Wakacje w pełni, a wraz z nimi upały i wycieczki nad wodę. Morze, jeziora, stawy czy rzeki to cudowne miejsca do wypoczynku. Należy jednak pamiętać, że woda, nawet najspokojniejsza, może stać się niebezpiecznym, groźnym żywiołem, szczególnie w połączeniu z alkoholem.
Alkohol- najczęstsza przyczyna utonięć
Jak pokazują statystyki, bardzo częstą przyczyną utonięć jest wciąż wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu. Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości pływackich, powoduje upośledzenie koordynacji ruchowo-wzrokowej, opóźnia czas reakcji, osłabia organizm, skłania do brawury, która zazwyczaj kończy się tragedią. Pamiętajmy! Wypoczynek i dobra zabawa nad wodą – zawsze bez alkoholu.
Pływasz po alkoholu? Popełniasz wykroczenie!
Policjanci przypominają również, że prowadzenie obiektów pływających (np. kajaku, żaglówki, roweru wodnego) w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem zagrożonym karą grzywny (art. 35 ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych).
Natomiast prowadzenie pojazdów mechanicznych (pojazdy zaopatrzone w poruszający je silnik, np. skuter wodny) w ruchu wodnym:
- w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem zagrożonym karą aresztu albo grzywny nie niższej niż 2 500 złotych (art. 87 kodeksu wykroczeń);
- w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3 (art. 178a kodeksu karnego).
Pamiętaj o odpowiedzialności i rozwadze
Pamiętajmy, że najważniejszym elementem wyposażenia każdego sprzętu pływającego, którego rolą jest ochrona naszego zdrowia i życia, niezależnie od tego, jakim sprzętem pływamy, są kamizelki ratunkowe.
W związku z prognozowanymi wysokimi temperaturami podczas najbliższych dni, które będą zachęcały do korzystania z atrakcji wodnych, mundurowi apelują o zachowanie bezpieczeństwa nad wodą, rozwagę i odpowiedzialność zwłaszcza podczas korzystania z kąpieli. Pamiętajmy! Będąc nad wodą, nie zostawiajmy dzieci bez opieki i nadzoru osób dorosłych, nawet jeśli jest to staw lub basen na własnej posesji.
Wybierając się nad wodę, pamiętajmy o numerach alarmowych:
- 112 – numer alarmowy, bezpłatny i dostępny na terenie całej Unii Europejskiej zarówno z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Numer alarmowy 112 można wybrać w telefonie nieposiadającym karty SIM.
- 601 100 100 – numer alarmowy koordynacji ratownictwa Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR).
Woda to wspaniałe miejsce wypoczynku i rekreacji, z którego należy korzystać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i rozsądkiem, bo od tego zależy zdrowie i życie nasze oraz najbliższych!