Wiadomości z Tych

Bezpieczna jazda dla wszystkich: policja eliminuje piratów drogowych [VIDEO]

 • Dodano: 2024-06-10 19:30

Policjanci z grupy SPEED każdego dnia ujawniają na swojej drodze uczestników ruchu drogowego, którzy nie przestrzegają obowiązujących przepisów. Przypominają, że poruszanie się po drodze niezgodnie z zasadami ruchu stanowi zagrożenie bezpieczeństwa nie tylko dla nas, ale również dla innych. Apelują o rozsądek i ostrożność!

Policjanci z drogówki codziennie dbają o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Podczas patrolowania śląskich dróg bacznie przyglądają się tym, którzy nie przestrzegają przepisów i stwarzają zagrożenie.

Nadmierna prędkość - wróg numer jeden na drogach

Jednym z największych zagrożeń jest nadmierna prędkość, niedostosowana do warunków panujących na drodze. To głównie z tej przyczyny giną ludzie. Niestety nie brakuje kierujących, którzy bagatelizują jej wpływ na bezpieczeństwo i poruszają się po śląskich drogach zdecydowanie za szybko. Dlatego śląska drogówka, a zwłaszcza policyjne grupy SPEED skupiają się w dużej mierze na wyeliminowaniu tych piratów drogowych, którzy mają za ciężką nogę.

Przekraczasz prędkość? Czekają na Ciebie mandaty i punkty karne

Przekroczenie prędkości do 10 km/h – 50 zł i 1 pkt

 • 11-15 km/h – 100 zł i 2 pkt
 • 16-20 km/h – 200 zł i 3 pkt
 • 21-25 km/h – 300 zł i 5 pkt
 • 26-30 km/h – 400 zł i 7 pkt
 • 31-40 km/h – 800 zł i 9 pkt *
 • 41-50 km/h – 1000 zł i 11 pkt*
 • 51-60 km/h – 1500 zł i 13 pkt *
 • 61-70 km/h – 2000 zł i 14 pkt *
 • 71+ km/h – 2500 zł i 15 pkt *

*te wykroczenia objęte są recydywą. Oznacza to, że jeśli drugi raz w ciągu roku kierujący popełni to samo wykroczenie, to jego mandat wyniesie dwa razy więcej niż za pierwszym razem.

Jednak zbyt duża prędkość to niestety nie jedyny problem, z jakim walczą policjanci na drogach. Wciąż zdarzają się kierowcy, którzy popełniają wykroczenia względem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Mundurowi przypominają, że kierującemu pojazdem zabrania się:

 • Wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany.
 • Omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Zgodnie z przepisami, kierowcy grozi:

Mandat 1 500 zł/3 000 zł (recydywa) oraz 15 punktów dla za wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na których ruch nie jest kierowany lub bezpośrednio przed tym przejściem.

Mandat 1 500 zł/3 000 zł (recydywa) oraz 15 punktów za omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Mandat 1 500 zł/3 000 zł (recydywa) oraz 15 punktów za nieustąpienie przez kierującego pojazdem mechanicznym pierwszeństwa pieszym, wchodzącym i znajdującym się na przejściu.

Stosujmy się do przepisów

Policjanci przypominają również o zakazach obowiązujących kierujących pojazdami ciężarowymi. Kierujący pojazdami przeznaczonymi do przewozu ładunków o maksymalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony nie mogą wyprzedzać pojazdów samochodowych na autostradzie i drodze ekspresowej o wyłącznie dwóch pasach ruchu przeznaczonych dla danego kierunku jazdy. Za niestosowanie się do tego zakazu grozi mandat w wysokości 1000 złotych i aż 8 punktów.

Natomiast na autostradzie lub drodze ekspresowej o trzech lub więcej wyznaczonych pasach ruchu na jezdni w jednym kierunku – ma obowiązek poruszać się wyłącznie po dwóch pasach ruchu przeznaczonych dla danego kierunku, znajdujących się najbliżej prawej krawędzi jezdni. Za naruszenie tego obowiązku grozi mandat w wysokości 500 złotych i 6 punktów.

Zmień złe nawyki - stań się odpowiedzialnym uczestnikiem ruchu drogowego

Pamiętajmy, że wprowadzone zmiany mają za zadanie upłynnić ruch pojazdów, a tym samym poprawić bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Na drodze kierujcie się rozsądkiem i ostrożnością, by każdy mógł szczęśliwie dotrzeć do celu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również