Wiadomości z Tych

Zgłoś usterkę w Tychach

  • Dodano: 2020-06-04 10:30

Uszkodzona jezdnia lub chodnik, zniszczona zieleń... Często idąc lub przejeżdżając przez miasto natrafiamy na różne nieprawidłowości w miejskiej przestrzeni. Nierzadko o takich usterkach wiedzą tylko mieszkańcy najbliższej okolicy. Co możemy zrobić? Skorzystać z systemu „Zgłoś usterkę”.

„Zgłoś usterkę” to moduł dostępny od 2016 roku na stronie internetowej zglosusterke.umtychy.pl oraz w smartofnie poprzez aplikację mobilną „Treespot Tychy – Przewodnik” (systemy iOs i Android). Umożliwia on mieszkańcom zgłaszanie usterek w miejskiej przestrzeni - np. niesprawnej latarni, dziury w drodze, zdewastowanego przystanku czy dzikiego wysypiska śmieci. Zgłoszenia trafiają do odpowiednich służb.

JAK ZGŁASZAĆ

Wybierając przycisk „zgłoś usterkę” na głównej stronie aplikacji (lub strony internetowej), przechodzimy do formularza zgłoszeniowego. Należy w nim wybrać kategorię nieprawidłowości, którą chcemy zgłosić, dodać zdjęcie, nazwać i opisać problem, określić lokalizację usterki (można skorzystać z lokalizacji w telefonie lub samodzielnie wskazać punkt na mapie), podać adres mailowy oraz zaakceptować regulamin.

Aby zgłoszenie zostało przekazane do obsługi trzeba je potwierdzić, klikając w link, który zostanie wysłany na podany przez zgłaszającego mail.

Zgłaszanie usterek jest proste i intuicyjne. Sam proces dodania zgłoszenia to maksymalnie kilka minut. Natomiast czas załatwienia konkretnej sprawy zależny jest od jej skomplikowania.

CO SIE DZIEJE Z MOIM ZGŁOSZENIEM

Zgłoszenie trafia do odpowiedniego wydziału Urzędu Miasta Tychy lub instytucji miejskiej zajmującej się daną kategorią zgłoszeń.  W zespole powołanym do obsługi modułu „Zgłoś Usterkę” znalazły się miejskie jednostki, takie jak: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych, Tyski Zakład Usług Komunalnych, Miejski Zarząd Ulic i Mostów, Straż Miejska, Centrum Usług Wspólnych oraz wydziały UM Tychy: Wydział Komunikacji, Wydział Komunalny i Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa. 

Każdy wydział ma przypisane kategorie zgłoszeń, które podejmuje. Zgłoszenie zostaje rozpatrzone pod kątem możliwości naprawy problemu i nadaje mu się odpowiedni status do załatwienia.

Postęp w zgłoszonej sprawie można obserwować na stronie internetowej – tuż pod tytułem i nr zgłoszenia znajduje się informacja o statusie usterki. Statusy dzielą się na:

  • przyjęte –zgłoszenie jest przyjęte do realizacji,
  • poza uprawnieniami –zgłoszenie nie dotyczy terenów zarządzanych przez jednostki miejskie,
  • odmowa – zgłoszenie nie może zostać zrealizowane (np. z powodu braku środków finansowych)
  • ukończone –zgłoszenie zostało zrealizowane.

Za każdym razem, gdy zmieni się status naszego zgłoszenia, będziemy otrzymywać powiadomienie mailowe o tym fakcie.

Można także dopisać się do powiadomień dotyczących usterek, które zostały zgłoszone już przez kogoś innego.

Pamiętaj! Moduł zgłoszeniowy obsługiwany jest tylko przez miejskie wydziały i instytucje. Jeśli usterka dotyczy terenu zarządzanego przez inne podmioty zgłoszenie zostanie zamknięte ze statusem „poza uprawnieniami” oraz uzasadnieniem. 

System zgłaszania usterek ułatwia komunikację między mieszkańcami a samorządem – mówi Aneta Moczkowska, Zastepca Prezydenta ds. Zrównoważonego Rozwoju i dodaje: - Tyszanie są wnikliwymi obserwatorami otoczenia. Wychwytują wiele nieprawidłowości, które być może w skali całego miasta są drobiazgami, ale wpływają na lokalną jakość życia. Cieszy nas, że mieszkańcy czują współodpowiedzialność za stan miejskich przestrzeni i zgłaszają nam swoje uwagi. 

Od momentu uruchomienia modułu „Zgłoś usterkę”, czyli od 2016 roku mieszkańcy zgłosili prawie 1500 nieprawidłowości. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło niedziałającego oświetlenia oraz uszkodzonych dróg, chodników i porzuconych pojazdów. 

Komentarze (1)    dodaj »

  • Marco

    Prezydent Dziuba zdecydował o zbudowaniu ławek " ze złota " za ponad 100 tys. złotych , podczas gdy stan dróg w Tychch jest opłakany.To ma być NASZ Prezydent ???

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również