Chyba każdemu z nas zdarzyło się narzekać na szefa. Często opinie te dotyczą błahych problemów, które nie mają znaczenia dla atmosfery, jaka towarzyszy nam w pracy. Nie brakuje jednak sytuacji, gdy zły szef odbiera motywację i zapał do wykonywania obowiązków służbowych. Nie brakuje też konfliktów z pracodawcą, których nie da się rozwiązać bez udziału Sądu. Jakich sygnałów nie warto ignorować w relacji szef – pracownik?
Sprawdź opinie pracowników
Z oferty pracy znalezionej np. w serwisie internetowym Pracuj.pl nie dowiesz się zbyt wiele o potencjalnym pracodawcy. Poznasz wymagania stawiane kandydatom i obowiązki, z jakimi związana jest dana praca. Pierwszym sygnałem, że może mieć ona ukryty feler, jest częstotliwość pojawiania się danego ogłoszenia. Zbyt duża rotacja pracowników może wzbudzić niepokój.
Współczesne technologie i dostęp do Internetu sprzyjają w zdobywaniu różnego rodzaju informacji. Warto skorzystać z tego dobrodziejstwa przy szukaniu pracy. Sprawdź na lokalnych forach internetowych, jak o danym szefie wypowiadają się obecni i byli pracownicy firmy. Jeśli masz taką możliwość, spotkaj się z nimi osobiście.
Pamiętaj, że nie każda negatywna opinia musi mieć odniesienie do rzeczywistości. Rozwiej swoje wątpliwości prosząc o poparcie każdej z nich konkretnymi przykładami.
Zachowaj czujność przy rozmowie kwalifikacyjnej
Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną jest bez wątpienia powodem do radości. Warto jednak na chwilę wyciszyć swój entuzjazm, by ten nie zagłuszył istotnych sygnałów zapalających przysłowiową czerwoną lampkę.
Pierwszym z nich jest spóźnienie potencjalnego szefa. Niepunktualność przy pierwszym spotkaniu jest zlekceważeniem nie tylko pracodawcy, ale też pracownika. Nie jest mile widziana po żadnej ze stron i może świadczyć o nierespektowaniu zasad dobrego wychowania. Jeśli więc dodatkowo podczas rozmowy szef zajmuje się czytaniem wiadomości w telefonie lub przeglądaniem Internetu zastanów się, czy chcesz angażować się w rozwój jego firmy.
Złą wróżbą jest również brak koncepcji na przebieg rozmowy kwalifikacyjnej. Pracodawca powinien znać pytania, jakie warto zadać kandydatowi do pracy w jego firmie. Brak przygotowania w tym przypadku sugeruje, że w przyszłości zadania szefa i część jego obowiązków spadną na Twoje barki.
Znaczącym ostrzeżeniem może być również szef skupiający się podczas rozmowy o pracę na dyscyplinie obowiązującej w zespole. Prawdopodobnie jego praktyka opiera się na budowaniu poczucia grozy.