Wiadomości z Tych

Jakie auta jeżdżą po tyskich, śląskich i polskich drogach? Te wyniki Was zaskoczą!

  • Dodano: 2017-01-04 09:30, aktualizacja: 2017-01-05 11:07

426 383 - tyle nowych samochodów osobowych i dostawczych zarejestrowano w Polsce od 1 stycznia 2016. To o 17% więcej niż w 2015 roku. Ile aut jeździ po polskich, śląskich i tyskich drogach? Które modele królują? Sprawdziliśmy to!

Źródło: PZMP, informacja prasowa z dn. 5 grudnia 2016


W samym listopadzie zarejestrowano w Polsce 42 165 nowych samochodów – w tym 37 191 osobowych. To wynik o 19,3% lepszy niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku. Listopad od ponad 10 lat nie cieszył się tak wysokimi rezultatami!

Polacy coraz chętniej sięgają po ekologiczne rozwiązania. Ogromny wzrost odnotowano w 2016 roku w grupie hybryd (8 557 szt., wzrost 72,9%) oraz pojazdów z napędem elektrycznym i hybrydowym plug-in (521 szt., wzrost 70,8%). Tylko w ostatnim miesiącu zarejestrowano 61 aut elektrycznych lub z napędem hybrydowym Plug-in (aż 4x więcej niż rok temu!) oraz 875 hybryd (wzrost 84,6%). Wśród nabywców dominują klienci instytucjonalni, chociaż można zauważyć charakterystyczny dla końcówki roku wzrost aktywności klientów indywidualnych (31,5% puli rejestracji).


Źródło: PZMP, informacja prasowa z dn. 5 grudnia 2016


Skoda i VW królują na polskich drogach
Skoda utrzymuje pozycję lidera wśród rejestrowanych w Polsce nowych samochodów. W listopadzie 2016 zarejestrowano 5 169 pojazdów osobowych tej marki. II miejsce zajął Volkswagen z wynikiem 4 143 zarejestrowanych aut. W pierwszej piątce znalazły się również marki: Toyota, Opel i Ford.

Źródło: PZMP, informacja prasowa z dn. 5 grudnia 2016
 

Ulubionym modelem Polaków, zarówno w listopadzie, jak i w skali całego roku, okazała się Skoda Octavia. W grupie najczęściej rejestrowanych modeli znalazły się również: Skoda Fabia, Opel Astra, VW Golf i Toyota Yaris. Przedsiębiorcy wybierają w tym roku przede wszystkim Skodę (Octavia, Fabia) i Volkswagena (Golf), natomiast klienci indywidualni – Opla (Astra), Toyotę (Yaris) i Skodę (Fabia).


Źródło: PZMP, informacja prasowa z dn. 5 grudnia 2016


Na Śląsku przybyło ponad 140 000 aut
Woj. śląskie zajmuje obecnie III miejsce pod względem ilości samochodów zarejestrowanych po raz pierwszy. W pierwszym kwartale br. mieszkańcy Śląska zarejestrowali 44 420 aut, w drugim - 50 962, a w trzecim - 45 800. Łącznie w tym roku na śląskich drogach przybyło ponad 141 000 pojazdów. W tej kategorii wyprzedzają nas tylko woj. mazowieckie i wielkopolskie.


Źródło: CEPiK, Pojazdy zarejestrowane w 2016 r., raport z podziałem na województwa


Pod względem największej ilości zarejestrowanych samochodów osobowych w 2015 roku, woj. śląskie zajęło II pozycję z wynikiem 1,8 miliona, ustępując tylko woj. mazowieckiemu, gdzie odnotowano 2,3 milionów rejestracji (Raport Branża Motoryzacyjna 2016, PZPM).

 

Czym jeździ się w Tychach?

Według danych Urzędu Statystycznego w Katowicach (ostatni raport obejmuje 2014 rok), na 1000 osób w Tychach przypada 358 zarejestrowanych samochodów (ok. 0,36 auta na osobę). Dla porównania, dla całego województwa jest to 508 pojazdów na 1000 osób, a dla całego kraju – 599 (o 35 więcej niż wynosi średnia europejska). Wskaźnik ten od lat rośnie.


Od 1 stycznia 2016 do 9 grudnia 2016 w Tychach zarejestrowano łącznie 4030 nowych samochodów. Volkswagen i Renault to wiodące marki wśród Tyszan, którzy zdecydowali się kupić nowe auto (na potrzeby prywatne lub biznesowe). Od początku roku do 9 grudnia 2016, w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta w Tychach zarejestrowano 219 samochodów marki Renault oraz 213 marki Volkswagen oraz 212 marki Mercedes. Czołową czwórkę zamyka Opel (205 rejestracji). Popularnością w Tychach cieszą się także: Fiat, Ford, Skoda i Audi.
- Od Tychów nasz salon dzieli zaledwie 19 km, czyli ok. 15 minut jazdy. Codziennie odwiedzają nas tyscy przedsiębiorcy i klienci indywidualni – mówi Jakub Warchoł, kierownik sprzedaży w salonie VW Noma2 w Katowicach – Jesteśmy mocno związani z tyskim rynkiem motoryzacyjnym. W latach 1992-2000 prowadziliśmy w Tychach działalność dealerską – dodaje.


Marka Volkswagen zajmuje obecnie II miejsce pod względem najczęściej rejestrowanych pojazdów w Tychach (tuż po Renault) i całej Polsce (tuż po Skodzie) – Wyborem numer 1 w naszym salonie jest od lat VW Golf. Tuż za nim znajduje się Passat, który jest samochodem zarówno biznesowym, jak i rodzinnym. Rośnie popularność SUV-ów, zwłaszcza po premierze Nowego Tiguana początkiem 2016 roku. Obserwujemy również wzrost zainteresowania pojazdami hybrydowymi, wersjami z silnikami benzynowymi oraz serwisowaniem pojazdów w ASO - dodaje Jakub Warchoł.


Skąd wśród Tyszan i wszystkich Polaków rosnący popyt na nowe pojazdy? Zdaniem Jakuba Warchoła: – Nowy samochód to dzisiaj nie tylko prestiż i wygoda, ale przede wszystkim bezpieczeństwo w każdej sytuacji oraz, wbrew pozorom, duża oszczędność. Kierowcy zaczynają to dostrzegać. Wraz z pojazdem, nasi klienci otrzymują m.in. rozbudowane pakiety usług serwisowych oraz mogą skorzystać ze specjalnej ochrony ubezpieczeniowej. Dużemu uproszczeniu uległy procedury finansowania zakupu. Warunki kredytów i leasingów są obecnie indywidualnie dopasowywane do każdego klienta. Dzięki temu, zakup nawet luksusowego samochodu jest znacznie łatwiejszy i bardziej opłacalny.
 


Źródło: PZPM/CEP, Raport Branża Motoryzacyjna 2016

Źródło: http://salonynoma.pl/volkswagen-tychy

Komentarze (3)    dodaj »

  • Barry

    Widać na drogach coraz więcej nowych ładnych aut. Zdarzają się też te z napędem hybrydowym. Zwracam na takie uwagę, bo sam jeżdżę od niedawna Aurisem w hybrydzie. Do miasta taki napęd to najlepsza opcja.

  • Remig

    Sprzedaz aut rośnie bo ludzie się bogacą. To jest normlane. Teraz nowe auto to nie jest taki wyadtek jak kiedyś i sprowadzanie auta z Niemiec pietnastoletniego.

  • Frank

    Ja mam Skodę i nie mogę narzekać. Części jak już coś się stanie są na normalnym pozimie w zakupie, a i szczerze mało co się psuję. Dlatego z czystym sumieniem mogę polecić Skodę.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również