Zakończyła się kolejna edycja budżetu partycypacyjnego w Tychach. W sumie spośród 114 projektów zrealizowanych zostanie 67 zadań.
Mieszkańcy okazali się bardziej aktywni niż w roku ubiegłym – frekwencja wyniosła 15,03 % (w budżecie na 2018 r. frekwencja wyniosła 12,71 %). Najaktywniejsi okazali się mieszkańcy Cielmic i Osiedla Ogrodnik, gdzie swój oddał co trzeci mieszkaniec osiedla.
W sumie w piątej edycji budżetu wzięło udział 18 438 mieszkańców.
Mieszkańcy wciąż są pragmatyczni, w zwycięskich projektach znajdziemy budowę chodnika, uporządkowanie podwórek, remont wiaty śmietnikowej czy wykonanie oświetlenia. Coraz większa część projektów dotyczy jednak organizacji wolnego czasu np. spotkań dla seniorów, półkolonii dla dzieci, festynów czy podobnych wydarzeń integrujących lokalne społeczności – mówi Krystyna Rumieniuch z UM Tychy.
Mieszkańcy głosowali na 114 projektów. Do realizacji wybrali 64 projekty. W trzech Okręgach Konsultacyjnych: Cielmice, Osiedle Ogrodnik; Wartogłowiec, Zwierzyniec (część wschodnia) oraz Okręg Konsultacyjny nr 19: Osiedla K, L, Cztery Pory Roku za frekwencję wprowadzone do budżetu zostaną dodatkowe zadania. Łącznie na chwilę obecną w budżecie ujętych zostanie 67 zadań.
W ramach tegorocznej edycji budżetu partycypacyjnego powstanie m.in. boisko do piłki plażowej przy ul. Gilów, w Parku Suble pojawią się bzy i jaśminy, ławki solarne na os. K, a na os. E powstanie Miejska Akademia Atletyki – dodaje Krystyna Rumieniuch.
W tegorocznej edycji po raz pierwszy swoje propozycje zgłaszać mogły dzieci i młodzież(do tej pory, by uczestniczyć w programie trzeba było mieć skończone 16 lat). Wpłynęły dwa takie projekty: jeden dotyczący boiska przy szkole nr 35 i drugi związany z oświetleniem w Parku Św. Franciszka i Klary. Oba znalazły się w grupie zwycięskich projektów i zostaną zrealizowane.
Piąta edycja budżetu partycypacyjnego pokazała, że program wciąż cieszy się zainteresowaniem mieszkańców, a tyszanie chcą współdecydować o tym, jakie projekty, istotne dla lokalnych społeczności mają być realizowane. To w tym roku złożono przecież rekordową liczbę wniosków, a frekwencja jest wyższa niż w dwóch ostatnich edycjach budżetu. Chciałbym bardzo podziękować nie tylko autorom zwycięskich projektów, ale także tym, którym tym razem się nie powiodło. Wiem od moich współpracowników, że włożyli ogromny wysiłek w prace nad przygotowaniem i złożeniem wniosków – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.
Mieszkańcy mogli głosować w 24 Okręgach Konsultacyjnych. Zwycięskie projekty będą realizowane w 2019 roku.
Informacje podsumowujące tę część projektu zostaną opublikowane na stronie razemtychy.pl.
W sumie od początku funkcjonowania budżetu partycypacyjnego w Tychach złożono ponad tysiąc projektów, z których ponad 250 zostało zrealizowanych. W 2014 roku złożono 174 wnioski, do głosowania przeszło 121 wniosków, realizowanych - 48, 2015 r. - złożono 183 wnioski, do głosowania przeszło 135 wniosków, realizowanych - 68, 2016 r. - złożono 181 wniosków, do głosowania przeszło 124 wnioski, realizowano - 49 (realizację części zadań przesunięto na 2018 r. z uwagi na warunki pogodowe) realizację 1 zadania przesunięto na 2018 r., w 2017 r. - złożono 171 wniosków, do głosowania przeszło 106 wniosków, do realizacji przekazano 55 wniosków, a w 2018 roku mieszkańcy złożyli 189 wniosków, z których – co okazało się kilka dni temu zrealizowanych zostanie 67 zadań.