Wiadomości z Tych

Od czego zależy dobry zasięg Wi-Fi w domu?

  • Dodano: 2019-04-29 12:45

Operator dostarczający internet obiecywał Ci zawrotną prędkość pobierania i przesyłania danych, a w praktyce okazuje się, że jest to możliwe jedynie wtedy, gdy komputer jest podłączony do routera kablem? W takim razie masz problem zasięgiem sygnału Wi-Fi w mieszkaniu i nie dociera on wystarczająco dobrze do poszczególnych pomieszczeń. Od czego zależy siła bezprzewodowego internetu i jak ją poprawić?

Po pierwsze wybierz dobre miejsce na router

Kluczową rolę w odpowiednim rozprowadzeniu sygnału Wi-Fi po mieszkaniu będzie miało odpowiednie umiejscowienie routera. Sygnał może być osłabiony, gdy będzie trafiał na przeszkody - ściany, meble czy sufity. Dlatego też warto umieścić go w miejscu, w którym nie będzie niczym zasłonięty.

Wiele osób nie stosuje się do tej zasady, twierdząc, że router nie pasuje do wystroju mieszkania, zaburza starannie zaplanowaną aranżację, a świecące się diody psują wieczorem nastrój lub przeszkadzają w czasie snu. Wtedy często decydują się na zepchnięcie urządzenia w kąt lub nawet schowania go do szafy, co może znacząco obniżyć zasięg internetu w mieszkaniu.

Router warto umieścić mniej więcej w centralnej części mieszkania - jeśli posiadasz dwupiętrowy dom lub apartament, może okazać się konieczne kupienie drugiego routera lub ustawienie pierwszego dość wysoko. To pozwoli również uniknąć zakłóceń, jakie mogłyby wywoływać inne urządzenia elektryczne w domu.

Duże znaczenie będzie miało również to, jaki router Wi-Fi wybierzesz - zdecydowanie najlepsze okazują się modele z antenami zewnętrznymi, choć wiele osób narzeka na ich estetykę.

Po drugie zainwestuj we wzmacniacz sygnału

Bardzo dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy zasięg sygnały Wi-Fi jest rozczarowujący, jest kupienie wzmacniacza, czyli tzw. repeatera. Urządzenie to „powtarza” sygnał Wi-Fi, zapewniając jego lepszy zasięg w innych pomieszczeniach. Z tego względu warto umieścić go w miejscu najbardziej oddalonym od routera, w którym jednak sygnał Wi-Fi jest jeszcze dobry.

Wiele osób skarży się na niską funkcjonalność wzmacniaczy sygnału Wi-Fi zajmują miejsce w gniazdku i nie pełnią żadnej dodatkowej roli. Dlatego też popularne stały się repeatery, które mają wbudowany kolejny kontakt, a zatem zapewniają powtórne wykorzystanie gniazdka. Co więcej, niektórzy producenci idą jeszcze dalej, tworząc np. żarówki ze wzmacniaczami Wi-Fi! Tak innowacyjne rozwiązanie z pewnością przypadnie do gustu wielu użytkownikom.

Po trzecie kup antenę do komputera

W każdym laptopie znajduje się wbudowana antena, dzięki której możliwe jest odbieranie sygnału Wi-Fi przez komputer. Jednak znajduje się ona pod obudową, a przez to nie jest tak czuła, jak mógłby być model zewnętrzny. Na szczęście ten można dokupić już za kilkanaście złotych i cieszyć się lepszym sygnałem internetu niskim kosztem. Takie anteny przystosowane są do podłączenia do komputera za pomocą wejścia USB, dlatego ich używanie jest bardzo łatwe. Taka antena przyda Ci się nie tylko w domu, ale i w pracy, na wakacjach i wielu innych miejscach, gdzie sygnał Wi-Fi często jest słaby.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.