Wiadomości z Tych

Tychy w czołówce najlepszych samorządów w rankingu „Wspólnoty”

  • Dodano: 2020-10-09 15:45

7 października br., podczas gali Samorządowego Forum Kapitału i Finansów w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach nagrodzono samorządy, które najlepiej radzą sobie z inwestycjami i pozyskiwaniem środków unijnych.

Miasto Tychy zostało wyróżnione w obu tych kategoriach. Nagrody przyznawane są  przez pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota”.

Miasto Tychy znalazło się w pierwszej dziesiątce w kategorii miast na prawach powiatu w rankingu wydatków inwestycyjnych samorządów w latach 2017-2020 oraz w rankingu podsumowującym wykorzystanie środków unijnych w latach 2014-2019.  W tym ostatnim rankingu zwyciężyło Krosno, na drugim miejscu znalazły się Gliwice, a ostatnie miejsce na podium zajął Nowy Sącz. Na kolejnych miejscach uplasował się Słupsk, Płock, Rybnik, Dąbrowa Górnicza, Świnoujście, Tychy i Łomża.  W kategorii miast wojewódzkich na podium znalazł się Olsztyn, Rzeszów i Białystok.

W rankingu wydatków inwestycyjnych w śr ód miast na prawach powiatu I miejsce zajęło Świnoujście przed Krosnem i Koninem. W pierwszej „10” znalazły się także Gliwice, Płock, Suwałki, Rybnik, Tychy, Sopot i Tarnów.

- Wszystkie inwestycje, nawet te najmniejsze są bardzo ważne, to one generują rozwój miast i w dużej mierze poprawiają jakość życia ich mieszkańców. Wiele z nich realizujemy w oparciu o środki unijne – dzięki nim m.in. przebudowaliśmy DK-1 i DK-86, powstały w Tychach parkingi wielopoziomowe, zakupiliśmy nowoczesne i ekologiczne autobusy. To duży sukces Tychów, po raz kolejny znaleźć się w krajowej czołówce w obu tak ważnych kategoriach rankingu – mówi Andrzej Dziuba – prezydent Tychów.

Autorami rankingu są Paweł Swianiewicz - profesor ekonomii, kierownik Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Julita Łukomska, która jest adiunktem w tej samej katedrze. Jak podkreślają autorzy to „jedno z najważniejszych zestawień pokazujących aktywność samorządów w Polsce”.    

Nagrodę w imieniu Miasta Tychy na gali Samorządowego Forum Kapitału i Finansów odebrała Ewa Grudniok – Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Tychy.

Komentarze (1)    dodaj »

  • marek paruch

    W Tychach bez zmian tylko Ruch Chorzów i Unia Oświecim

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również