Wiadomości z Tych

Wyposażenie warsztatu - czy takie oczywiste?

  • Dodano: 2019-12-18 11:00

Sukces prowadzonej działalności jest uzależniony od wielu czynników. Wykształcenie kierunkowe i doświadczenie pełnią decydująca rolę, jednak nie zastąpią profesjonalnie wyposażonego miejsca pracy. W artykule spróbujemy wyjaśnić, co jest niezbędnym elementem każdego warsztatu lub pracowni.

Dopasowane do potrzeb

W każdym zakładzie wyróżnimy część centralną, w której wykonuje się konkretną pracę, oraz zaplecze w postaci magazynu i części biurowej. W warsztacie samochodowym centralnym punktem będzie kanał wraz z podnośnikiem; w stolarskim – stół stolarsko-montażowy. Na drugim planie zawsze znajdują się urządzenia wspomagające: sprężarki, wyważarki do kół, oraz piły elektryczne, frezarki i szlifierki. Jako kluczowe dla funkcjonowania warsztatu, muszą spełniać najwyższe normy jakości i bezpieczeństwa (certyfikaty). Chociaż wyposażenie stanowiska pracy spawacza i mechanika będzie się różniło, ich zaplecze będzie bardzo podobne.

Funkcjonalność przede wszystkim

Aby praca przebiegała bez zakłóceń, profesjonalista musi mieć swoje narzędzia w zasięgu ręki. Im więcej ich jest, tym ważniejsze staje się ich funkcjonalne rozłożenie. Bardzo pomocne są w tym wszelkiego rodzaju szafy i ścianki warsztatowe, dające możliwość rozłożenia i rozwieszenia akcesoriów, w sposób widoczny i łatwo dostępny. Na rynku istnieje wiele modeli regałów i tablic, dopasowanych budową do specyfiki konkretnych zawodów. Ścianki metalowe znajdą zastosowanie w każdym warsztacie, podobnie jak szafy i wózki. Stanowiąc integralną część pomieszczenia, meble warsztatowe stanowią uzupełnienie pozostałych elementów wyposażenia.

Bezpieczeństwo

Warsztat (samochodowy czy stolarski) jest miejscem, w którym codziennie używa się potencjalnie niebezpiecznych narzędzi i maszyn. Opalarki, śrubokręty, wiertarki, klucze pneumatyczne; porzucone w pośpiechu lub niezabezpieczone po użyciu, mogą stać się przyczyną wypadku. Stojący w odpowiednim miejscu wózek, czy półka na wysięgniku zainstalowana w wygodnym miejscu, rozwiązałyby problem. Odpowiednio dobrane, wpasowane meble sprawią, że każdy przedmiot będzie miał jasno określone miejsce. Warto też pamiętać, że wiele substancji szkodliwych i niebezpiecznych musi być przechowywanych w ściśle określonych warunkach (odpowiednie oznaczenia, zamknięcia); także w tym przypadku, szafy warsztatowe mogą okazać się bardzo przydatne.

Dobierając wyposażenie do warsztatu, warto włożyć nieco wysiłku w jego funkcjonalne rozplanowanie. Z pewnością poprawi to zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort zatrudnionych w nim osób.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.