Montaż domowej elektrowni słonecznej to duża inwestycja na długie lata. Dlatego ważne jest odpowiednie rozeznanie tematu przed podjęciem tak ważnych decyzji.
Funkcjonalność na lata
Zakup instalacji fotowoltaicznej wiąże się z poniesieniem dużych kosztów. System, który pokryje roczne zapotrzebowanie czteroosobowej rodziny, powinien mieć 5 kW mocy. Taki zestaw obecnie możemy kupić za kwotę ok. 24 tysięcy złotych. Przy odrobinie szczęścia będziemy mogli skorzystać z programu, który sfinansuje naszą inwestycję w wysokości 30%. Wówczas wkład własny będzie wynosił ok. 16 tysięcy złotych. Taki zestaw posłuży nam spokojnie 25-30 lat. Przez ten czas sprawność paneli może spaść do 80%, ale nadal będą bez problemu spełniać swoją rolę. Przez okres dwudziestu pięciu lat możemy zaoszczędzić nawet 80 tysięcy złotych, a to oznacza że „na czysto” uzyskamy ok. 57 tysięcy złotych. Dlatego warto zainwestować w droższe elementy, które zagwarantują bezawaryjną pracę.
Moduły są najdroższe
Koszt instalacji możemy podzielić na moduły, falownik, okablowanie i konstrukcje. Panele słoneczne pochłaniają najwięcej naszego budżetu. Do uzyskania 5 kW mocy będziemy potrzebować osiemnastu modułów. Na rynku są dostępne dwie wersje paneli. Pierwsza złożona jest z ogniw zbudowanych z jednego kryształu. Moduły monokrystaliczne są najbardziej wytrzymałe i najsprawniejsze, dzięki czemu posłużą przez trzydzieści lat. Druga wersja to panele polikrystaliczne, których ogniwa są wykonane z krzemu. Mimo to nie odbiegają aż tak bardzo jakością od monokrystalicznych.
Konstrukcje fotowoltaiczne bezpiecznie umocują panele
Moduły możemy zainstalować na dachu, jednak wymaga to nie tylko odpowiedniej powierzchni, ale także wytrzymałości. Jeden panel waży około dwudziestu kilogramów. Cała instalacja obciąży nasz dach o dodatkowe 360 kg! Ważne więc jest sprawdzenie stanu więźby dachowej oraz pokrycia przed montażem. Unikniemy w ten sposób niebezpiecznych sytuacji. Natomiast powierzchnia jaka będzie potrzebna to 33 metry kwadratowe. Do poprawnego montażu instalacji niezbędne będą konstrukcje fotowoltaiczne. Znajdziesz pod tym linkiem https://sklep.ekotechnologia.eu/c/27/konstrukcje-montazowe.html. Wyróżniamy trzy sposoby montażu: na dach płaski, pochyły i instalacja wolnostojąca. W pierwszym przypadku konstrukcja wykorzystuje naturalny kąt dachu. W przypadku dachów płaskich konstrukcja umożliwia nachylenie instalacji pod najlepszym kątem. Podobnie działa też instalacja wolnostojąca, którą możemy ustawić w ogrodzie. Takie rozwiązanie gwarantuje nam nawet pięć procent większą produkcję energii. Konstrukcje zagwarantują nam więc bezpieczny i efektywny montaż modułów.