Wiadomości z Tych

Strażnicy miejscy i tyszanie pomagają bezdomnym

  • Dodano: 2021-12-24 06:30, aktualizacja: 2021-12-23 21:03

Zima coraz mocniej daje o sobie znać. Na kilkustopniowe mrozy i wychłodzenie szczególnie narażone są w tym czasie osoby bezdomne.

Z pomocą tym, którzy nie mają dachu nad głową, przychodzą tyscy strażnicy miejscy oraz mieszkańcy.

Marcin Paździorek z tyskiej Straży Miejskiej każdego dnia styka się z problemem bezdomności. Zimą jest najtrudniej.

- Gdy robi się bardzo zimno, odwiedzamy bezdomnych przebywających w naszym mieście. To ok. 40 osób. Przynosimy im ciepłe napoje czy jedzenie. Na początku grudnia zorganizowaliśmy też zbiórkę darów: żywności, odzieży oraz artykułów pierwszej potrzeby – mówi Marcinie Paździorek.

Od mieszkańców miasta i okolicznych gmin strażnicy miejscy odebrali 41 worków, średnio po 180 litrów każdy.

- A w nich między innymi kurtki, buty, koce, swetry czy spodnie. Wśród darów znalazły się także opatrunki, woda do picia, konserwy, pieczywo, a nawet łóżko polowe czy namiot – opowiada organizator akcji.

- Początkowo podarunki były przechowywane w garażu przy ulicy Fitelberga, użyczonym przez pogotowie ratunkowe, a później w jadalni budynku Straży Miejskiej. Drugim etapem akcji było dotarcie do miejsc, w których przebywają osoby bezdomne i przekazanie im części darów – kontynuuje Paździorek.

W Tychach, stowarzyszenie Inicjatywa Tyska zorganizowało także V Tyską Wigilię Dla Potrzebujących. Wraz m.in. z Zastępcą Prezydenta ds. Gospodarki Przestrzennej - Igorem Śmietańskim i Przewodniczącą Rady Miasta Tychy - Barbarą Konieczną, strażnicy miejscy z ciepłymi wigilijnymi posiłkami udali się w miejsca, w których przebywają bezdomni. Są to najczęściej w pustostany, wiaty śmietnikowe, piwnice czy koczowiska. Łącznie podczas całej akcji udało się wydać 34 paczki. Pozostałe po zbiórce koce, które nie trafiły do osób potrzebujących, przekazane zostały do tyskiego schroniska dla zwierząt, a łóżko polowe Ośrodkowi Interwencji Kryzysowej w Tychach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również