaną kadrę zapłacimy bardzo podobną kwotę jak w przedszkolu publicznym – mówi Monika Giza-Guc.

Każdy rodzic ma nieco inne oczekiwania od przedszkola, za to wszystkich rodziców łączy jeden cel:  znalezienie placówki, z której dziecko będzie wracało uśmiechnięte i ciekawe kolejnego dnia. Bezpieczeństwo, kadra pedagogiczna, lokalizacja, infrastruktura, wyżywienie i oferta zajęć dodatkowych – to najważniejsze kryteria oceny przedszkola. W podjęciu ostatecznej decyzji mogą pomóc opinie o placówce w Internecie oraz doświadczenie bliskich nam osób, które dokonały wyboru wcześniej.

Źródło: przedszkole-mikolow.pl

Komentarze (1)    dodaj »

  • Mirka

    Ja się skupiam głównie żeby było w miare blisko i dobrze wyposażone. To dla dziecka ma duże znazcenie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również