Wiadomości z Tych

Jak zostać maszynistą?

  • Dodano: 2023-08-14 14:15

Zawód maszynisty należy do grupy zawodów regulowanych. Aby móc prowadzić pociąg, kandydat musi spełnić określone wymagania dotyczące wieku, wykształcenia, być osobą niekaraną, stanu zdrowia- w tym wymogów fizycznych i psychicznych oraz odbyć odpowiednie szkolenia i zdać egzaminy. Co istotne, uprawnienia zdobyte w Polsce będą uznawane także w pozostałych państwach członkowskich Unii Europejskiej.

W Kolejach Śląskich działa Ośrodek Szkolenia Maszynistów, który jest profesjonalną jednostką uprawnioną do przeprowadzania szkoleń maszynistów i kandydatów na maszynistów na podstawie wpisu do „Rejestru ośrodków szkolenia” prowadzonego przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego.

Warto wiedzieć, że dokumentami uprawniającymi maszynistę do prowadzenia pojazdu kolejowego są: licencja maszynisty oraz świadectwo maszynisty.

Licencja maszynisty – jest to dokument potwierdzający, że maszynista spełnia minimalne wymagania pod względem warunków zdrowotnych, wykształcenia oraz ogólnych umiejętności zawodowych. Licencja określa tożsamość maszynisty, wskazuje organ wydający dokument oraz okres ważności dokumentu. 

Co niezwykle istotne - sama licencja nie uprawnia jej posiadacza do prowadzenia pojazdów kolejowych!

Świadectwo maszynisty – jest to dokument określający rodzaj infrastruktury, w obrębie której posiadacz jest uprawniony prowadzić pojazdy kolejowe oraz rodzaj taboru, do prowadzenia którego posiadacz jest uprawniony. 

Ośrodek Szkolenia Kolei Śląskich posiada uprawnienia m. in. w zakresie:

  • przeprowadzania szkoleń na licencję maszynisty,
  • przeprowadzania szkoleń na świadectwo maszynisty,
  • szkolenia na symulatorze pojazdu kolejowego,

Ośrodek szkolenia Kolei Śląskich posiada: 

  • w pełni wyposażone sale szkoleń,
  • doświadczoną kadrę dydaktyczną,
  • symulator pojazdu kolejowego ELF II (22Wed)
  • dostęp do bocznicy kolejowej i hali naprawczej taboru kolejowego,
  • dostęp do nowoczesnych pojazdów kolejowych.

Kandydaci na maszynistów po odbyciu szkolenia na licencję lub świadectwo maszynisty egzaminy zdają w CENTRUM EGZAMINOWANIA I MONITOROWANIA MASZYNISTÓW Urzędu Transportu Kolejowego.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat szkoleń maszynistów i kandydatów na maszynistów to skontaktuj się z Kolejami Śląskimi pod nr tel. +48 727 030 172 lub poprzez e-mail: ośrodek.szkolenia@kolejeslaskie.pl.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również