Wiadomości z Tych

Wsparcie dla wybitnego tyskiego pianisty

 • Dodano: 2021-12-24 07:00, aktualizacja: 2021-12-23 21:10

Mateusz Krzyżowski – pochodzący z Tychów i odnoszący coraz większe sukcesy pianista podpisał umowę z fundacją "Tychy - Dobre Miejsce".

Umowa dotyczy otrzymania stypendium na zakup nowego fortepianu w wysokości 57 tysięcy złotych.

Mateusz jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Do jego ostatnich osiągnięć należą między innymi: zdobycie I nagrody w XII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy, udział w półfinale XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, organizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina oraz I nagroda w 49. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

- Jakościowy instrument to podstawa w pracy każdego muzyka. Zakup tego fortepianu pozwoli mi na efektywny rozwój poprzez poszerzenie spektrum brzmieniowego, pogłębienie swobody aparatu gry z wyraźnym wskazaniem na klarowność intencji oraz pozwoli na pracę nad wysoce zróżnicowanym repertuarem – podkreśla Mateusz Krzyżowski.

Nowy fortepian jest klasę wyżej niż ten, na którym obecnie trenuje pianista. To sprzęt marki Shigeru Kawai 3. Fortepian ważący 344 kilogramy. Dotarł już z Niemiec do Polski. W mieszkaniu Mateusza znajdzie się na początku 2022 roku. Pozostała kwota potrzebna do zakupu fortepianu (całkowity koszt to ok. 138 tys. złotych) została pokryta z innych stypendiów celowych i wkładu własnego.

- Niewielu mamy tak utalentowanych muzyków w Tychach jak Mateusz Krzyżowski. Dlatego musimy pomagać takim osobom w rozwoju kariery zawodowej. Zdolni, ambitni, młodzi ludzie są świetnymi ambasadorami naszego miasta w kraju i za jego granicami. Obiecałem Mateuszowi jakiś czas temu wsparcie. Cieszę się, że fundacja „Tychy - Dobre Miejsce” zgodziła się współfinansować zakup fortepianu. Mam nadzieję, że nowy instrument pomoże mu wygrywać kolejne konkursy pianistyczne. Wszyscy w Tychach bardzo mu kibicujemy – mówi Andrzej Dziuba - prezydent Tychów.

Fundacja "Tychy - Dobre Miejsce” na zakup nowego fortepianu przekazała 57 tys. złotych. W grudniu tego roku pomogła także sfinansować paczki świąteczne dla osób potrzebujących z Ośrodka Rehabilitacyjno-Wychowawczego (OREW) w Tychach.

- Mateusz sam wskazał na jakim instrumencie mu zależy. Czekaliśmy z podpisaniem umowy, aż fortepian będzie już w Polsce. Jako fundacja staramy się pomagać i wspierać potrzebujących, ale także zdolnych tyszan. Mateusz niewątpliwie na to wsparcie zasługuje – mówi Katarzyna Kula z  Fundacji „Tychy - Dobre Miejsce”.

Mateusz Krzyżowski urodził się w 1999 roku w Tychach. Grę na instrumencie rozpoczął w wieku 5 lat w szkole muzycznej Yamaha pod kierunkiem Jarosława Kwasa. Edukację kontynuował w Zespole Szkół Muzycznych imienia Feliksa Rybickiego w Tychach w klasie mgr Bożeny Furmańskiej, a następnie w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia imienia Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Lubow Nawrockiej oraz mgr Sebastiana Nawrockiego. Obecnie jest studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Joanny Ławrynowicz-Just. 

Laureat wielu nagród

Mateusz jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Do jego ostatnich osiągnięć należą między innymi: 

 • I nagroda w XII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy. Nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego, Nagroda Chopinowska, Nagroda za najlepsze wykonanie koncertu z orkiestrą,
 • udział w półfinale XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego
 • im. Fryderyka Chopina organizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina,
 • I nagroda w 49. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, 
 • II nagroda w pierwszej edycji Międzynarodowego Konkursu Muzycznego
 • im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, 
 • III nagroda w pierwszej edycji Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie, 
 • I nagroda oraz nagroda specjalna Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Augustowie, 
 • I nagroda w IV Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Turznie, 
 • Grand Prix w IV Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym dla szkół muzycznych II stopnia w Trzcianie, 
 • Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie „Kaunas Sonorum” na Litwie, 
 • I nagroda w VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Maurycego Moszkowskiego „per aspera ad astra”, 
 • I nagroda w IV Ogólnopolskim Festiwalu Pianistycznym im. Apolinarego Szeluto
 • w Słupcy oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Apolinarego Szeluto, 
 • I nagroda podczas XXXV Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kameralnych szkół muzycznych II stopnia we Wrocławiu, 
 • I nagroda w II Ogólnopolskim Konkursie im. Anny i Haliny Wesołowskiej Madetko w Katowicach, oraz nagroda specjalna im. Moniki Sikorskiej – Wojtachy, 
 • I nagroda w I Międzynarodowym turnieju pianistów w zakresie samodzielnego przygotowania utworów ,,Klauzura w Trzcianie”. 

Mateusz brał udział w licznych warsztatach pianistycznych, między innymi w Nohant, Krefeld, Dusznikach-Zdroju, Krynicy-Zdroju, Lusławicach, Łańcucie, W latach 2015-2018 był stypendystą „Tyskich Orłów” w dziedzinie kultury i sztuki – programu prowadzonego przez Prezydenta Miasta Tychy. Jest również stypendystą programu “Młoda Polska” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Śląskiego i Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. 

W ciągu ostatnich lat dokonał nagrań z muzyką kameralną dostępną na dwóch płytach: “Interwar Retrospections”, “The Most Beautiful Songs” wydane przez Sarton Records. Jego interpretację została zamieszczona również na płycie laureatów Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie wydaną przez wytwórnię DUX.

Koncertował w takich miejscach jak Filharmonia Narodowa, Śląska, Rzeszowska, Kowieńska, Łódzka, Świętokrzyska, Lubelska oraz w siedzibie NOSPR w Katowicach. Występował również za granicą, między innymi we Francji, w Niemczech, na Litwie, Ukrainie, Słowacji, Węgrzech. Wystąpił na festiwalach muzycznych w Nohant, Dusznikach-Zdroju, Słupsku, z orkiestrą kameralną miasta Tychy „Aukso” pod dyrekcją Marka Mosia, Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Sinfonietta Cracovia, Sinfonia Iuventus, Orkiestrą Filharmonii Lubelskiej i Orkiestrą Filharmonii Rzeszowskiej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również