Wiadomości z Tych

Para z Tychów usłyszała 148 zarzutów. Ponadto odebrano im 20 zwierząt domowych

  • Dodano: 2023-08-02 08:00, aktualizacja: 2023-08-02 08:30

148 zarzutów usłyszała para z Tychów, która za pośrednictwem Internetu oferowała udzielenie pożyczki, nie mając zamiaru wywiązać się z umowy. Przestępczy proceder trwał kilka miesięcy i stał się stałym źródłem dochodu dla dwójki oszustów. To jednak niejedyne przestępstwo, jakiego się dopuścili – policjanci wraz z przedstawicielami Fundacji „Zwierz” oraz inspektorem z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii odebrali im łącznie 20 zwierząt, które nie posiadały właściwych warunków bytowania.

Oszukali aż 141 osób 

Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Tychach pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Tychach prowadził dochodzenie w sprawie doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem szeregu osób. Dwójka tyszan – 27-letni mężczyzna oraz jego 26-letnia partnerka oferowali za pośrednictwem Internetu udzielenie pożyczek od osoby prywatnej, wprowadzając przy tym pokrzywdzonych w błąd co do zamiaru i możliwości wywiązania się z umowy. Ich działanie polegało na wystawianiu ogłoszeń oferujących udzielenie pożyczek na różnych grupach portalu społecznościowego. Osoby zainteresowane zaciągnięciem pożyczki kontaktowały się z oszustami za pośrednictwem aplikacji, ustalając rzekome warunki udzielenia pożyczki. Następnie pokrzywdzeni podawali swoje dane w celu sporządzenia umowy oraz dokonywali wpłaty środków pieniężnych na różne konta podejrzanych w kwotach pomiędzy 10 a 300 złotych - kwota uwarunkowana była wcześniejszymi ustaleniami. Po dokonaniu wpłaty pokrzywdzeni byli blokowani na komunikatorze przez sprawców przestępstwa, a osoby pokrzywdzone nie otrzymywały pożyczki, jak również zwrotu wpłaconych pieniędzy. Z takiego przestępczego procederu para z Tychów uczyniła sobie stałe źródło dochodu.

W toku wnikliwych i szczegółowych analiz policjanci zajmujący się przestępczością gospodarczą ustalili, że para dokonywała oszustw w okresie od sierpnia 2022 do stycznia 2023 roku i przez ten okres dokonała 148 przestępstw w postaci oszustwa. W wyniku czynności dochodzeniowo-śledczych ujawniono 141 osób pokrzywdzonych, a zysk uzyskany przez oszustów wyniósł ponad 9 tysięcy złotych. Przeciwko sprawcom opisywanych przestępstw pod koniec lipca został skierowany akt oskarżenia. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Ujawniono 20 zaniedbanych zwierząt 

To jednak niejedyne przewinienie, jakiego dopuścili się sprawcy. Okazało się, że w ich mieszkaniu przebywają zwierzęta, które nie posiadają właściwych warunków bytowania. Policjanci Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą tyskiej komendy wraz z przedstawicielami fundacji „Zwierz” oraz inspektorem z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii podjęli działania mające na celu skontrolowanie warunków weterynaryjnych zwierząt. Podczas kontroli w mieszkaniu ujawniono 17 kotów, 2 świnki morskie oraz królika, które nie miały dostępu do pożywienia i nie posiadały właściwych warunków do bytowania. Wszystkie zwierzęta obecne w mieszkaniu zostały odebrane właścicielom i została im udzielona stosowna pomoc. Zgodnie z prawem właścicielom może grozić kara nawet 3 lat pozbawienia wolności.


Źródło: Komenda Miejska Policji w Tychach

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również