Wiadomości z Tych

Rudawy Janowickie - propozycja na weekend

  • Dodano: 2019-06-19 13:30

W weekend odpoczywajmy odwiedzając ciekawe miejsca w Polsce. Propozycji jest bardzo duża ilość, nie wszystkie są oblegane przez turystów.

Na weekendowy wypoczynek mamy raptem 48 godzin, więc szukamy miejsc atrakcyjnych, ale z dobrym dojazdem. Jednym z regionów, które warto odwiedzić są Rudawy Janowickie, bogate w atrakcje. Rudawy Janowickie są niewielkim pasmem, które ma ok. 90 kilometrów kwadratowych, a więc wszędzie jest blisko. Są to niezbyt wysokie góry, najwyższy szczyt to Sokolik o wysokości 945 m n.p.m. Charakterystyczne dla Rudaw Janowickich jest występowanie licznych skałek, wiele z nich ma swoją nazwę, a na kilku są ciekawe punkty widokowe z najciekawszym na Krzyżnej Górze.

Jedną z największych atrakcji Rudaw janowickich są Ruiny zamku Bolczów, zbudowanego w drugiej połowie XIV wieku przez dworzanina księcia Bolka II. Ciekawostką jest wykorzystanie dwóch granitowych skał, które wpisano w mury zamku, tworząc zamknięty dziedziniec. Zamek został zniszczony w czasie wojen husyckich, odbudowany, a potem przebudowany w pierwszej połowie XVI wieku z dostosowaniem do broni strzeleckiej i artylerii. Zamek został spalony przez Szwedów i nieodbudowywany pozostaje w ruinie (więcej - https://discover.pl/zamek-bolczow/ ). Na zamek można dostać się wygodnym szlakiem z Janowic Wielkich albo na przykład od strony przełęczy Karpnickiej. Piesze wędrówki po górach to najlepszy sposób zwiedzania, ponieważ co chwilę spotykamy urokliwe miejsca. Z przełęczy Karpnickiej dostaniemy się do starego schroniska Szwajcarka i na punkt widokowy Krzyżna Góra.

Bardzo blisko leży miejscowość Karpniki, a w niej słynny zamek, którego początek datuje się na XIV wiek. Budowla obronna zmieniała właścicieli, pod koniec XVI wieku przebudowana na styl renesansowy, a w XIX wieku na styl neogotyku angielskiego. Z tego powodu prawdopodobnie obiekt funkcjonuje jako zamek w Karpnikach. Obecnie odrestaurowany służy jako hotel i restauracja. Podobne obiekty znajdziemy w pobliskiej Łomnicy i Wojanowie, w tym jeden czekający na renowację (pałac Bobrów).

U podnóża Wielkiej Kopy znajduje się kolejna atrakcja turystyczna chętnie odwiedzana przez turystów, czyli Kolorowe Jeziorka. Są to cztery stawy, które powstały w wyrobiskach XVIII-wiecznych kopalni. Dogodny dojazd i ciekawy szlak turystyczny to źródło popularności kolorowych jeziorek. Pierwsze z nich ma kolor żółty i okresowo wysycha. Najciekawsze jest Purpurowe Jeziorko i Błękitne Jeziorko, największe i najbardziej atrakcyjne. Najwyżej położone jest Zielone Jeziorko, bardzo często wyschnięte. Różnica poziomów między najniższym Żółtym i najwyższym Zielonym Jeziorkiem to 175 metrów.

Rudawy Janowickie to kilka ciekawych miejscowości z nieistniejącą miejscowością Miedzianka, poza tym Kowary, Janowice Wielkie, a blisko do Jeleniej Góry, Kamiennej Góry i do Bolkowa. Ciekawe okolice, a wizyta w Rudawach Janowickich to z pewnością nie skończy się na jednym weekendzie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.