Wiadomości z Tych

Ponad 93 miliony złotych dotacji na OZE dla gmin Tychy i Wyry

  • Dodano: 2024-05-29 15:30

Ogromna dotacja stała się faktem! Symboliczne czeki zostały wręczone i wkrótce właściciele nieruchomości na terenie gmin Tychy i Wyry będą mogli czerpać z puli środków przeznaczonych na instalacje OZE. Wspólny projekt gmin dostał się do finału, otrzymując bezzwrotne wsparcie w wysokości przeszło 93 milionów złotych. Realizacja działań objętych grantem przewidziana jest na lata 2024-2026.

Postaw na OZE – rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii na terenie Gmin Partnerskich Tychy i Wyry

Nie lada wyróżnienie stanowi fakt przyznania grantu projektowi zgłoszonemu w ramach partnerstwa gmin Tychy i Wyry. Spośród 50 zgłoszonych projektów do finałowego grona zakwalifikowano tylko 7, rozdzielając między nimi niebagatelną sumę 470 000 000 zł.

Tychom i Wyrom przypadło w udziale dokładnie 93 123 922,38 zł. Jest to potężny zastrzyk środków, który pomoże sfinansować zakup, transport oraz montaż:

  • instalacji fotowoltaicznych

  • pomp ciepła obsługujących C.O oraz C.O. i C.W.U

  • magazynów energii cieplnej i elektrycznej

Włodarze gminy Tychy otwarcie mówią o konieczności zdążania ku samowystarczalności energetycznej mieszkańców, co w już w krótkiej perspektywie przedkłada się na poprawę jakości powietrza, szczególnie na terenach o gęstej zabudowie.

Ten rejon Województwa Śląskiego od lat boryka się z problemami ekologicznymi, w tym także z groźnym dla zdrowia smogiem. Obecność fotowoltaiki i pomp ciepła pozwoli znacznie ograniczyć ilość dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery, przekładając się w sposób odczuwalny na jakoś powietrza.

W programie będzie mogło wziąć około 850 właścicieli nieruchomości. Szczegółowych informacji na temat terminów składania wniosków i formalności należy szukać we właściwym urzędzie gminy. Każdorazowo inwestor otrzymuje zwrot ogromnej części kosztów kwalifikowanych netto — podatek VAT nie wlicza się do kosztów kwalifikowanych.

Dalekosiężne skutki przyznania grantów na OZE przełożą się na głęboko idące zmiany. Z jednej strony tereny postindustrialne staną się bardziej ekologiczne (zwłaszcza że oprócz dofinansowania bezpośredniego planowane są również działania zwiększające świadomość na temat bycia eko). Z drugiej zaś strony mieszkańcy uniezależnią się od dostaw energii z sieci, od wahań cen energii oraz dostępności opału.

Sam wybierasz dostawcę oraz wykonawcę fotowoltaiki, pompy ciepła i kotła

Wybór wykonawcy instalacji OZE nie powinien być w żadnym wypadku podyktowany wyłącznie względami lokalizacyjnymi, czyli ograniczaniem się do firm znajdującym się blisko. Fotowoltaika, pompy ciepła, magazyny energii — każde z wymienionych rozwiązań wymaga wiedzy oraz doświadczenia, bo tylko w ten sposób może działać niezawodnie przez wiele lat.

A tak trzeba przecież traktować inwestycję w OZE — jako działanie przyszłościowe i długofalowe. Doświadczenie jest zatem warunkiem niezbędnym, a takim może pochwalić się firma Eco-Team z Częstochowy, która od 10 lat specjalizuje się w fotowoltaice oraz pompach ciepła.

Na swoim koncie mają setki realizacji na terenie całego kraju, w tym wiele domów jednorodzinnych, budynków firmowych oraz obiektów użyteczności publicznej. Współpraca każdorazowo rozpoczyna się od bezpłatnego audytu i pomiarów niezbędnych do wyliczenia zapotrzebowania energetycznego. Następnie powstaje kosztorys, a po jego akceptacji przez inwestora technicy przystępują do montażu.

Równocześnie opiekun załatwia w gminie wszelkie formalności. Właściciel nieruchomości otrzymuje w pełni działającą, sprawdzoną i uruchomioną instalację, gotową do pracy.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.