Wiadomości z Tych

Tyski Społecznik Roku 2021

  • Dodano: 2021-12-03 07:00, aktualizacja: 2021-12-02 22:23

1 grudnia podczas gali zorganizowanej przez Fundację Rozwoju Ekonomii Społecznej wręczono nagrody Tyski Społecznik Roku 2021.

W kategorii organizacja nagrodę przyznano Tyskim Szpilkom w Biznesie, wyróżnienia Renatę Bartecka-Grochla. Statuetki wręczyli zastępca prezydenta Tychów - Maciej Gramatyka, przewodnicząca rady miasta Barbara Konieczna oraz prezes fundacji Katarzyna Loska-Szafrańska.

– Bardzo cieszę się, że nasza fundacja ma możliwość organizowania tego konkursu we współpracy z miastem. W tym roku, było nam ogromnie trudno wybrać społecznika roku, a ilość zgłoszeń przerosła nasze oczekiwania. W Tychach się bardzo dużo dzieje, jest mnóstwo osób oraz instytucji dobrej woli. Cieszymy się, że w tym udało się wyróżnić wielu z nich –tymi słowami rozpoczęła galę Katarzyna Loska-Szafrańska.

Do słów pani prezes nawiązał Maciej Gramatyka –z-ca prezydenta Tychów:

– Również się cieszę, że spotykamy się na gali po przerwie spowodowanej pandemią. Przed rozpoczęciem wspominałem z panią przewodniczącą Barbarą Konieczną poprzednią galę i oboje doszliśmy do wniosku, że jest to bardzo ważna i potrzebna inicjatywa w mieście. Jestem przekonany, że dla wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych, będzie to niezapomniany wieczór. Z tego miejsca chciałbym wszystkim podziękować za wspólną budowę naszego lokalnego społeczeństwa. To właśnie dzięki prostym uczynkom i zwykłym ludzkim odruchom możemy, jako społeczeństwo, zmierzyć się z przeciwnościami losu. Dziś wyróżniamy kilkoro, ale pamiętamy, że w Tychach na każdym osiedlu są setki osób, którym należy się takie wyróżnienie. Chciałbym także podkreślić, że wszystkie osoby, o których przed chwilą wspomniałem, mają nas – urzędników – po swojej stronie. To właśnie dla państwa piastujemy swoje role i z państwem codziennie współpracujemy. Jest dumny z naszego zespołu Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia, którym kieruje Iwona Bińkowska, bo od kilku lat widzę, z jak wielkim zaangażowaniem przykładają się do swojej pracy. W mało którym segmencie tak ważna jest bliska współpraca urzędu i mieszkańców jak właśnie w pracy społecznej. W Tychach ta współpraca po prostu działa. Czego dowodem jest ta gala i ilość tegorocznych nominacji.

Wszyscy nominowani otrzymali dyplomy, a w kategorii organizacje wyróżniono: Stowarzyszenie Twórców Kultury w Tychach, Tyski Ruch Klasyków, Młodzieżowy Dom Kultury nr 1. Nagrodę otrzymały Tyskie Szpilki w Biznesie.

– Tyskie Szpilki wyróżniły się organizacją konferencji Rak OFF, choć oczywiście wydarzeń zorganizowanych przez panie było dużo więcej  – argumentował wybór Maciej Gramatyka. – To wydarzenie jednak zasługuje na wyjątkowe wyróżnienie, gdyż dzięki niemu wiele kobiet mogło otrzymać pomoc w walce z tą ciężką chorobą.

– Jestem bardzo dumna z otrzymanej nagrody. Jesteśmy grupą fantastycznych kobiet, które na co dzień zajmują się swoja pracą, natomiast w wolnym czasie poświęcają się pracy charytatywnej. Odpowiadamy na potrzeby całego społeczeństwa. Dzielimy się sercem i dobrem. Za nami ogrom pracy oraz mnóstwo fantastycznych akcji. Dzięki tej nagrodzie wejdziemy w przyszły rok z jeszcze większa energią -  mówiła prezes organizacji Nina Franczak.

W kategorii osoba wyróżniono: Teresę Kośmider, Marcina Szyję, Dawida Kołodziejczyka. Nagrodzona Renata Bartecka-Grochla   od 12 lat działa w radzie osiedla Wilkowyje, współpracuje z urzędem miasta, angażuje się w działania społeczne, prężnie działa w ramach Budżetu Obywatelskiego.

– Wspiera miasto przy realizacji różnego rodzaju inwestycji w Wilkowyjach. Nie od dziś kwestia bezpieczeństwa jest pani Renacie bardzo bliska. Angażuje się w organizacje wydarzeń Klubu Wilkowyje MCK. Często opiniuje działania urzędu oraz wskazuje na potrzeby mieszkańców. Bez takich osób, jak pani Renata, byłoby miastu po prostu trudniej – mówił wręczając nagrodę Maciej Gramatyka.  

– Od urodzenia jestem Wilkowyjanką. Mieszkam tutaj ponad 50 lat. Moja praca społeczna właściwie zaczęła się od dzieciństwa. Od zawsze każdemu pomagałam zupełnie bezinteresownie. W ostatnich 15 latach podjęłam decyzję, aby zasiadać w radzie osiedla, gdzie udało mi się ze wspaniałymi ludźmi realizować wiele ciekawych projektów. Uczestniczyłam również w powstawaniu Budżetu Obywatelskiego, bo to bardzo dobre narzędzie dla każdego mieszkańca - przyznała nagrodzona.

FRES powstał w 2008 roku z inicjatywy osób zaangażowanych w działalność na rzecz profesjonalizacji podmiotów ekonomii społecznej oraz wsparcia grup i osób znajdującej się w trudnej sytuacji życiowej. Fundacja wspiera organizacje w ich codziennej pracy, pobudzając je do kreatywnych działań, motywując do rozwoju. Działają na rzecz różnych środowisk, branż, społeczności i wspólnot lokalnych, ze szczególnym uwzględnieniem osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. FRES umożliwia podmiotom ekonomii społecznej korzystanie ze szkoleń, specjalistycznego doradztwa oraz wizyt studyjnych w krajach europejskich. Powstała dzięki Katarzynie Loska-Szafrańskiej oraz Zofii Kastelik-Krzyżowskiej. Główną działalnością fundacji jest prowadzenie Regionalnego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również