Wytrzymałe, trwałe i solidne opakowania to konieczność w biznesie cukierniczym, piekarniczym i - generalnie - gastronomicznym. Ich zadaniem jest chronić żywność przed uszkodzeniami, przedłużać jej trwałość oraz umożliwić łatwe i sprawne transportowanie jedzenia. Jakie mogą być opakowania cukiernicze? I czy mogą być przyjazne środowisku naturalnemu?
Przykładowe opakowania cukiernicze
Artykuły cukiernicze to na przykład:
- składane i zamykane pojemniki - pozwalają na bezpieczną dostawę żywności, na przykład ciast lub tortów,
- kwadratowa opakowania cukiernicze,
- tacki pod tort,
- składane kartony - mają zabezpieczać wypieki przed uszkodzeniami mechanicznymi podczas transportu,
- złote krążki - wyprodukowane z tektury i pokryte folią aluminiową i powłoką ochronną przeciw tłuszczom.
Co więcej, hurtownia opakowań PAKO ma w swoim asortymencie m.in.: kartoniki na ciastka, podkłady pod torty, papilotki do muffinów lub koszyczki na tort.
Ekologiczne opakowania
Opakowania cukiernicze mogą być plastikowe lub ekologiczne. Opakowania ekologiczne to wszystkie opakowania, których ślad węglowy jest minimalny - czyli ich produkcja jest neutralna dla środowiska lub mało dla niego szkodliwa. Tego typu opakowań można użyć ponownie lub poddać biodegradacji.
Większość plastiku i tworzyw sztucznych nie jest przetwarzana. Opakowania ekologiczne produkowane z surowców pochodzących z recyklingu pozwalają zmniejszyć ilość odpadów i zaoszczędzić zasoby naturalne - wodę, gaz, węgiel.
Do najbardziej ekologicznych materiałów, z których produkuje się opakowania, należą:
- trawa,
- drewno: tektura i papier,
- bambus.
Trawa i trzcina cukrowa rosną bardzo szybko i nie są wymagające, jeśli chodzi o zasoby. Produkuje się z nich m.in.: papier do produkcji, ponieważ są bardzo odporne na rozdarcia.
Bambus również szybko rośnie i nie jest wymagający w uprawie. Produkty bambusowe są lekkie, wytrzymałe oraz odporne na bakterie, grzyby, pleśnie i procesy gnilne.
Drewno, tektura i papier są w 100% odnawialne i neutralne dla środowiska. Łatwo można je poddać biodegradacji. Wytwarza się z nich m.in.: kartoniki na ciastka (papier), opakowania cukiernicze na torty i ciasta (tektura) lub drewniane sztućce.
PET również - do pewnego stopnia - można poddać recyklingowi. Produkuje się z niego m.in.: butelki na napoje. Jest wytrzymały, sztywny oraz odporny na czynniki chemiczne i atmosferyczne.
Opakowania cukiernicze i gastronomiczne mają zabezpieczać jedzenie przed uszkodzeniem i zepsuciem oraz ułatwiać przenoszenie z miejsca na miejsce. Wysokiej jakości opakowania cukiernicze lub gastronomiczne znajdą Państwo w ofercie sklepu PAKO, który oferuje szeroki wybór i atrakcyjne ceny.