Wiadomości z Tych

Wykonawca Środowiskowego Domu Samopomocy wybrany

  • Dodano: 2021-12-15 06:30, aktualizacja: 2021-12-14 19:44

Wkrótce rozpoczną się prace przy budowie ośrodka dla dorosłych osób niepełnosprawnych w Tychach. 10 grudnia ogłoszono wyniki postępowania przetargowego i wybrano wykonawcę robót.

W najbliższych dniach ma zostać podpisana umowa, po jej podpisaniu konsorcjum dwóch firm (Przedsiębiorstwo Budowlane Mazur Sp. z o.o. oraz  Firma Budowlana Mazur Sławomir Mazur) będzie miało 15 miesięcy na wykonanie prac i zakończenie tej wartej 10,3 mln złotych inwestycji. Środowiskowy Dom Samopomocy powstanie przy Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym OREW przy Al. Niepodległości 90 w Tychach.

Inwestycja zakłada dobudowę nowego parterowego skrzydła budynku o powierzchni ponad 1600 m2. W nowej przestrzeni znajdą się m.in.: gabinety lekarskie, sale do rehabilitacji, strefa relaksacyjna, gabinet hydroterapii, krioterapii, kuchnia treningowa, pracownie warsztatowe oraz pomieszczenia techniczne i gospodarcze.

- Zyskamy też część hostelową – choć chyba lepszym słowem będzie „część wytchnieniową”, bo będzie to miejsce dla osób, które w wyjątkowej sytuacji np. podczas pobytu w szpitalu nie mają z kim zostawić swoim dorosłych niepełnosprawnych podopiecznych. W tej części znajdą się to dwa pokoje, łazienka i aneks kuchenny - mówi Ewa Pawlak - dyrektor ośrodka OREW.

Co w ramach inwestycji?

W ramach inwestycji wyremontowana zostanie elewacja istniejącego budynku, a w ogrodzie ośrodka powstanie spacerowa ścieżka z przepuszczalnej dla wody nawierzchni mineralno-żywicznej. Na terenie ośrodka wykonano już niezbędne wycinki. Pierwotnie planowano wyciąć 33 drzewa, jednak dzięki zmianom w projekcie liczbę te zmniejszono do 17 (z czego 6 to drzewa chore, a 12 drzewa niewielkich rozmiarów niewymagające pozwolenia na wycinkę).

- W trosce o drzewostan, projekt rozbudowy ośrodka przyjęty w 2019 roku został nieco zmieniony oraz wzbogacony o projekt ochrony zieleni. Dzięki zmianom uda się zachować dorodne, zdrowe drzewa. W ramach inwestycji posadzonych zostanie także 86 krzewów i 12 drzew – mówi Hanna Skoczylas – z-ca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.

Budowa Środowiskowego Domu Samopomocy jest od dawna wyczekiwana przez rodziców dorosłych niepełnosprawnych. W Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym OREW mogą przebywać osoby tylko do 25-roku życia, pojawia się więc problem co zrobić z opieką nad starszymi niepełnosprawnymi – odpowiedzią na te potrzeby jest Środowiskowy Dom Samopomocy.

- Nasza placówka od 1992 roku świadczy kompleksową pomoc w zakresie rehabilitacji, edukacji i rewalidacji osobom od 3 do 25 roku życia. W ośrodku przebywają aktualnie 41 osoby z różnym stopniem niepełnosprawności. Kolejne 26 to niepełnosprawni dorośli, którzy korzystają ze Świetlicy Terapeutycznej Stowarzyszenia, która mieści się w pomieszczeniach należących do parafii św. Benedykta przy ul. Nałkowskiej. Potrzeby są jednak znacznie większe. Już teraz mamy osoby, które nie są objęte wsparciem, ich rodziny bardzo więc czekają na budowę Środowiskowego Domu Samopomocy – dodaje dyrektor Ewa Pawlak.

Dodatkowo w OREW-e znajduje się także punkt wczesnej interwencji.  Rocznie trafia do niego ok. 150 dzieci w wieku od 0-7 lat z zaburzeniami rozwojowymi lub z podejrzeniem wystąpienia tych zaburzeń.

Działalność ośrodka jest bezpłatna dla podopiecznych. Ośrodek utrzymuje się z dotacji celowych, które starczają jedynie na bieżące potrzeby.

W pomoc włączył się urząd miasta. Z budżetu miasta najpierw przeznaczono 165 tys. na wykonanie projektu, a potem także środki na samo wykonanie inwestycji.

- Wielokrotnie rozmawialiśmy z rodzicami dzieci niepełnosprawnych. Wiemy, w jak trudnej sytuacji się znajdują i jak bardzo potrzebują pomocy i wsparcia. Dzięki temu ośrodkowi dorośli niepełnosprawni będą mieli zapewnioną opiekę, a ich rodzice choć trochę wytchnienia w opiece nad swoimi dziećmi - mówi Andrzej Dziuba – prezydent Tychów

W pomoc Ośrodkowi angażowało się wiele osób, m.in. tyscy radni. 

- Dowiedziałam się o ośrodku jak zostałam radną. Od tego czasu angażuję się w pomoc podopiecznym ośrodka i ich rodzicom. Widzę, jak im ciężko i jak bardzo potrzebują wsparcia, dlatego zabiegałam o rozbudowę ośrodka, bo to niezwykle ważny projekt. Na co dzień organizujemy także zbiórki, paczki dla dzieci i wiele innych akcji na rzecz OREW-u – mówi Lidia Gajdas – radna Rady Miasta Tychy. 

Od podpisania umowy (ma to nastąpić w najbliższych dniach) wykonawca ma 15 miesięcy na wykonanie prac. W tym czasie Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy OREW przy Al. Niepodległości 90 w Tychach będzie funkcjonował i zapewniał opiekę wszystkim podopiecznym.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również