Wiadomości z Tych

VIII Tyski Festiwal Słowa LOGOS FEST - Teatr Mały

  • Dodano: 2021-05-14 07:00, aktualizacja: 2021-05-13 10:47

Teatr Mały Tychy informuje, że VIII Tyski Festiwal Słowa LOGOS FEST będzie grany z publicznością.

Festiwal odbędzie się w formule hybrydowej, zarówno przed publicznością internetową, jak i przed tą na widowni.
Wejściówki na wszystkie koncerty w promocyjnej cenie 10 zł!

LOGOS FEST powstał z potrzeby dbałości o słowo mówione. Język ewoluuje, to oczywiste, coraz częściej jednak słowo wypiera obraz, przez co pozbawiamy się szansy na rozmowę z drugim człowiekiem. By była ona wartościowa, potrzebujemy słów. Dlatego już po raz ósmy zbudowaliśmy program wydarzenia, które z jednej strony przypomnieć ma najszlachetniejsze i najsubtelniejsze strofy napisane w języku polskim, z drugiej zaś uwrażliwić ma nas na kulturę języka, w sposób szczególny w aspekcie wykonawczym, zarówno scenicznym, jak i medialnym. Co roku Tyski Festiwal Słowa programujemy wokół dorobku innego autora. W minionych latach byli to m.in. Osiecka, Grechuta, Przybora, Młynarski, czy Kofta, w tym roku sięgamy po twórczość Jacka Kaczmarskiego, określanego mianem poety wolności. Myślę, że dziś Jego twórczość brzmi wyjątkowo dojmująco i potrzeba nam jej bardziej niż kiedykolwiek w kraju nad Wisłą.

Nieodłącznym elementem festiwalu jest Turniej Recytatorski, który różni się od wszystkich innych tego rodzaju wydarzeń tym, że jego uczestnicy budują swymi wypowiedziami spójne widowisko poetyckie. Drugi rok z rzędu widowisko to zaprezentujemy online. Co istotne, okoliczność ta dała naszym recytatorom nowe możliwości prezentacji, bo oto Ich partnerem stał się obiektyw kamery, a możliwość nagrania wystąpienia konkursowego pozwala na wypełnienie całego kadru przestrzenią, która buduje kontekst wypowiedzi artystycznej. Równie istotne będą zbliżenia, bliskie i dalekie plany, niedozwolone jest tylko jedno – montaż który zniszczyłby prawdę wypowiedzi. Tego jak uczestnicy turnieju: młodzież, studenci i dorośli zinterpretują poezję Kaczmarskiego dziś, jestem szczególnie ciekawy.

Utwory Kaczmarskiego wybrzmią na scenie Teatru Małego w Tychach od 21 do 23 maja. Zaczniemy inspirowanym sztuką malarską programem "Muzeum Kaczmarskiego", zrealizowanym według koncepcji Jakuba Kabusa. 

Tegoroczną festiwalową premierą będzie wyreżyserowany przez Joannę Piwowar - Antosiewicz koncert: "Kaczmarski. Wszystko, co mi się zdarzy” w wykonaniu m.in. Iwony Loranc, Joanny Halszki Sokołowskiej, Marty Piwowar - Wierzbickiej, Mariusza Lubomskiego, Jerzego Jana Połońskiego, Krzysztofa Kulbickiego, Olka Różanka i Mariusza "Ozia" Orzechowskiego. W Ich interpretacji usłyszymy mniej znane utwory tegorocznego patrona festiwalu, których wspólną osią jest człowiek, a ściślej mówiąc człowieczeństwo, któremu czasami ciężko sprostać. 

Nurt koncertowy zwieńczy recital wielkiego admiratora twórczości tegorocznego patrona LOGOS FEST – Jacka Bończyka zatytułowany "Kaczmarski subiektywnie”. Wszystkie te wydarzenia z konieczności odbędą się online. Program festiwalu dopełnią publikowane w sieci rozmowy redaktor Teresy Drozdy z artystami i dziennikarzami, którzy w swej pracy twórczej szczególnie blisko doświadczyli siły słowa, które wyszło spod pióra Jacka Kaczmarskiego. Wierzę, że przygotowane spotkania i koncerty, pozwolą festiwalowej publiczności przypomnieć, a niekiedy także odkryć na nowo twórczość literacką autora „Wojny postu z karnawałem” - Paweł Drzewiecki, pomysłodawca i dyrektor artystyczny LOGOS FEST – Tyskiego Festiwalu Słowa

Transmisja na kanale YouTube (Teatr Mały Tychy).

Program

  • 21 maja, godz. 18:00: "Muzeum Kaczmarskiego” / VIII LOGOS FEST - Tyski Festiwal Słowa
  • 22 maja, godz. 18:00: Kaczmarski. Wszystko, co mi się zdarzy – koncert galowy / VIII LOGOS FEST - Tyski Festiwal Słowa
  • 23 maja, godz. 17:00: Recital Jacka Bończyka – "Kaczmarski subiektywnie" / VIII LOGOS FEST - Tyski Festiwal Słowa
VIII Tyski Festiwal Słowa LOGOS FEST - Teatr Mały / fot. Teatr Mały

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również