XXI wiek, beton, mury, auta (zamknięte puszki), ogrodzone posesje, równiutko posadzone tuje, a gdzie w tym wszystkim prawdziwa natura? Coraz więcej badań potwierdza, że bliski kontakt z przyrodą wpływa dobroczynnie na samopoczucie i psychikę człowieka oraz sprzyja poprawie zdrowia w przypadku różnych schorzeń!
Jesteśmy jej częścią, a zdaje się, że coraz częściej o niej zapominamy. I nie chodzi tu o wykształcenie postawy eko, ale o uspokojenie swojego życia, siebie, poprawę jakości życia. Jak się okazuje bliski kontakt z przyrodą ma duże znaczenie. A już samo dostrzeganie małych rzeczy każdego dnia zmienia człowieka.
Spokój, oddech, relaks
Kontakt z naturą daje człowiekowi więcej niż może się wydawać. Codzienny stres, pogoń za rożnymi rzeczami sprawiają, że prędzej czy później odczuwalne jest duże zmęczenie. Obcowanie z przyrodą daje takie poczucie, że życie zwalnia. Z dala od zgiełku miasta, klaksonów samochodów, nerwów innych, za to w zielonym otoczeniu, człowiek zaczyna spokojniej oddychać. Inaczej patrzeć na życie, do głowy przychodzą rozwiązania różnych problemów. Cisza, naturalna cisza, czyli z odgłosami przyrody, daje człowiekowi prawdziwe odprężenie.
20 minut wystarczy, by się odprężyć
Zamiast kawy albo energetyka dodaj sobie energii witalnej, obcując z przyrodą. Według profesora Richarda M. Ryana wystarczy 20 minut, by doładować akumulatory. Wnioski te są poparte badaniami, więc nie są to tylko dobre rady niemające podstawy. Po latach obserwacji profesor Ryan wykazał, że obcowanie z naturą ma bardzo dobry wpływ na samopoczucie człowieka. Badania pokazały, że ludzie obcujący z dzikimi terenami czuli się nie tylko szczęśliwsi, ale i zdrowsi.
Kontakt ze zwierzętami
Na łonie natury możemy obserwować różne zwierzęta, co jest kolejną zaletą przebywania w jej otoczeniu. Oczywiście najlepiej nie spotkać na swojej drodze węży, wilków czy pająków, ale zające, sarny i inne mniejsze zwierzątka dają wiele przyjemności podczas ich obserwacji. Skupiamy uwagę na nich, poznajemy, a dzięki temu relaksujemy się.
Kontakt z naturą ma właściwości lecznicze
Naukowcy z Uniwersytetu Wschodniej Anglii, którzy badaniom poddali miliony ludzi, wykazali dobroczynny wpływ kontaktu z przyrodą na zdrowie człowieka. Wpływa on pozytywnie na sen i dobroczynnie działa między innymi na układ krążenia. Badani po spędzeniu czasu na łonie natury mieli niższe tętno i ciśnienie rozkurczowe, poza tym marker stresu, kortyzol, był na niższym poziomie. A to oznacza, że przebywanie na łonie natury wpływa dobroczynnie na duszę i ciało. Pomaga w leczeniu chorób krążenia, a także depresji i zaburzeń lękowych.
Zagubieni w miejskiej dżungli
W ciągłym biegu zapominamy, jaki świat jest piękny i jak wiele nam daje. Ile różnorodnych istot mieszka na ziemi. Poznając je, zbliżasz się do natury. Czy wiesz jaki ssak jest największy na ziemi? Płetwal Błękitny. A jaki najmniejszy? Ryjówka malutka. Poznaj bliżej świat natury, ten wokoło i ten dalej. Wiele ciekawych informacji znajdziesz na stronie https://www.zaskakujace.pl/ciekawostki-pletwal-blekitny/. Być może to zainspiruje Cię do odkrywania piękna tego świata.
Prosty przepis na szczęście to wyjście poza miejska dżunglę, choćby na kilkanaście minut parę razy w tygodniu.