Wiadomości z Tych

Tychy: Zaniedbane psy otrzymają opiekę dzięki interwencji policjantów

  • Dodano: 2023-04-18 06:00, aktualizacja: 2023-04-17 18:44

Tyscy mundurowi uratowali zaniedbane psy, które przebywały w skrajnych warunkach. Policjanci wspólnie z Powiatowym Lekarzem Weterynarii, przedstawicielem Urzędu Miasta ds. Ochrony Zwierząt oraz funkcjonariuszami Straży Miejskiej w Tychach odebrali zwierzęta właścicielowi i przekazali do schroniska, gdzie udzielona została im opieka.

36-latek odpowie za znęcanie się

Policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą otrzymali informację o psach, które mają być przetrzymywane w fatalnych warunkach w jednym z mieszkań na terenie Tychów. Na miejsce interwencji udali się wspólnie z Powiatowym Lekarzem Weterynarii, przedstawicielem Urzędu Miasta Tychy ds. Ochrony Zwierząt oraz funkcjonariuszami tyskiej Straży Miejskiej. Niestety informacja została przez nich potwierdzona - w mieszkaniu znajdowało się łącznie 11 psów, w tym 4 dorosłe oraz 7 szczeniąt. Na podłogach zalegały odchody, a wśród nich znajdowały się psiaki, które prawdopodobnie zaniedbywane były od dłuższego czasu i załatwiały swoje potrzeby fizjologiczne w mieszkaniu. Dodatkowo okazało się, że zwierzęta mają ograniczony dostęp do wody, a dorosłe psy nie są zaszczepione.

Z uwagi na fakt, że dalsze przebywanie psów w takich warunkach zagrażałoby ich zdrowiu i życiu Powiatowy Lekarz Weterynarii podjął decyzję o odebraniu zwierząt właścicielowi. Czworonogi zostały przekazane do Miejskiego Schroniska w Tychach, gdzie została im zapewniona odpowiednia opieka, a ich właściciel usłyszał zarzut znęcania się nad zwierzętami. Zgodnie z prawem może mu grozić kara nawet 3 lat pozbawienia wolności.

Mundurowi przypominają!

Policjanci apelują do mieszkańców posiadających zwierzęta o przestrzeganie obowiązujących przepisów, a w szczególności o troskę i opiekę nad nimi. Funkcjonariusze apelują również o to, aby nie być obojętnym na krzywdę zwierząt i o każdej niepokojącej sytuacji natychmiast informować odpowiednie służby.

Każda informacja, która może uchronić zwierzęta przed cierpieniem, zapobiec popełnieniu przestępstwa przy ich wykorzystaniu oraz doprowadzić do ukarania osób, które popełniły przestępstwo lub wykroczenie na szkodę środowiska, jest bardzo cenna dla policjantów. Dlatego, jeżeli jesteś świadkiem lub masz informacje o popełnionych przestępstwach i wykroczeniach przeciwko zwierzętom lub środowisku naturalnemu:

  • nieuzasadnionym, niehumanitarnym zabijaniu zwierząt, znęcaniu się nad nimi poprzez m.in. torturowanie lub przetrzymywanie ich w niewłaściwych warunkach bytowania;
  • oferowaniu do sprzedażny lub kupna zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem;
  • przestępstwach bądź wykroczeniach przeciwko środowisku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również