Sierpień to czas zbierania darów lasu. Jednak nie wszyscy znają las, do którego się udają i często przeceniają swój zmysł orientacji w terenie albo swoją kondycję/swoje zdrowie. Aby wyprawa do lasu nie skończyła się tragicznie, policjanci apelują, by nie zapominać o własnym bezpieczeństwie oraz zachować szczególną ostrożność podczas grzybobrania.
Policyjne porady dla zbieraczy
- Wybierając się do lasu, dokładnie zabezpiecz swój pojazd, pozamykaj drzwi, okna, pozostaw auto w widocznym miejscu, aby nie stanowiło łatwego łupu dla złodziei.
- Zabierz ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które w momencie zagubienia w lesie mogą okazać się bardzo pomocne.
- Pamiętaj, że elementy odblaskowe czy jasny strój mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcji poszukiwawczej.
- Wybieraj wczesną porę dnia na wędrówkę po lesie. Przełom lata i jesieni to czas, kiedy w nocy temperatura jest dość niska i wówczas zagrożone może być twoje życie lub zdrowie.
- Staraj nie wybierać się do lasu w pojedynkę. Jeśli jednak zdarzy się, że idziesz samemu na grzybobranie, twoi bliscy powinni wiedzieć, gdzie się znajdujesz.
- Jeśli wybieramy się do lasu w towarzystwie, nie oddalajmy się od tych osób. Pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym.
- Kontroluj i zapamiętuj punkty odniesienia, elementy charakterystyczne w danym terenie, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyłeś.
- Stosujmy się do oznakowań i regulaminów, które można znaleźć przy wejściach do lasu.
- Gdy znajdziesz niewybuch z czasów wojny, bądź inne tego typu przedmioty, nigdy ich nie dotykaj, tylko niezwłocznie powiadom Policję.
- Jeśli podejrzewasz, że ktoś z twoich bliskich zgubił się w lesie, natychmiast zaalarmuj policjantów.
- Jeśli zabłądzisz w lesie, nie zwlekając, zaalarmuj Policję, staraj się też dojść do najbliższej drogi, wtedy jest większa szansa na odnalezienie ciebie.
- Kiedy odnajdziesz drogę do domu, niezwłocznie powiadom Policję, że już nie potrzebujesz pomocy.