Wiadomości z Tych

Wypadek drogowy a odpowiedzialność sprawcy

  • Dodano: 2020-06-03 11:00

Prawo karne ze swej natury dotyczy skomplikowanych i bardzo istotnych spraw. Popełnienie jakiegokolwiek czynu zabronionego wiąże się z dużo większą odpowiedzialnością, niż ma to miejsce w przypadku spraw cywilnych. Dobry adwokat jest jednak w stanie tak poprowadzić proces, że wygrana jego klienta jest w zasadzie formalnością.

Pomoc adwokata w sprawie karnej

Rola adwokata w sprawie karnej nie ogranicza się tylko do obrony swojego klienta, choć ta z oczywistych względów jest najistotniejsza. Pełnomocnik wybranej osoby dokonuje szeregu innych czynności, takich jak:

  • udzielanie odpowiedzi na zadawane pytania klienta,

  • sporządzanie opinii prawnych oraz pism procesowych,

  • reprezentacja klienta przed organami ścigania oraz w postępowaniu sądowym,

  • dochodzenie należności odszkodowawczych za niesłuszne skazanie lub popełnione przestępstwo.

Adwokat specjalizujący się w sprawach karnych może występować nie tylko jako pełnomocnik podejrzanego lub oskarżonego o popełnienie konkretnego czynu zabronionego, ale także i reprezentant pokrzywdzonego (lub członków jego rodziny, gdy pokrzywdzony zmarł).

Więcej informacji o możliwościach adwokata karnego, przeczytacie Państwo na stronie https://www.sprawakarna.pl/

Wypadek drogowy

Przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu drogowemu są bardzo zróżnicowane. Wiele w tej kwestii zależy od zachowania sprawcy i pokrzywdzonego, a także od aktualnych okoliczności. Czasami do wypadku może dojść z przyczyn niezawinionych przez nikogo, innym razem wina jednej ze stron jest ewidentna.

Wypadki drogowe w Polsce powstają jednak wskutek pojawienia się dwóch istotnych przyczyn – nadmiernej prędkości lub prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu.

Odpowiedzialność karna za wypadek drogowy może być bardzo szeroka i obejmować nie tylko samych uczestników ruchu. Przestępstwa komunikacyjne z art. 173, 174 lub 177 Kodeksu karnego uznaje się za przestępstwa powszechne. Sprawcą wypadku komunikacyjnego może być zatem nie tylko kierujący, lecz również osoba, która w jakikolwiek sposób zamanifestowała wolę, aby kierujący prowadził pojazd z naruszeniem zasad bezpieczeństwa w ruchu (polskie sądy orzekały o tym nie raz) . Odpowiedzialność karna za wypadek drogowy opiera się tych przypadkach na konstrukcji tzw. sprawstwa rozszerzonego.

Czy adwokat jest potrzebny w sprawie karnej?

Udział adwokata w sprawie karnej jest obowiązkowy tylko w kilku przypadkach – gdy dana osoba jest oskarżona o popełnienie ciężkiej zbrodni, takiej jak np. zabójstwo. Z drugiej strony, lżejsze przewinienia nie powodują konieczności skorzystania z pomocy prawnej. W przypadku wypadku komunikacyjnego bardzo możliwe jest, że dana osoba będzie zobowiązana do posiadania swojego obrońcy.

Pamiętajmy jednak, że sprawy karne wiążą się z uczestnictwem odpowiednich organów ścigania – policji lub prokuratury. To z kolei oznacza, że podejrzany lub oskarżony o popełnienie czynu zabronionego powinien być dobrze przygotowany do swojej obrony. Skuteczne działanie w tym zakresie może zagwarantować tak naprawdę doświadczony prawnik.

Każda sprawa karna wymaga odpowiedniego przygotowania i analizy okoliczności jej powstania. W praktyce powoduje to, że oskarżony lub podejrzany w zasadzie powinien skorzystać z pomocy adwokata w każdym przypadku. W przeciwnym razie istnieje ryzyko skazania i poniesienia odpowiednich dolegliwości za popełnione przestępstwo lub wykroczenie – wyjaśnia dr Aleksandra Rychlewska-Hotel, adwokat z Kancelarii Adwokackiej KARH w Krakowie i Katowicach.

Patron merytoryczny artykułu:

Adwokat Kraków Sprawy Karne
dr Aleksandra Rychlewska-Hotel

ul. Rynek Dębnicki 6/3a

30-319 Kraków

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.