Wiadomości z Tych

XIV Tyski Festiwal Monodramu MOTYF

 • Dodano: 2022-03-07 06:30, aktualizacja: 2022-03-06 11:46

Przed nami 14. edycja Tyskiego Festiwalu Monodramu MOTYF.  W tym roku, na tyskiej scenie królować będą przedstawienia opisujące i analizujące artystyczne interpretacje ukazujące kobiecość, zarówno współcześnie, jak i na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci.

Tyski Festiwal Monodramu MOTYF

W programie spektakle mistrzowskie, prezentacje konkursowe, fora teatralne, warsztaty i spotkania z artystami.

Tegoroczny Festiwal otworzy spektakl "Podróż do Buenos Aires”– monodram w wykonaniu Gabrieli Muskały z Teatru im. Stefana Jaracza (16 marca, godz. 18:00). Gabriela Muskała przedstawia proces rozsypywania się świadomości bohaterki, zamierania jej świata, stopniowej atrofii pamięci. Aktorka jest sama na scenie, nie ma oparcia w rekwizytach, wspomaga ją tylko momentami gra świateł. Precyzja scenicznej relacji skupia uwagę widowni niczym kryminał. Mądry, dojrzały spektakl w reżyserii Mariana Półtoranosa.

Wśród spektakli mistrzowskich zobaczymy też monodram „Matka Makryna" w wykonaniu Ireny Jun z Teatru Studio w Warszawie (17 marca, godz.18:00). To historia zbiegłej, prześladowanej przez prawosławny kler unickiej mniszki z Mińska, która jak się później okazuje, nigdy nie była zakonnicą, a ślady jej „męczeństwa” to pamiątka po mężu: uzależnionym od alkoholu, używającym przemocy carskim oficerze. 

Podczas Gali Finałowej XIV Tyskiego Festiwalu Monodramu MOTYF zaprezentowany zostanie „Stryjeńska. Let’s Dance Zofia” - monodram w wykonaniu Doroty Landowskiej. Spektakl oparty jest na dramatycznych losach Zofii Stryjeńskiej, najbardziej znanej – obok Tamary Łempickiej – polskiej plastyczki dwudziestolecia międzywojennego, przedstawicielki art deco. Landowska buduje portret artystki, zmagającej się z rzeczywistością, w której nie istniała możliwość rozwoju artystycznego i zawodowego dla kobiety.

Podsumowany zostanie także zrealizowany przez Teatr Mały w Tychach projekt „Zapiski z zamknięcia” w wykonaniu Kamilli Baar. Spotkanie z aktorką odbędzie się w niedzielę, 20 marca o godz. 16:00.

W tym roku, do konkursu 14. edycji Tyskiego Festiwalu Monodramu MOTYF zakwalifikowało się również 9 przedstawień:  „Hermenegilda K.” w wykonaniu Doroty Kaczor z Fundacji Sztukarnia z Krakowa, „Lekarz na telefon” w wykonaniu Dawida Dziarkowskiego z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, „Marzyciel” w wykonaniu Mileny Piejko z Teatru Plaster działającego przy Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki, „Mięso” w wykonaniu Tamary Yelchaninovej z Teatru Stajni Metamorficznej,  „Odważyłam się zdjąć buty” w wykonaniu Karoliny Słonki z Teatru Ryba Latająca działającego w Gminnym Ośrodku Kultury w Jasienicy, „Pani Sand” w wykonaniu Joanny Sobocińskiej Korczak z Grupy T_ART z Poznania, „Pieśń Humbaka” w wykonaniu Marcina Fortuny (Teatr ForMa Marcina Fortuny z Radomia), „Pogodzić się ze światem” w wykonaniu Bartosza Bandury z Teatru Kotłownia w Drezdenku, „Popiół” w wykonaniu Filipa Lipieckiego z Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Prezentacje konkursowe pokażemy  18 i 19 marca, a aktorskie kreacje w spektaklach oceni Jury w składzie: Irena Jun, Kamilla Baar oraz Paweł Drzewiecki.

XIV Tyski Festiwal Monodramu MOTYF rozpocznie się 16 marca i potrwa do 20 marca w Teatrze Małym w Tychach.


Program festiwalu

16 marca

 • 18:00 „Podróż do Buenos Aires” – monodram w wykonaniu Gabrieli Muskały z Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi 

17 marca

 • 18:00 „Matka Makryna” - monodram w wykonaniu Ireny Jun z Teatru Studio w Warszawie

18 marca

 • 17.00 „Mięso”- monodram w wykonaniu Tamary Yelchaninovej z Teatru Stajni Metamorficznej
 • 18.30 „Marzyciel” - monodram w wykonaniu Mileny Piejko z Teatru Plaster działającego przy Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki
 • 19:30-20:40 - „Hermenegilda K.” - monodram w wykonaniu Doroty Kaczor z Fundacji Sztukarnia z Krakowa

19 marca

 • 12:00 Forum teatralne
 • 17.00 „Odważyłam się zdjąć buty” - monodram w wykonaniu Karoliny Słonki z Teatru Ryba Latająca działającego w Gminnym Ośrodku Kultury w Jasienicy
 • 18.00 „Pieśń Humbaka”- monodram w wykonaniu Marcina Fortuny z Teatru ForMa Marcina Fortuny z Radomia
 • 19.30 „Pogodzić się ze światem”- monodram w wykonaniu Bartosza Bandury z Teatru Kotłownia w Drezdenku
 • 21:00 „Popiół” -  monodram w wykonaniu Filipa Lipieckiego z Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie

20 marca

 • 12:00 Forum teatralne
 • 16:00 Spotkanie z Kamillą Baar
 • 18:00 Gala Finałowa Festiwalu
XIV Tyski Festiwal Monodramu MOTYF / fot. organizator

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również