Wiadomości z Tych

Polski design wraca do łask

  • Dodano: 2020-06-29 17:30

Od kilku lat obserwujemy sukcesywny powrót mody na polski design. Na rynku powstają nowe firmy i marki, które chcą zachęcić swoimi produktami do refleksji, odnosząc się do tradycji rodzimej branży meblowej. Polacy nie przechodzą obok tego trendu obojętnie, o czym najlepiej świadczą wypełnione hale wystawowe i pełne klientów sklepy. Czym charakteryzuje się polski design i dlaczego cieszy się tak dużą popularnością?

Styl retro znowu w modzie

Polacy coraz mocniej dostrzegają, że to co nasze, również może być piękne - dotyczy to przede wszystkim elementów wystroju. To spora odmiana, ponieważ jeszcze na początku XXI wieku panował zachwyt meblami sprowadzanymi z zachodu. Bił od nich blask nowoczesności i połysk innego świata. Dzisiaj to jednak za mało by przekonać przeciętnego Kowalskiego, ponieważ coraz częściej sięga on po styl retro.

Ten najczęściej zakorzeniony jest w czasach PRL-u. Epoka ta pomału przestaje być obiektem jedynie drwin i złych skojarzeń, a coraz częściej dostrzegane są uroki tamtejszych czasów. Jednym z nich, niewątpliwie jest polski design, który w latach 50-tych oraz 60-tych przeżywał swój rozkwit.

Dzisiaj aranżacje i meble z czasów Gierka nie są już omijane szerokim łukiem. Coraz chętniej wracają do nich projektanci oraz architekci, którzy dostrzegają w nich styl, indywidualność oraz praktyczność. Efektem tego jest fakt, że boazeria, meblościanki i półtapczany coraz częściej trafiają do polskich domów.

Polskie meble, polski design

Rosnącą popularnością cieszą się również stare meble w nowej odsłonie. Nic więc dziwnego, że na rynku powstaje coraz więcej firm, które odnawiają zniszczone fotele, kanapy oraz stoliki. W meblowym świecie rośnie również liczba przedsiębiorstw zajmujących się produkcją nowych mebli, których wygląd jest stylizowany na poprzednią epokę.

Kto kupuje takie stoliki, fotele oraz krzesła? Przede wszystkim fani polskiego designu. A według właścicieli firm meblowych - takich osób nie brakuje. Wbrew pozorom nie są to wyłącznie ludzie, którzy większość swojego życia spędzili w czasach PRL. Po odnowione okazy mebli coraz częściej sięgają także osoby młode, wykształcone i dobrze zarabiające. Jak sami przekonują - polski design ma w sobie coś, co przyciąga uwagę.

Podsumowanie

Polski rynek meblowy wydaje się być w fascynującym miejscu. Z jednej strony dalej jest parcie w stronę nowoczesności, a z drugiej strony coraz częściej mamy do czynienia z sentymentalną podróżą w przeszłość. Jedno jednak jest pewne - polski design nie umarł i ma się bardzo dobrze.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.