W dniach 24-27 października Tychy goszczą delegację z miasta partnerskiego Oberhausen. Do naszego miasta przyjechali przedstawiciele władz miasta, jednostek kultury i sportu, a także artyści gitarzyści, którzy wystąpili 25 października wraz z Ireneuszem Krosnym w Teatrze Małym na imprezie towarzyszącej Śląskiej Jesieni Gitarowej.
Delegacja miasta partnerskiego w Tychach
Wizyta partnerskiego miasta Oberhausen potrwa 3 dni. Do Tychów przyjechali przedstawiciele władz miasta - w tym burmistrz Daniel Schranz i wiceburmistrzowie: Werner Nakot i Manfred Flore, Jźrgen Schmidt - Dyrektor ds. Rodziny, Integracji Szkolnej i Sportu, Kathrin Mädler - Dyrektor Teatru w Oberhausen oraz Desbina Kallinikidou odpowiadająca za Współpracę Międzynarodową w Oberhausen.
W ramach wizyty spotkali się z Zarządem Miasta, zaplanowano również wizytę w Ośrodku Wypoczynkowym Paprocany i zwiedzanie Mariny oraz obiektów sportowo-rekreacyjnych, zwiedzanie kościoła pw. Ducha Świętego z wykładem profesora Jerzego Gorzelika oraz Tyskiej Galerii Sportu i Stadionu Miejskiego.
- Liczymy na rozwój i stałą współpracę pomiędzy naszymi miastami - mówił burmistrz niemieckiego miasta - Daniel Schranz, podczas wizyty w Urzędzie Miasta.
Oberhausen to miasto na prawach powiatu, liczące 213 tys. mieszkańców. Położone jest w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Wesfalia, w Zagłębiu Ruhry. Umowa partnerska miedzy Oberhausen a Tychami została podpisana 17 lutego 2020 roku. Współpraca miast dotyczy realizacji wspólnych inicjatyw w zakresie kultury, oświaty, sportu oraz gospodarki. W tym roku tyska młodzież brała udział projekcie MULTI w Oberhausen. Również w sierpniu tego roku przedstawiciele miasta oraz młodzieżowy zespół GKS-u Tychy U-19 odwiedzili nasze miasto partnerskie.
- Ktoś z naszych gości powiedział, że nasza współpraca jest bardzo pragmatyczna - opiera się o konkrety. Ja sobie to bardzo cenię. Dlatego chciałem Państwa zainteresować pewnymi rozwiązaniami infrastrukturalnymi, które mamy w Tychach i które myślę, że mogą Państwo realizować również w Oberhausen - mówił Andrzej Dziuba, prezydent Tychów podczas spotkania w urzędzie miasta z przedstawicielami miasta partnerskiego. - Jestem pewien, że my także jako miasto Tychy, a może także inne miasta z naszego województwa mogą uczyć się od Państwa i realizować czy wdrażać rozwiązania, które z powodzeniem są wykorzystywane w Oberhausen - dodał prezydent Tychów.
Jako przykład prezydent Tychów podał oczyszczalnię ścieków, w której stosowane rozwiązania są ewenementem nawet na skalę europejską. Goście z Niemiec będą mogli zwiedzić oczyszczalnie podczas jutrzejszej wizyty w Parku Wodnym Tychy.
Muzycy z Oberhausen podczas Śląskiej Jesieni Gitarowej
Wraz z oficjalną delegacją do Tychów przyjechali niemieccy artyści, którzy wystąpili w wydarzeniu towarzyszącym Śląskiej Jesieni Gitarowej. 25 października na scenie Teatru Małego, wystąpił Ireneusz Krosny oraz trójka gitarzystów z Oberhausen (Niemcy).
Ireneusz Krosny zaprezentował program, który zawierał scenki związane z muzyką. Trójka gitarzystów z Niemiec zaprezentowała się pod szyldem Gitarrissimo będącym w Niemczech stowarzyszeniem promującym muzykę gitarową i instrumenty pokrewne. Zgromadzona w Teatrze Małym publiczność miała okazję wysłuchać solisty Petera Kroll-Ploeger oraz Angenendt Guitar Duo, czyli duet Martiny and Tristana Angenendt.
Peter Kroll-Ploeger to niemiecki specjalista od stalowych strun, który od wielu lat zwiedza ze swoją gitarą cały świat. Po drodze dzielił scenę z takimi przyjaciółmi jak Don Ross, Werner Lämmerhirt, Jimmy Wahlsteen i wieloma innymi. Niektórzy z jego kolegów odegrali ważną rolę w produkcji jego 8 płyt, które cieszą się dużą popularnością. Przez lata Peter Kroll-Ploeger stworzył różne serie koncertów gitarowych, zorganizował niezliczoną liczbę występów i raz po raz pomagał młodym muzykom, takim jak Calum Graham, w rozpoczęciu działalności w Europie. Na swoich koncertach zachwyca publiczność pełną akcji grą we wszystkich stylach oraz ekspresyjnymi balladami. Wszystko to połączone z opowieściami o utworach i jego przyjemnym głosem.
Angenendt Guitar Duo, czyli Martina and Tristan Angenendt zadebiutowali jako duet w Austrii w 2015 r. i od tego czasu są stałymi uczestnikami międzynarodowych festiwali gitarowych oraz grają koncerty w całej Europie. Martina Angenendt urodziła się w Steyr (Austria), a jej talent muzyczny objawił się bardzo wcześnie. Mając 14 lat studiowała na Prywatnym Uniwersytecie Antona Brucknera, a następnie na Uniwersytecie Muzyki i Dramatu w Hamburgu oraz Uniwersytecie Muzyki i Tańca w Kolonii, gdzie otrzymała stopień magistra z najwyższą oceną. Oprócz ożywionej działalności koncertowej jako solistka i kameralistka wielokrotnie, z sukcesem brała udział w międzynarodowych konkursach gitarowych, jest także nauczycielem w szkołach muzycznych w Moers i Wesel (Niemcy). W 2020 r. wydała swoją pierwszą płytę razem z tenorem Marcelem Olenieckim z renomowaną wytwórnią AureaVox. Tristan Angenendt urodził się w Wesel (Niemcy). W wieku zaledwie 14 lat został najmłodszym uczniem kiedykolwiek przyjętym na studia w renomowanej klasie prof. Huberta Käppela na Uniwersytecie Muzyki i Tańca w Kolonii, którą ukończył z wyróżnieniem. Wygrał ponad 30 nagród w krajowych i międzynarodowych konkursach gitarowych i dlatego jest uważany za najbardziej utytułowanego niemieckiego gitarzystę swojego pokolenia. Obecnie prowadzi własną klasę gitary na Uniwersytecie Muzycznym i Teatralnym w Rostocku, a jego studenci odnoszą liczne sukcesy.