Wiadomości z Tych

Wizyta studyjna senackiej Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu w Tychach

  • Dodano: 2021-12-02 06:30, aktualizacja: 2021-12-01 22:56

W środę, 1 grudnia br. Tychy odwiedziła senacka Komisja Nadzwyczajna do spraw Klimatu.

W wizycie wzięli udział m.in. Wicemarszałkini Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka oraz Przewodniczący Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu - Senator Stanisław Gawłowski.

Członkowie komisji wizytę w Tychach rozpoczęli od odwiedzenia Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej. Następnie odwiedzili Wodny Park Tychy i znajdujące się w nim Edukatorium. Wizyta w urzędzie miasta rozpoczęła się z kolei od konferencji prasowej, w której oprócz członków Komisji wzięli udział: zastępca Prezydent Tychów - Maciej Gramatyka, wójt Gminy Wyry - Barbara Prasoł, prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. Zbigniew Gieleciak oraz dr. inż. Stanisław Tokarski z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Głównego Instytutu Górnictwa.

Powitanie gości

Gości przywitał Maciej Gramatyka – z-ca prezydenta Tychów:

- Cieszę się z tego, że dobry klimat do obrad Nadzwyczajnej Komisji do spraw Klimatu dostrzegli państwo w Tychach. W naszym mieście podejmujemy wiele działań związanych m.in. z ochroną powietrza. Jako jedno z pierwszych miast w Polsce zrealizowaliśmy program wymiany starych pieców na nowe. W ostatnim roku wydaliśmy ponad 20 milionów m.in. na Odnawialne Źródła Energii czy fotowoltaikę. Tychy są także liderem elektromobilności oraz jednym z trzech miast w Polsce, gdzie jeżdżą trolejbusy. Oprócz RCGW, także inne spółki np. Master czy PKM Tychy, aktywnie działają w obszarze wykorzystania nowych technologii. Jestem przekonany, że będą Państwo  mieli okazję je także zobaczyć. Życzę dobrych obrad i zapraszamy ponownie do naszego miasta – powiedział Maciej Gramtyka, zastępca prezydenta Tychów.

Podczas konferencji głos zabrała także Wicemarszałkini Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka oraz Przewodniczący Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu - Senator Stanisław Gawłowski.

- Podczas dzisiejszej wizyty zobaczyliśmy m.in. biogazownię, która zasila Park Wodny Tychy. My, jako senacka Komisja Nadzwyczajna do spraw Klimatu, odwiedzamy takie miejsca i chcielibyśmy, by takie projekty realizowano także w innych miastach w kraju. To bardzo ważne, bo jesteśmy w tak trudnym czasie, że wszyscy musimy działać, by temperatura na ziemi nie wrosła w tak zastraszającym tempie – mówiła Gabriela Morawska-Stanecka.

- Chcę podziękować za zaproszenie do Tychów. Wszyscy mamy świadomość, że musimy odchodzić od spalania węgla i korzystać z innych alternatyw. Dobry gospodarz potrafi nawet ze ścieków robić energię! Warto tego typu pomysły przenosić do innych miast. Tychy są wyjątkiem, a nie powinny – stwierdził z kolei Senator Gawłowski.

Prezes RCGW w Tychach – Zbigniew Gieleciak mówił natomiast o osiągnięciach spółki:

- To rzadka okazja, by pokazać tak znamienitym gościom skale zmian, która dokonała się w ciągu 20 lat w naszej oczyszczalni. W 2001 roku byliśmy jednym z najgorszych takich zakładów w województwie, ale udało się nam się zrealizować nasze plany. To co do tej pory było odpadem, my traktujemy to jako potencjał i wykorzystujemy w sposób najbardziej efektywny – powiedział.

Po konferencji, w sali sesyjnej urzędu odbyło się spotkanie cz łonków Komisji z przedstawicielami lokalnych samorządów oraz ekspertami. „O Dobrych praktykach RCGW w zakresie gospodarki wodno-ściekowej i energetyki odnawialnej” mówił prezes Zbigniew Gieleciak. Wójt Gminy Wyry - Barbara Prasoł, opowiedziała ”Jak mała gmina może dostosowywać się do zmian klimatu?” , a dr inż. Stanisław Tokarski z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Głównego Instytutu Górnictwa, opowiedział o ryzykach i niezbędnych działaniach związanych z polityką energetyczną.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również