Wiadomości z Tych

Mowa ciała w trakcie rozmowy o pracę

  • Dodano: 2018-08-09 13:30

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruter będzie oceniał każde Twoje słowo i ruch. Nie tylko to, co powiesz ma ogromny wpływ na efekt końcowy.

Mowa ciała

Tak, jak mamy wpływ na to, co mówimy, tak często nie zdajemy sobie sprawy z postawy naszego ciała. Możemy w sposób w miarę opanowany i rzeczowy odpowiadać na pytania pracodawcy, a pomimo tego, ciało zdradzi kłębiący się w nas stres. Badacze społeczni twierdzą, że wypowiadane słowa są istotne w konwersacji jedynie w 7%. Do reszty należy ton głosu - 38%, z kolei mimika twarzy zajmuje aż 55%.

Reguła 4x20

Pierwsze wrażenie, czy tego chcemy, czy nie, jest najważniejsze. Odpowiednio dobrany galowy strój, skromny, biznesowy makijaż, a także naturalna fryzura to połowa wizualnego sukcesu, by praca marzeń okazała się realną. Istnieje teoria, według której:

  • pracodawca przygląda się pierwszym dwudziestu krokom. Znaczenie tego jest niedosłowne, bo w skład, tak zwanych, kroków wchodzi również sposób podania dłoni, strój czy prezencja kandydata.
  • rekruter zwraca uwagę na Twoją twarz - dwadzieścia na dwadzieścia centymetrów, czyli ocenia mimikę, kontakt wzrokowy, a także dotykanie głowy dłońmi.
  • dla zatrudniający istotne jest pierwszych dwadzieścia słów - to jak się przywitasz i jak odpowiesz na wstępne pytania.
  • cały proces trwa, mniej więcej, dwadzieścia sekund.

Dłonie

Początkowe sekundy są kluczem do sukcesu, zatem przywiąż szczególną uwagę do powitania. Jeśli Twoje dłonie zrobiły się mokre od stresu, koniecznie  dyskretnie wytrzyj je chusteczką, lub kawałkiem ubrania. Podanie spoconej dłoni może być dla obu stron niekomfortowe. Nie wyciągaj ręki pierwszy - leży to w gestii rekrutera. Gdy dojdzie już do kontaktu, zadbaj aby uścisk nie był ani za mocny, ani zbyt silny. Ponadto powinien trwać nie dłużej niż 2-3 sekundy.

Postawa ciała

To, jak siedzisz przed rozmówcą, również niesie ze sobą wiele informacji o Twojej osobowości i samopoczuciu. Wyprostuj się - zgarbione plecy, prócz tego, że są nieestetyczne - zdradzają niepewność siebie ubiegającego się o stanowisko. Nie zakładaj ręki na rękę, ani nie krzyżuj nóg, to niewerbalny sygnał, że jesteś zamknięty na drugą osobę. Zdradzić Cię mogą także niespokojna gestykulacja - nerwowa zabawa długopisem, czy stukanie w stół. Bądź naturalny i opanowany.

Kontakt wzrokowy

Podając rękę na przywitanie spójrz rekruterowi koniecznie w oczy. Później podczas rozmowy kwalifikacyjnej kontynuuj tę praktykę - to oznaka Twojego zainteresowania dialogiem i osobą naprzeciwko. Co jakiś czas odwróć wzrok w inną stronę - przesadne i długie patrzenie w oczy jest złym pomysłem.

Uśmiech

Niech na Twojej twarzy widnieje pogodny, naturalny i niewymuszony uśmiech. Osoby wesołe zaskarbiają sobie szybciej sympatię, niż ponure i zamknięte w sobie. Zastanawiając się nad tym, kogo przyjąć, niech właścicielowi firmy przypomni się ten miły i radosny kandydat, którym będziesz Ty.


Będąc świadomym niemile widzianych gestów, możesz skutecznie się ich wystrzegać i zwiększyć szanse na pozytywne zakończenie procesu rekrutacji.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.