Wiadomości z Tych

Praca w Tychach - gdzie jej szukać?

  • Dodano: 2018-09-26 11:00

Tychy to jedno z ładniejszych miast na Śląsku. Jednocześnie też przodujące w województwie, jeśli chodzi o niską stopę bezrobocia. Pomimo drogich mieszkań, miejscowość ta okazuje się przyjazna zarówno dla mieszkańców, jak i dla osób, które przeprowadzają się w ten region Polski. Jak więc wygląda lokalny rynek pracy?

Niski poziom bezrobocia

Zgodnie ze statystykami publikowanymi przez Powiatowy Urząd Pracy, pod koniec lipca 2018 stopa bezrobocia w Tychach wynosiła zaledwie 2,6 procent. Dla porównania średnia dla całego województwa wynosiła w tym czasie 4,5 procent, natomiast dla całej Polski – 5,9 procent.

Co ciekawe, tyski Urząd Pracy prowadzi także zestawienie zawodów deficytowych. Należą do nich m.in. takie profesje, jak fryzjerzy, kierowcy, instruktorzy nauki jazdy, czy optycy. Osoby specjalizujące się w tych dziedzinach muszą bądź się przekwalifikować, bądź szukać pracy w miastach ościennych.

Gdzie szukać pracy w Tychach?

Jedną z możliwości jest wspomniany już Powiatowy Urząd Pracy, który znajduje się na ulicy Budowlanych 59. Tam też można zarejestrować się jako bezrobotny w okresie poszukiwania zatrudnienia. Samej pracy warto jednak szukać w pierwszej kolejności w lokalnych agencjach pośrednictwa jak choćby Trenkwalder (na ulicy Fabrycznej) czy Manpower (na al. Niepodległości) oraz w internecie (tu polecamy www.jober.pl).

Lokalny rynek pracy jest o tyle ciekawy, że w Tychach łatwo o zatrudnienie zarówno w przypadku pracy biurowej, jak i fizycznej. Z jednej strony znajduje się tu dużo firm, w których łatwo o pracę w sektorze usług. Z drugiej, na obrzeżach miasta, na tak zwanych terenach przemysłowych, znajduje się specjalna strefa ekonomiczna, na której rozwija się wiele dobrze prosperujących firm, w których regularnie pojawiają się nowe wakaty.

Dojazd do pracy w obrębie Tychów

Tychy posiadają bardzo sprawny system komunikacji miejskiej. Dobrze rozplanowane trasy autobusów i trolejbusów sprawiają, że bez problemu można dojeżdżać do miejsca zatrudnienia znajdującego się nawet po przeciwnej stronie miasta. W przypadku niektórych lokalizacji dodatkowym ułatwieniem może być system rowerów miejskich, choć ten dopiero się rozwija.

Warto również zauważyć, że Tychy okazują się przyjazne również dla osób poszukujących pracy w pobliskich Katowicach. Można do nich dojechać zarówno dzięki kilku liniom autobusowym (przejeżdżających przez różne osiedla), jak i Kolejami Śląskimi. Jeśli do tego dodać obecność dwóch zlokalizowanych w pobliżu stacji kolejowych parkingów typu Park&Ride (na których można zostawić samochód w celu przesiadki na pociąg), system okazuje się wprost perfekcyjny.

Tym samym wielu Tyszan znajduje pracę w dużych firmach zlokalizowanych w stolicy Śląska, nie tracąc przy tym zbyt wiele czasu na sam dojazd. Daje to ogromne możliwości jeśli chodzi o odnalezienie pracy adekwatnej do własnej specjalizacji.

Należy także dodać, że sprawna komunikacja sprawia, iż w samych Tychach znajdują pracę również osoby z miejscowości sąsiednich, takich jak Bieruń, Kobiór, czy Pszczyna.

Pod względem możliwości realizacji zawodowej, Tychy wydają się mieć ogromne możliwości, a jednocześnie są także miastem, które - kolokwialnie mówiąc - sprawdza się jako "miejsce do życia". Co prawda nie dają aż takich możliwości, jak Warszawa, czy Kraków, ale w przypadku większości osób sprawdzą się pod względem realizacji zawodowej w stu procentach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.