Wiadomości z Tych

Surrealistyczne murale i autograf architekta. Dzieła czekają na nowych lokatorów

  • Dodano: 2023-01-23 07:00, aktualizacja: 2023-01-22 20:17

Podziemny parking, zielony dach czy lokale usługowe to nie jedyne atrakcje, które czekają na nowych lokatorów budynków mieszkalnych przy alei Bielskiej 103. Każdego dnia mogą oni także cieszyć oko wyjątkowymi muralami. Ciekawostka wiąże się również z podświetlanym adresem znajdującym się na jednej ze ścian zewnętrznych.

Murale powstały na ścianach trzech wiatrołapów wewnątrz budynków, tuż przy drzwiach klatek schodowych. Ich autorką jest tyska artystka, ilustratorka i projektantka, Izabela Wądołowska.

– Zależało mi na stworzeniu obrazów, które będą dawały poczucie przyjemności podczas powrotów do domu. W dwóch przypadkach są to murale architektoniczne, a ich celem jest stworzenie pewnej iluzji i otwarcia przestrzeni, złapania oddechu. Pojawiają się w nim elementy nieoczywiste, zawieszone w przestrzeni, ale także takie jak morze czy schody, które nie wiadomo dokąd prowadzą – wyjaśnia artystka. – Z kolei w środkowym budynku można zobaczy ilustracyjnie potraktowane sylwetki ludzi uskrzydlonych – dodaje.

Do wykonania prac artystka używała farb akrylowych dedykowanych do wnętrz, odpornych i  niskoemisyjnych, nie zawierających rozpuszczalników. Były nanoszone bezpośrednio na wcześniej przygotowane i zagruntowane ściany w korytarzach.

Co było dla niej największym wyzwaniem?

– Na pewno praca na rusztowaniu, która z jednej strony pomagała czuć się bezpiecznie podczas prac nad górnymi partiami murali, a z drugiej strony utrudniała przejście innym wykonawcom – wspomina Izabela Wądołowska. – Na pewno była to praca wzmacniająca moją kondycję fizyczną – dodaje z uśmiechem. Prace nad muralami trwały trzy tygodnie.

Ciekawostka wiąże się również z napisem „Bielska 103”, który znajduje się na elewacji pierwszego budynku od strony torów kolejowych.

– Jest to pewnego rodzaju autograf złożony przez twórcę na swoim dziele. Napis jest wykonany zgodnie z odręcznym pismem architekta budynków, Macieja Franta. Wieczorami jest on podświetlony – wyjaśnia Daria Szczepańska, prezes Tyskiego Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.

Budowa trzech budynków z 91 lokalami mieszkalnymi trwała 2,5 roku. Koszt inwestycji to 30 milionów złotych. Pierwsi lokatorzy otrzymali klucze do swoich nowych mieszkań na początku stycznia.

Surrealistyczne murale i autograf architekta. Dzieła czekają na nowych lokatorów / fot. UM Tychy

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również