Początek września to prawdziwe święto biegania w Tychach. Nie inaczej będzie w tym roku, w najbliższą niedzielę 1 września startuje VII Tyski Półmaraton, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród biegaczy.
Do tego doliczyć trzeba grupę dzieci i młodzieży, która rywalizować będzie w dodatkowych biegach.
W tym roku mamy rekordową frekwencję. Limit zgłoszeń - 1500 osób wyczerpał się na ponad miesiąc przed startem, dlatego postanowiliśmy o uruchomieniu dodatkowych pakietów charytatywnych, z każdego z nich stowarzyszenie przekazuje 25 zł na Hospicjum Świetlikowo. W dniu otwarcia biura zawodów czyli 30 sierpnia będzie jeszcze dostępnych 50 pakietów – mówią organizatorzy biegu.
W zeszłym roku do biegu zapisało się 1270 osób, w 2017 -1003 osoby, 2016 – 429 osób, 2015 – 463 osoby, 2014 – 430 osób, 2013 – 509 osób, w 2012 roku udział wzięło 411osób.
Uczestnikami tegorocznego półmaratonu są głównie Polacy, zapisanych jest także kilka osób z zagranicy. Mamy sporo klasyfikacji m.in.: open, najwyżej sklasyfikowani zawodnicy z obywatelstwem polskim, klasyfikacje wiekowe, najlepsi tyszanie, najstarsi uczestnicy, oraz bardzo ciekawa i rzadko spotykana, a organizowana przez nas od dwóch lat klasyfikacja z dzieckiem w wózku biegowym – mówi Marcin Staniczek – dyrektor MOSiR Tychy.
Dwa lata temu wzięło w niej udział kilkoro uczestników, w zeszłym roku 20, a w tym zapisane są 34 osoby. W półmaratonie weźmie udział także bardzo popularna ostatnio w mediach grupa Grandpagang – czyli wnuk z 84-letnim niepełnosprawnym dziadkiem na wózku.
Na parkingu przy miejscu startu i mety zorganizowane będzie miasteczko biegowe, w którym znajdą się m.in. strefa na rozgrzewkę, strefy z posiłkiem, masażyści, badanie słuchu, wzroku, ścianka wspinaczkowa organizowana przez naszego partnera Sport Klinikę z Żor wraz z grupą Jurajską GOPR - mówi Grzegorz Sidor z MOSiR Tychy.
Idąc śladem największych maratonów w Polsce i na świecie, w tym roku po raz pierwszy na strefach nawadniania tyskiego półmaratonu dostępna będzie woda miejska.
Do walki z plastikiem włącza się coraz więcej organizatorów innych imprez masowych, m.in. maratonów w Poznaniu czy Wiedniu, my też podejmujemy wyzwanie dlatego jedną z tegorocznych nowości jest to, że podczas biegu serwowana będzie woda dostarczona przez Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Tychach w eko-kubkach. Na trasie będą znajdowały się cztery punkty z wodą pitną (5, 4 km, 8,5 km, 11,8 km, 18,3 km). Prowadzona będzie także akcja „Bieg Po Nowe Życie” – podkreślają organizatorzy.
Początek głównego biegu zaplanowano na godzinę 10.00. Start i meta usytuowane będą w tym roku na ul. Uczniowskiej, obok Mediateki i Hali Sportowej MOSiR. Po starcie biegacze skierują się w stronę al. Piłsudskiego, dobiegną do ronda Paprocańskiego i po nawrocie wrócą na al. Piłsudskiego, potem ul. Jaśkowicką do ronda Żwakowskiego, ulicą Stoczniowców – do ronda Św. Jadwigi, a przed rondem Sublańskim będzie nawrót.
Tą samą trasą ponownie dobiegną do ul. Uczniowskiej, a następnie do ul. Sikorskiego i skierują się w stronę Paprocan. Ulicą Nad Jeziorem dotrą do trasy wokół Jeziora Paprocańskiego i po jej pokonaniu wrócą na ul. Sikorskiego, a potem już do mety przy Hali Sportowej MOSiR. Utrudnienia w ruchu wystąpią na trasie w godzinach 9.40 -13. 00 - mówi Artur Kruczek z Wydziału Komunikacji UM Tychy.
Organizatorzy proszą więc o zachowanie ostrożności.
Podczas Tyskiego Półmaratonu odbędą się także biegi dla dzieci
Start i meta znajdować się będą przy Hali Sportowej MOSiR. Start nastąpi tuż po rozpoczęciu biegu głównego, o godz. 10.10. Najmłodszych biegaczy można zapisać do startu 30 i 31.08 w Parku Gemini w godz. 10-18 oraz 1.09 przed halą MOSiR od godz. 8.45. Zawody rozegrane zostaną w 12 kategoriach wiekowych (od rocznika 2014 i młodsi do 2004) na dystansach – od 100 do 1000 m. Najlepsi otrzymają nagrody, a wszyscy uczestnicy – napoje, słodycze i pamiątkowy medal za udział.
Szczegółowe informacje na temat biegu dostępne są na stronach: www. spla.com.pl i www.tyskipolmaraton.pl.
Organizatorem zawodów jest Stowarzyszenie Promocji Lekkiej Atletyki, a współorganizatorami biegu są: Mosir Tychy, Miasto Tychy, Komenda Miejska Policji Tychy, Straż Miejska Tychy, Państwowa Straż Pożarna Tychy.