Wiadomości z Tych

Jak kupić obligacje skarbowe?

  • Dodano: 2024-06-28 14:30

Obligacje skarbowe to popularna forma inwestycji. Oszczędzanie w ten sposób obarczone jest relatywnie niższym ryzykiem inwestycyjnym, za to zysk jest zazwyczaj większy niż w przypadku lokat czy kont oszczędnościowych. Dowiedz się, jak kupić obligacje skarbowe i efektywnie pomnażać swój majątek.

Obligacje Skarbu Państwa emitowane przez Skarb Państwa są sprzedawane przez Ministerstwo Finansów. Istnieje kilka dróg, które umożliwiają zakup obligacji skarbowych. Poznaj je i wybierz optymalny dla Ciebie sposób.

Czym są obligacje skarbowe?

Podobnie jak inne papiery wartościowe, obligacje skarbowe umożliwiają pozyskanie pieniędzy przez emitenta, który staje się dłużnikiem właściciela obligacji, czyli obligatariusza. W ramach umowy między Skarbem Państwa a obligatariuszem, po określonym czasie emitent zobowiązuje się do wykupu obligacji, a zatem zwrotu określonej kwoty wraz z należnymi odsetkami.

Czy obligacje skarbowe są opodatkowane?

Tak. Inwestując w obligacje skarbowe i pomnażając tym samym swój majątek, musisz liczyć się z 19% podatkiem od zysków kapitałowych, czyli słynnym podatkiem Belki. Jest on pobierany automatycznie od wypłacanych odsetek, więc nie musisz martwić się o samodzielne rozliczenie.

Gdzie kupić obligacje skarbowe?

Istnieje kilka kanałów, za pośrednictwem których można nabyć obligacje skarbowe. Przy tej operacji przydatny będzie rachunek maklerski, na którym zapisywane są wszystkie papiery wartościowe posiadacza konta. Niektóre banki, umożliwiające zakup obligacji, uruchamiają w związku z tym specjalny rachunek operacyjny. Obligacje skarbowe można nabyć poprzez:

· Internet – zakładając konto u bezpośredniego sprzedawcy obligacji lub w domu maklerskim. W kolejnych krokach formularza należy wybrać liczbę i rodzaj obligacji, zrobić przelew na wskazane konto, a potwierdzenie zakupu trafi do właściciela drogą mailową. Jest to niewątpliwie szybki i wygodny sposób na zakup obligacji.

· placówkę – w sieci łatwo można znaleźć oficjalne punkty sprzedaży obligacji skarbowych. Na miejscu proces przebiega podobnie jak w przypadku internetowej rejestracji z tą różnicą, że zakładanie konta odbywa się we współpracy z konsultantem, a potwierdzenie zakupu obligacji wręczane jest w formie fizycznej.

· telefon – istnieją również specjalne infolinie, które przekierowują do pośrednika sprzedaży obligacji skarbowych. Tutaj również procedura przebiega podobnie, gdyż wszelkie informacje należy przekazać konsultantowi. Potwierdzenie zakupu obligacji można odebrać we wskazanym punkcie sprzedaży.

Obligacje skarbowe mogą być formą pomnażania majątku o relatywnie niższym ryzyku. Zwłaszcza bardziej długoterminowe oferty mogą zapewnić inwestorowi satysfakcjonujący zysk. Przed zakupem warto jednak przeanalizować wszystkie dostępne rozwiązania i wybrać te, które będzie optymalne zarówno pod względem okresu, jak i naliczanych odsetek.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.